Przejdź do głównej zawartości

Nieświeży oddech: jak sobie z nim radzić?

 Nie pozwól, by nieświeży oddech (halitoza) Cię blokował! Dowiedz się, co najczęściej powoduje nieświeży oddech i jak sobie radzić z tym problemem. Uzyskanie świeżego oddechu może być łatwiejsze niż myślisz.

Co powoduje nieświeży oddech?

Cebula, czosnek, chrzan, kawa, alkohol czy papierosy – wszyscy znamy przyczyny chwilowego nieświeżego oddechu. Jeśli jednak mówimy o długotrwałej halitozie, która nie ustępuje po jednym szczotkowaniu, winne mogą być mniej oczywiste przyczyny.

Do najczęstszych należą:

  • nieodpowiednie czyszczenie zębów, przestrzeni międzyzębowych i języka 
  • próchnica lub kamień nazębny oraz zapalenie dziąseł 
  • zaburzenia równowagi flory bakteryjnej w jamie ustnej 
  • suchość w ustach, spowodowana zmniejszonym wydzielaniem śliny (kserostomia) i niedostateczną podażą płynów 
  • głodówki oraz  drastyczne diety niskowęglowodanowe 
  • przyjmowanie niektórych leków (np. na alergie, wysokie ciśnienie krwi lub depresję) 
  • różnego rodzaju choroby i problemy zdrowotne: cukrzyca, infekcje układu oddechowego, upośledzona funkcja wątroby i nerek, wrzody żołądka czy refluks 

Jak pozbyć się nieświeżego oddechu?

Usuwając przyczyny – czyli najczęściej dbając o odpowiednią higienę jamy ustnej! Przyczyny halitozy kryją się nawet w 90% przypadków w jamie ustnej. Pierwszym krokiem zatem powinna być wizyta u dentysty, aby dowiedzieć się, czy nieświeży oddech nie jest spowodowany próchnicą zębów, zapaleniem dziąseł czy innym problemem w jamie ustnej. Następny krok to odpowiednia higiena jamy ustnej, polegająca na regularnym usuwaniu osadów i kamienia nazębnego u stomatologa, codziennym stosowaniu nici dentystycznych oraz szczoteczek międzyzębowych, a także sprawdzeniu, czy na pewno dobrze myjesz zęby (co nie jest takie oczywiste). Jednak już teraz możesz zrobić wiele, aby samodzielnie wyeliminować nieświeży oddech.
 
Co dokładnie? 

1. Pozbądź się resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych

Prawdopodobnie wiesz, że należy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, i może nawet tak robisz. Ale czy równie dokładnie czyścisz przestrzenie międzyzębowe? To tam często osadzają się resztki jedzenia, a wraz z nimi bakterie, które podczas trawienia tych resztek wydzielają nieprzyjemne zapachy. Szczotkuj przestrzenie międzyzębowe raz dziennie, najlepiej wykorzystując w tym celu:
  •  Szczoteczki międzyzębowe: Dzięki małemu włosiu zbierają nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością dostosujesz ich wielkość do każdej przestrzeni międzyzębowej. 
  • Nić dentystyczną: Świetnie nadaje się do czyszczenia najciaśniejszych przestrzeni między zębami, gdzie nie dociera nawet najmniejsza szczoteczka. 
  • Irygator do zębów: Precyzyjnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia za pomocą strumienia wody, nie naruszając powierzchni zębów i dziąseł. Poza tym, jest idealny do czyszczenia aparatów ortodontycznych, implantów i koron.
Ważne: Wymieniaj szczoteczkę międzyzębową na nową mniej więcej raz w tygodniu. Klasyczną szczoteczkę do zębów (oraz końcówkę szczoteczki elektrycznej) wymieniaj co trzy miesiące ze względu na ryzyko rozwoju bakterii we włosiu.

2. Usuwaj nalot z powierzchni języka

Zagłębienia na tylnej części języka są idealnym miejscem do gromadzenia się obumarłych komórek i namnażania bakterii. Nie pozwól bakteriom wygrać i usuwaj regularnie nalot z powierzchni języka specjalną skrobaczką do języka. Wystarczy kilka pociągnięć od tyłu języka do jego czubka, a język będzie jak nowy. W tym celu możesz użyć szczoteczki do zębów, ale należy to zrobić bardzo delikatnie, a po wszystkim dokładnie wypłukać szczoteczkę wodą.
 
Rada: Jeśli nie lubisz myć zębów i zdarza Ci się o tym zapominać, możesz zautomatyzować ten proces. Zaopatrz się po prostu w elektryczną szczoteczkę do zębów. Niektóre z nich mają nawet końcówkę do czyszczenia języka! 

3. Odświeżaj swój oddech. Regularnie.

Po posiłku, w pracy i przed ważnym spotkaniem – kontroluj świeżość swojego oddechu. Spakuj do torebki pastylki i gumę do żucia, płyn do płukania ust i spray odświeżający. Nie tylko  odświeżają oddech, ale często zawierają składniki antybakteryjne, które likwidują rzeczywistą przyczynę nieświeżego oddechu. Płyn do płukania ust stosuj w ramach ostatniego etapu mycia zębów, ale także po obiedzie lub kolacji. Odświeżający spray do ust zapewni świeży oddech natychmiast i o dowolnej porze dnia – wystarczy kilka psiknięć.
 
Sugestia: Wypróbuj również kapsułki i tabletki na nieświeży oddech, które neutralizują nieprzyjemny zapach powstający w żołądku. 

4. Sprawdź co jesz i pijesz

Czy wiesz, że oprócz pokarmów, które powodują nieświeży oddech, możesz spożywać żywność, która jest w stanie mu przeciwdziałać? Dla odświeżenia oddechu polecamy picie zielonej herbaty oraz jedzenie lub żucie bazylii, mięty albo pietruszki – zawierają one chlorofil, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Aby przeciwdziałać nieświeżemu oddechowi z powodu suchości w ustach warto przegryzać np. marchewkę lub owoce z witaminą C, co pobudza produkcję śliny. Pamiętaj, by w ciągu dnia pić wodę . Służy to nawadnianiu jamy ustnej i zmywa pozostałości jedzenia. 
 
Sugestia: Czy nieświeży oddech utrzymuje się nawet po umyciu zębów i przy regularnym dbaniu o prawidłową higienę jamy ustnej? Wybierz się do lekarza. Pozwoli to nie tylko stwierdzić przyczynę halitozy, ale i skutecznie ją wyeliminować.