Termometry dla dzieci

Jak wybrać najlepszy termometr dla niemowlaka lub małego dziecka?

Jak w prosty, szybki i precyzyjny sposób zmierzyć temperaturę u dziecka? Niezawodny termometr elektroniczny dla niemowląt stanowi nieodłączną część wyprawki dla noworodka z uwagi na to, że dokładny pomiar temperatury i jej monitorowanie stanowi niezwykle ważną kwestię w przypadku małych dzieci. Podpowiadamy, jaki termometr dla niemowląt wybrać i jak najlepiej mierzyć temperaturę.

Podstawowa klasyfikacja termometrów dla dzieci

Termometry dla dzieci są całkowicie dostosowane do potrzeb małych pacjentów, występują w wariancie dotykowym lub bezdotykowym i często wyposażone są w dodatkowe funkcje pomagające zaoszczędzić czas i ułatwiające pomiar.

Termometry kontaktowe dla dzieci

Termometr kontaktowy lub dotykowy dla dzieci może być stosowany do pomiaru temperatury pod pachami, w ustach, w uszach i w odbycie. Pomiar trwa nieco dłużej niż w przypadku opcji bezdotykowej, a czujnik termometru musi pozostawać w bezpośrednim kontakcie ze skórą podczas pomiaru, dlatego dziecko nie powinno się poruszać podczas mierzenia temperatury. Termometr należy zdezynfekować przed i po użyciu.

Termometr bezdotykowy dla niemowlaka

Bezdotykowy termometr dla niemowląt i dzieci działa na zasadzie promieniowania podczerwonego, a pomiar temperatury trwa kilka sekund. Ten typ termometru jest bardzo dokładny i sprawdzi się w przypadku noworodków i dzieci, którym trudno usiedzieć w miejscu. Pomiary można wykonywać na czole, skroniach lub uszach. Niektóre termometry wielofunkcyjne umożliwiają również pomiar temperatury napojów lub wody w kąpieli.

Inne funkcje termometrów dla dzieci

Wybierając termometr dla dzieci, zwróć uwagę również na inne funkcje, które ułatwiają proces mierzenia temperatury.

 • Wyświetlacz z dużymi cyframi umożliwia szybkie odczytanie temperatury. Niektóre termometry wyposażone są w podświetlane wyświetlacze LCD, ułatwiające pomiar i odczyt w ciemności.
 • Pamięć przechowuje wskazania temperatury, datę i czas kilku poprzednich pomiarów, by ułatwić Ci kontrolowanie przebiegu ewentualnej infekcji.
 • Sygnał dźwiękowy informuje o zakończeniu pomiaru temperatury.
 • Automatyczne wyłączanie oszczędza baterię.
 • Asystent głosowy odczytuje na głos wartość zmierzonej temperatury.
 • Aplikacja mobilna umożliwia połączenie z termometrem i przechowywanie informacji o ostatnich pomiarach nawet z kilku termometrów.
 • Elastyczna końcówka termometru łatwiej dopasowuje się do ciała podczas mierzenia temperatury.

Jak mierzyć temperaturę u dzieci?

W przypadku noworodków i niemowląt temperaturę najlepiej mierzyć w odbycie. Taki pomiar może być jednak trudniejszy u starszych dzieci, dlatego zaleca się dokonywanie pomiarów dousznych lub doustnych. W przypadku starszych niemowląt temperaturę można mierzyć klasycznie pod pachą lub na czole. Przed dokonaniem pierwszego pomiaru należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

 • Rektalny pomiar temperatury można przeprowadzić za pomocą termometru kontaktowego wprowadzonego do odbytu dziecka. Przed pomiarem nanieś na końcówkę termometru odrobinę kremu przeciw odparzeniom, wazeliny lub olejku. Dziecko powinno leżeć na plecach z nóżkami przytulonymi do brzuszka. Termometr doodbytniczy dla niemowląt należy włożyć do odbytu maksymalnie na głębokość 2 cm i odczekać co najmniej 20 sekund, aby uzyskać wiarygodny odczyt temperatury.
 • Pomiar temperatury w ustach u maluchów i starszych dzieci wykonuje się za pomocą termometru kontaktowego, który umieszcza się pod językiem. Dziecko musi pozostać całkowicie nieruchome podczas pomiaru. Możesz również użyć termometru dla niemowląt w smoczku z wyświetlaczem, który mierzy temperaturę podczas snu.
 • Pomiar temperatury w uchu można przeprowadzać zarówno przy pomocy termometrów kontaktowych, jak i bezkontaktowych, uzyskując bardzo precyzyjne odczyty temperatury. Pomiar powinien trwać przynajmniej 30 sekund w przypadku pomiaru kontaktowego i kilka sekund w przypadku pomiaru bezdotykowego.
 • Temperaturę na czole mierzy się za pomocą termometru bezdotykowego lub termometru kontaktowego do czoła, który przykłada się do skóry na około 15 sekund.
 • Pomiar pod pachą dokonywany jest za pomocą termometru kontaktowego dla dzieci i jest wiarygodną metodą mierzenia temperatury u starszych dzieci.

Nasza rada: Po użyciu zawsze dokładnie wyczyść termometr kontaktowy i bezkontaktowy dla niemowląt wilgotną ściereczką i przechowuj go w etui. Zapewni to długą żywotność termometru i wiarygodne wyniki przy każdym kolejnym pomiarze.

Precyzyjny i bezbolesny pomiar temperatury to jeden z warunków odpowiedniej pielęgnacji niemowlęcia. Wybierz zabawne wzory dla chłopców i dziewczynek z dużym wyświetlaczem ułatwiającym odczyt temperatury lub wypróbuj naklejany termometr dla dzieci Stick-on, który sprawia, że pomiar staje się ekscytującą zabawą. Termometr dla noworodka często można znaleźć w praktycznych zestawach z innymi akcesoriami dla niemowląt, które stanowią świetny pomysł na prezent dla świeżo upieczonych rodziców.