Rynek napojów roślinnych w ostatnich latach zwiększył się kilkukrotnie i obecnie można je kupić praktycznie wszędzie. Również w naszym kraju. Ale czy to oznacza, że należy teraz całkowicie zastąpić mleko krowie roślinnym? Jakie są zalety i wady mleka roślinnego i innych napojów roślinnych? Dowiesz się poniżej.
Czym są mleka roślinne?
Mleka roślinne to napoje produkowane ze składników takich jak orzechy, nasiona, zboża lub rośliny strączkowe, które stanowią doskonałą roślinną alternatywę dla mleka krowiego (lub innego mleka odzwierzęcego). Napoje roślinne zawierają bogactwo składników odżywczych i są często poszukiwane przez osoby z alergiami, nietolerancją laktozy, wrażliwym żołądkiem lub wegan. Mleka roślinne można pić po prostu dla ich walorów smakowych lub używać jako składnik do gotowania i pieczenia.
Ważna informacja: mleko kokosowe, mleko owsiane itp. nie powinny być nazywane mlekiem roślinnym, ale napojem roślinnym. Termin „mleko” powinien być stosowany jedynie do produktów odzwierzęcych, ale z uwagi na jego powszechność często słyszy się go w mowie potocznej.
Jakie wyróżniamy napoje roślinne i jakie są ich zalety?
- Mleko kokosowe – gęsty i kremowy płyn wytwarzany z miąższu orzecha kokosowego o charakterystycznym, słodkim, orzechowym i pełnym smaku. To mleko roślinne jest bogate w tłuszcz, błonnik, witaminy i minerały (żelazo, wapń, potas, magnez i cynk). Mleko kokosowe wykorzystywane jest głównie w przepisach kuchni azjatyckiej, ale z pewnością nie musisz się ograniczać; w sklepach kupisz zarówno gotowe mleko kokosowe, jak i mleko kokosowe w proszku, a także skondensowane mleko kokosowe (często jako mleko kokosowe w puszce). W ofercie dostępne jest również mleko kokosowe dla niemowlaka czy mleko kokosowe do kawy.
Wskazówka Notino: Mleko kokosowe (napój kokosowy) i woda kokosowa to dwa różne napoje. Warto wypróbować oba! Woda kokosowa znana jest z wysokiej zawartości elektrolitów i orzeźwiającego smaku.
- Mleko migdałowe (napój migdałowy) – napój ten jest wytwarzany z namoczonych migdałów i wody. Namoczone migdały są blendowane z wodą w celu uzyskania gładkiego i płynnego płynu o łagodnym orzechowym smaku; zawiera niewielką ilość tłuszczów nasyconych, witaminy (E, D, witaminy z grupy B) oraz minerały (wapń, żelazo, magnez). W ofercie dostępne jest również mleko migdałowe bez cukru.
- Mleko owsiane (napój owsiany), mleko ryżowe (napój ryżowy), mleko sojowe (napój sojowy) – podobnie jak mleko migdałowe, napoje te powstają w wyniku namoczenia głównego składnika i zmieszania go z wodą; charakteryzują się również wyższym poziomem niektórych dobroczynnych składników odżywczych, takich jak różne witaminy i minerały. Mleko sojowe można nabyć również w wersji smakowej, np. mleko sojowe waniliowe, a także jako mleko sojowe w proszku, mleko sojowe dla dzieci oraz mleko sojowe bez cukru
Wymienione 5 rodzajów mleka to prawdopodobnie najbardziej znane i najlepiej sprzedające się rodzaje napojów roślinnych. W sprzedaży znajdziesz również mleko roślinne bez cukru, a także coraz częściej w opcji do kawy mleko barista owsiane lub wyprodukowane z dowolnego zboża czy orzechów. Oprócz tego można się również spotkać z napojami takimi jak napój orkiszowy, napój z nasion konopi czy napój z orzechów nerkowca.
Zalety spożywania napojów roślinnych
Ludzie zwracają uwagę na alternatywy mleka z kilku powodów. Najczęściej są to:
- powody zdrowotne – napoje roślinne naturalnie nie zawierają białka mleka (kazeiny) ani cukru mlecznego (laktozy), dlatego są odpowiednie dla osób z nietolerancją laktozy lub uczulonych na produkty mleczne; często zawierają również mniejszą ilość tłuszczów nasyconych i większą ilość tłuszczów nienasyconych, co może wywierać pozytywne efekty u osób z chorobami serca; ponadto napoje roślinne są zwykle lżej strawne niż konwencjonalne mleko krowie
- względy etyczne/ekologiczne – napoje roślinne są, jak sama nazwa wskazuje, w 100% roślinne, a zatem odpowiednie dla wegan; jednocześnie ich produkcja pozostawia mniejszy ślad węglowy w porównaniu z produktami pochodzenia zwierzęcego
- względy smakowe – mleko kokosowe z samej swojej natury będzie miało inny smak niż mleko krowie. Podobnie jest z innymi mlekami roślinnymi, dlatego niektórzy mogą wybierać napoje roślinne wyłącznie ze względu na ich smak; dla jednych najlepiej smakować będzie mleko migdałowe, dla innych mleko owsiane
Czy mleko roślinne jest lepsze od krowiego?
Powyżej wymieniliśmy zalety mleka roślinnego. W porównaniu z napojem roślinnym, mleko krowie jest bogatsze w wysokiej jakości białko z kompleksem niezbędnych aminokwasów, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, podczas gdy napoje roślinne często zawierają mniejsze ilości białka i brakuje w nich wszystkich niezbędnych aminokwasów.
Mleko zwierzęce jest również lepszym źródłem wchłanialnego wapnia oraz witaminy B12, choć na rynku dostępne są mleka roślinne fortyfikowane (czyli dodatkowo wzbogacone w wybrane minerały i witaminy).
WSKAZÓWKA: Jeśli jesteś wszystkożercą bez alergii czy nietolerancji, zalecamy jednoczesne spożywanie mleka zwierzęcego i roślinnego. Ponieważ jednym z warunków zdrowego stylu życia jest różnorodność.
Jak stosować mleko roślinne?
Wszystkie wymienione mleka można kupić w postaci płynnej (jako zwykłe mleko/napoje), a mleko sojowe i kokosowe również w postaci stałej (jako mleko w proszku). Niezależnie od tego, po jaką formę mleka sięgasz, możesz je:
- wypić w postaci napoju
- dodawać do koktajli
- wlać do kawy zamiast zwykłego mleka
- stosować przy (nie tylko) wegańskim gotowaniu i pieczeniu – mleka roślinne mogą nadać potrawom egzotyczny smak z interesującym akcentem aromatycznym
Wybierz swoje ulubione mleko roślinne i kup je na notino.pl.