Przejdź do głównej zawartości

Łojotokowe zapalenie skóry

Rumień, łuszczenie się skóry i uporczywy świąd. Łojotokowe zapalenie skóry, zwane też wypryskiem łojotokowym, to nieprzyjemna choroba skóry, którą diagnozuje się nawet u 5% populacji. To choroba przewlekła, dlatego trudno znaleźć sposób na to, by pozbyć się łojotoku raz na zawsze. Ale można ją z powodzeniem zaleczyć oraz złagodzić jej symptomy. Doradzimy Ci, co sprawdza się w przypadku łojotokowego zapalenia skóry.

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry, zwane też wypryskiem łojotokowym (dermatitis seborrhoica) to przewlekła choroba skóry, która może wystąpić w każdym wieku – od niemowlęctwa do dorosłości. Wywołuje ją drożdżak z gatunku Malassezia. Występuje on powszechnie na skórze i żywi się znajdującym się na niej sebum. W momencie, gdy drożdżaków jest za dużo, na skórze pojawia się stan zapalny, a skóra reaguje przyspieszeniem produkcji nowych komórek w wierzchniej warstwie skóry. Obumarłe komórki tworzą następnie typowe dla ŁZS zmiany w postaci tłustego łupieżu, łuszczących się, rumieniowych plam oraz łusek na skórze.

Jak rozpoznać łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotok pojawia się zazwyczaj w miejscach, gdzie znajduje się duża liczba gruczołów łojowych – na skórze głowy, klatce piersiowej oraz na twarzy nad brwiami lub wokół nosa. Objawy łojotoku to różowawe plamy i łuszcząca się skóra z żółtobrązowymi łuskami. Skóra jest przy tym bardzo wrażliwa na podrażnienia i swędzi.

Łojotokowe zapalenie skóry nie jest łatwe do zdiagnozowania, ponieważ łatwo pomylić je z łuszczycą, atopią (u dzieci) czy reakcjami alergicznymi. Jeśli nie masz pewności, czy to co widzisz we włosach to właśnie ŁZS, udaj się do doświadczonego dermatologa, który zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednią pielęgnację skóry.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – ciemieniucha

ŁZS u niemowlaka to tak zwana ciemieniucha, czasem zwana też czepcem kołyskowym. Początkowo łuski pojawiają się zwykle na czubku głowy, rozprzestrzeniając się w postaci żółto-brązowych łusek na całej głowie, a także obejmując uszy, brwi, klatkę piersiową czy nawet pieluszkowane części ciała dziecka.

cały tekst ukryć tekst

Co nasila objawy ŁZS?

Nie ma tu jednej konkretnej przyczyny. Istnieje jednak kilka czynników ryzyka, które nasilają objawy łojotokowego zapalenia skóry. Do najczęściej wymienianych przez specjalistów należą:

 • stres emocjonalny, nadmierny wysiłek i zmęczenie,
 • tendencja do przetłuszczania się skóry głowy,
 • nadmiar męskich hormonów,
 • osłabienie układu odpornościowego,
 • przerost drożdżaków powszechnie występujących na skórze i zwiększona wrażliwość na ich działanie,
 • sucha i chłodna pogoda,
 • niedobór witamin z grupy B,
 • predyspozycje genetyczne,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • stosowanie nieodpowiednich produktów kosmetycznych (np. zawierających alkohol lub olejki),
 • niezdrowy styl życia.

cały tekst ukryć tekst

Co działa na ŁZS?

Choć ŁZS jest chorobą przewlekłą, a walka z łuskami i świądem to długotrwały proces, przestrzegając pewnych zasad i stosując odpowiednie kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry oraz wdrażając w życie sprawdzone sposoby na ciemieniuchę można znacznie zredukować objawy tej choroby. Odpowiedni preparat na ciemieniuchę czy lek na ŁZS zaleci Ci dermatolog.

Jak wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry?

W ciężkich przypadkach ŁZS lekarz zwykle przepisuje leki z kortykosteroidami, które tłumią stan zapalny i pozwalają skórze szybciej się regenerować. Kortykosteroidy należy stosować wyłącznie na miejsca zmienione chorobowo i nigdy po upływie terminu ważności preparatu. Należy również pamiętać, że kortykosteroidy mogą powodować szereg skutków ubocznych, między innymi osłabienie skóry, dlatego ich stosowanie powinno być ograniczone czasowo.

W niektórych przypadkach dermatolog przepisze również leki przeciwgrzybicze (takie jak mikonazol, ketokonazol i cyklopiroks), które działają przeciw drożdżakom, lub antybiotyki. W przebiegu ŁZS warto przyjmować również żelazo, cynk i witaminy na łojotokowe zapalenie skóry (np. witaminy z grupy B).

Kosmetyki na ŁZS

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy, ciemieniucha u dorosłego czy ciemieniucha na brwiach u dziecka? Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z ŁZS na włosach, twarzy czy ciele, wybierajmy dermokosmetyki przeznaczone do skóry bardzo wrażliwej lub alergicznej, a najlepiej do stosowania w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry. Jakie warunki powinny spełniać takie kosmetyki?

 • Wybieraj produkty z kolagenem, bez substancji perfumujących, alkoholu i potencjalnie drażniących składników. Dla dziecka sprawdzi się emolium na ciemieniuchę lub olejek na ciemieniuchę.
 • Polegaj na szamponach, maściach i kremach na ŁZS, zawierających składniki przeciwbakteryjne, takie jak kwas salicylowy, siarka, selen, dziegieć lub cynk. Złagodzą one ostre objawy choroby i zminimalizują ryzyko ich powrotu.
 • Jeśli szukasz sposobu na to, jak pozbyć się ciemieniuchy na głowie, stosuj szampony o żelowej konsystencji, które nie natłuszczają skóry głowy. Najlepsze jednak będą specjalne szampony na łojotok, które przeciwdziałają nadmiernemu rozprzestrzenianiu się drożdżaków i pogłębianiu stanów zapalnych.
 • Co jakiś czas warto zmieniać szampony lub stosowane kosmetyki na łojotok, ponieważ po pewnym czasie ma się wrażenie, że tracą one swoją skuteczność.
 • Jeśli zmagasz się z tłustymi łuskami we włosach, wypróbuj szampony zawierające olej konopny, które nie pozostawiają tłustego filmu, jednocześnie nawilżając skórę głowy.
 • Do mycia twarzy i skóry nie należy stosować zwykłego mydła, które może podrażniać skórę. Wypróbuj tzw. syndety – czyli detergenty bez mydła. Możesz też od czasu do czasu oczyścić skórę delikatną wodą micelarną przeznaczoną do skóry wrażliwej.
 • Zawsze należy dokładnie przeczytać instrukcję użycia, aby sprawdzić działanie i właściwości produktów. Niektóre szampony przeznaczone do stosowania w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry mogą nie nadawać się do długotrwałego stosowania lub wręcz przeciwnie, należy je stosować przez dłuższy czas bądź w ściśle wyznaczonych odstępach czasu.

cały tekst ukryć tekst

Inne sposoby na ŁZS?

 • Jedz zdrowo. Wybieraj pokarmy o wysokiej zawartości witamin i minerałów, takich jak cynk, selen, witaminy z grupy B, a także kwasy tłuszczowe omega-3 i probiotyki, które można uzupełnić, stosując suplementy diety. Ponadto w objawach ŁZS może pomóc eliminacja z diety słodyczy i tłustych pokarmów, a także tłuszczy zwierzęcych.
 • Do codziennego mycia skóry ciała i włosów stosuj łagodne, nietłuste, neutralne lub łagodnie kwaśne żele i szampony do stosowania w przebiegu łojotoku.
 • Noś oddychającą odzież z naturalnych materiałów, takich jak bambus, bawełna czy konopie.
 • Naucz się radzić sobie ze stresem, który pogarsza objawy łojotoku, a także zapewnij sobie dużo snu i relaksu.

cały tekst ukryć tekst

Jak pozbyć się ciemieniuchy małych dzieci?

Najlepiej w tej sprawie skonsultować się z pediatrą. W przypadku ciemieniuchy u niemowląt nie stosuje się tych samych preparatów, co u dorosłych. Jakimi zasadami należy się kierować?

 • Używaj tylko łagodnych, bezzapachowych produktów dla dzieci. Umyj włosy delikatnym szamponem na ciemieniuchę.
 • Nie należy na siłę zdrapywać łusek, a jedynie delikatnie masować skórę głowy gąbką lub miękką szczotką do włosów i starannie wyczesywać złuszczoną skórę specjalnym grzebieniem do usuwania ciemieniuchy.
 • Aby ukoić skórę i łagodzić świąd, warto stosować specjalne balsamy i preparaty na ciemieniuchę, które łagodzą zaczerwienienia i ułatwiają wyczesywanie łusek ze skóry głowy.

Wyprysk łojotokowy u niemowląt często zanika samoistnie w ciągu kilku tygodni lub miesięcy po narodzinach, przy odpowiedniej codziennej higienie. Warto zatem uważnie wybrać kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka, by nie wzmagać niepotrzebnie ciemieniuchy.

cały tekst ukryć tekst