Na AZS cierpi około 30% wszystkich ludzi na świecie. Pierwsze oznaki atopowego zapalenia skóry mogą pojawić się już u niemowląt w pierwszych miesiącach życia. To właśnie u dzieci najczęściej rozpoznaje się AZS. Do ukończenia 10 roku życia objawy atopii zwykle zanikają, ale niekiedy przechodzi ona w postać przewlekłą i jako zapalna choroba skóry utrzymuje się również w dojrzałym wieku.
Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?
Wysypkę o charakterze atopowym najczęściej diagnozuje się u niemowląt. Na bardzo suchej skórze widoczne są czerwone, niekiedy sączące wypryski, które dziecko nieustannie drapie. Niestety, w ten sposób pogłębia się stan zapalny skóry.
U poszczególnych osób nasilenie choroby może być różne – wysypka może występować na czole, brwiach, szyi, tułowiu, ale też na rękach czy nogach, zwłaszcza pod kolanami i w zgięciu łokci. Aby upewnić się, czy wysypka u dziecka to atopowe zapalenie skóry, już przy pierwszych objawach należy skonsultować się z pediatrą lub dermatologiem. Skóra atopowa wymaga długotrwałej i przemyślanej pielęgnacji.
Skóra z AZS kojarzy się z nieprzyjemnym swędzeniem i pęcherzami, ale tak naprawdę choroba oscyluje między dwiema fazami – okresem wyciszenia oraz ostrą fazą zapalną, kiedy stan skóry bardzo się pogarsza. Czynnikiem spustowym może być stres czy zimna lub sucha pogoda. Dlatego też często zauważa się poprawę stanu skóry latem, przy wysokich temperaturach i dużej wilgotności powietrza.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry
Choroba nie jest zaraźliwa; bardzo często spowodowana jest skłonnościami genetycznymi do reakcji alergicznych, takich jak astma, katar sienny czy zapalenie spojówek.
- Objawy atopowego zapalenia skóry występują u około 50% dzieci, których przynajmniej jeden rodzic jest alergikiem.
- Jeśli oboje rodzice mają alergię, prawdopodobieństwo wzrasta do 80%.
Oprócz dziedziczenia, na występowanie atopii ma wpływ również środowisko zewnętrzne. W zanieczyszczonych miastach obserwuje się większą liczbę zachorowań.
Charakterystyczną cechą skóry atopowej są osłabione funkcje obronne. Bariera skórna nie spełnia swojej funkcji i skóra staje się nadwrażliwa. Z tego właśnie powodu nawet codzienna kąpiel może być nieprzyjemna. Również w ciągu dnia w głąb skóry wnikają alergeny, wywołując stan zapalny i swędzenie. Drapanie z kolei prowadzi do naruszania bariery skórnej.
Co może pomóc w przypadku atopowego zapalenia skóry?
Mimo że całkowite wyleczenie atopii jest zazwyczaj niemożliwe, istnieje kilka sposobów, aby łagodzić jej objawy lub przedłużać okres wyciszenia się choroby. Wśród najczęściej stosowanych metod leczenia znajdziesz kortykosteroidy i leki immunosupresyjne, pobyty nad morzem, przestrzeganie podstawowych zasad higieny dla osób ze skórą atopową oraz oczywiście codzienną, odpowiednio dobraną pielęgnację.
Kosmetyki przeznaczone do skutecznej pielęgnacji skóry atopowej
Skóra atopowa cierpi przede wszystkim z powodu nadmiernego przesuszenia, w konsekwencji reagując swędzeniem. Dlatego też należy szczególnie dbać o jej nawadnianie, zarówno w okresach zaostrzenia choroby, jak i wyciszania się objawów, aby maksymalnie przedłużyć tę fazę. Wypróbuj krem nawilżający lub maść do skóry atopowej, które są odpowiednie również dla dzieci i działają wygładzająco i nawilżająco. Postaw na substancje aktywne w postaci kwasów omega-6 lub licochalcone A, aby skóra była elastyczna i nawodniona.
Zasady prawidłowej kąpieli dla skóry atopowej
- Temperatura wody w kąpieli nie powinna przekraczać 33°C.
- Idealny czas kąpieli to 3 do 5 minut.
- Podczas kąpieli stosuj produkty bez zawartości mydła, najlepiej te przeznaczone dla skóry atopowej o fizjologicznym pH. Wybieraj olejki i żele myjące do skóry delikatnej.
- Nie stosuj do mycia gąbek ani rękawic, które mogą podrażnić wrażliwy naskórek.
- Po kąpieli należy dobrze spłukać skórę, a następnie osuszyć ją delikatnie, bez pocierania ręcznikiem.
- Bezpośrednio po kąpieli nanieś na ciało balsam do skóry atopowej, a twarz nawilżaj kremem na atopowe zapalenie skóry.
Najlepsze kosmetyki do skóry atopowej
Leczenie atopowego zapalenia skóry
Jednym ze sposobów na przynajmniej częściową eliminację wysypki alergicznej są kortykosteroidy, dostępne wyłącznie na receptę. Kortykosteroidy leczą stan zapalny w skórze, ale można je stosować krótkoterminowo i tylko przy ostrym stanie zapalnym.
Delikatniejsze niż kortykosteroidy są miejscowo działające lekki immunosupresyjne, które tłumią nadmierną odpowiedź immunologiczną w dotkniętym zmianą miejscu. W ostatnich latach opracowano nowe leki, które mogą być pomocne w leczeniu atopowego zapalenia skóry zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
Naturalne sposoby leczenia atopowego zapalenia skóry
W walce z atopowym zapaleniem skóry wykorzystuje się również produkty występujące naturalnie w przyrodzie, takie jak kąpiele błotne, okłady z otrębów, sól z Morza Martwego, olejek z konopi czy torf. Poleca się pobyt nad morzem i przestrzeganie podstawowych zasad prawidłowej pielęgnacji w życiu codziennym.
Pozostałe porady, jak radzić sobie ze skórą atopową
Wyjazdy nad morze
Woda morska wykazuje niezwykle korzystny wpływ na skórę atopową. Pobyt nad morzem powinien trwać co najmniej 14 dni, aby skóra atopowa mogła wykorzystać wszelkie dobrodziejstwa słonej wody. Podczas pobytu nad morzem bardziej niż kiedykolwiek pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej. Warto sięgnąć po jak najbardziej delikatny, dziecięcy krem do opalania dla skóry atopowej.
Podstawowe zasady dla osób z atopią:
- Obcinaj często paznokcie. Długie paznokcie mogą skłaniać do drapania, przyczyniając się do powstawania infekcji.
- Unikaj kurzu i roztoczy. Mogą one znajdować się w dywanach, materacach czy zasłonach. Często wietrz pomieszczenia.
- Nie korzystaj z syntetycznych tkanin czy pościeli – skóra będzie się pod nimi pocić i swędzieć. Zamiast tego wybieraj naturalne materiały, takie jak np. bawełna.
- Do prania używaj łagodnych detergentów i zrezygnuj ze środków zmiękczających.
- Nie wychodź na słońce między godziną 11:00 a 16:00. Przed pobytem na słońcu zawsze nakładaj produkt z wysoką ochroną przeciwsłoneczną.
- Unikaj produktów mlecznych, orzechów i owoców morza. Mogą powodować stany zapalne.
- Unikaj dymu z papierosów i cygar oraz alkoholu.
- Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu i unikaj stresu.