Rumień, łuszczenie się skóry i uporczywy świąd. Łojotokowe zapalenie skóry, zwane też wypryskiem łojotokowym, to nieprzyjemna choroba skóry, którą diagnozuje się nawet u 5% populacji. To choroba przewlekła, dlatego trudno znaleźć sposób na to, by pozbyć się łojotoku raz na zawsze. Ale można ją z powodzeniem zaleczyć oraz złagodzić jej symptomy. Doradzimy Ci, co sprawdza się w przypadku łojotokowego zapalenia skóry.
Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?
Łojotokowe zapalenie skóry, zwane też wypryskiem łojotokowym (dermatitis seborrhoica) to przewlekła choroba skóry, która może wystąpić w każdym wieku – od niemowlęctwa do dorosłości. Wywołuje ją drożdżak z gatunku Malassezia. Występuje on powszechnie na skórze i żywi się znajdującym się na niej sebum. W momencie, gdy drożdżaków jest za dużo, na skórze pojawia się stan zapalny, a skóra reaguje przyspieszeniem produkcji nowych komórek w wierzchniej warstwie skóry. Obumarłe komórki tworzą następnie typowe dla ŁZS zmiany w postaci tłustego łupieżu, łuszczących się, rumieniowych plam oraz łusek na skórze.
Jak rozpoznać łojotokowe zapalenie skóry?
Łojotok pojawia się zazwyczaj w miejscach, gdzie znajduje się duża liczba gruczołów łojowych – na skórze głowy, klatce piersiowej oraz na twarzy nad brwiami lub wokół nosa. Objawy łojotoku to różowawe plamy i łuszcząca się skóra z żółtobrązowymi łuskami. Skóra jest przy tym bardzo wrażliwa na podrażnienia i swędzi.