Nie pozwól, by nieświeży oddech (halitoza) Cię blokował! Dowiedz się, co najczęściej powoduje nieświeży oddech i jak sobie radzić z tym problemem. Uzyskanie świeżego oddechu może być łatwiejsze niż myślisz.
Co powoduje nieświeży oddech?
Cebula, czosnek, chrzan, kawa, alkohol czy papierosy – wszyscy znamy przyczyny chwilowego nieświeżego oddechu. Jeśli jednak mówimy o długotrwałej halitozie, która nie ustępuje po jednym szczotkowaniu, winne mogą być mniej oczywiste przyczyny.
Do najczęstszych należą:
- nieodpowiednie czyszczenie zębów, przestrzeni międzyzębowych i języka
- próchnica lub kamień nazębny oraz zapalenie dziąseł
- zaburzenia równowagi flory bakteryjnej w jamie ustnej
- suchość w ustach, spowodowana zmniejszonym wydzielaniem śliny (kserostomia) i niedostateczną podażą płynów
- głodówki oraz drastyczne diety niskowęglowodanowe
- przyjmowanie niektórych leków (np. na alergie, wysokie ciśnienie krwi lub depresję)
- różnego rodzaju choroby i problemy zdrowotne: cukrzyca, infekcje układu oddechowego, upośledzona funkcja wątroby i nerek, wrzody żołądka czy refluks
Jak pozbyć się nieświeżego oddechu?
1. Pozbądź się resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych
- Szczoteczki międzyzębowe: Dzięki małemu włosiu zbierają nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością dostosujesz ich wielkość do każdej przestrzeni międzyzębowej.
- Nić dentystyczną: Świetnie nadaje się do czyszczenia najciaśniejszych przestrzeni między zębami, gdzie nie dociera nawet najmniejsza szczoteczka.
- Irygator do zębów: Precyzyjnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia za pomocą strumienia wody, nie naruszając powierzchni zębów i dziąseł. Poza tym, jest idealny do czyszczenia aparatów ortodontycznych, implantów i koron.