Przejdź do głównej zawartości

Falowane i kręcone włosy

Kręcone i falowane włosy to marzenie wielu kobiet, ale ich właścicielki wiedzą, że pielęgnacja włosów kręconych jest nieco bardziej wymagająca niż w przypadku włosów prostych. Włosy kręcone są naturalnie bardziej suche i porowate, mają grubszą strukturę i mniejszy blask. To sprawia, że fale i loki trudno poddają się stylizacji, mają tendencję do utraty nawodnienia, szybko się łamią i strzępią. Dowiedz się, jak zrobić fale na włosach, na czym polega metoda curly girl i jak zrobić loki bez lokówki. Odkryj najlepsze kosmetyki do włosów kręconych, które wspierają kręcenie włosów i zmieniają puszące się włosy pozbawione życia w kaskadę błyszczących i sprężystych fal i loków!

Rodzaje włosów kręconych i falowanych

Zanim zaczniesz poszukiwać najlepszych kosmetyków do włosów kręconych, ważne jest, aby rozpoznać swój rodzaj fal lub loków. Jeśli dobrze znasz swoje włosy, stylizacja i pielęgnacja włosów kręconych będzie dużo łatwiejsza.

Na skręt włosów wpływa kształt mieszka włosowego, z którego wyrasta włos. Dlatego im bardziej płaski i owalny mieszek włosowy, tym bardziej kręcone są włosy, podczas gdy z okrągłego mieszka włosowego wyrastają proste włosy. Często zdarza się, że na pasma składa się kilka różnego rodzaju fal i loków. Na podstawie rodzaju skrętu włosów oraz średnicy fal lub loków wyróżniamy: 

Włosy falowane (określane jako typ 2), które zazwyczaj charakteryzują się prostszymi pasmami przy głowie i lekką falą od uszu do końcówek włosów. Włosy nie są więc ani całkowicie proste, ani kręcone. Fale mogą wyglądać jak:

 • bardzo delikatne fale (2A),
 • bardziej wyraziste fale z luźnymi pasmami w kształcie litery S (2B),
 • wyraźnie ukształtowane fale, które zaczynają być widoczne już u nasady (2C).

Włosy kręcone (typ 3) mają wyraźnie bardziej zdefiniowany skręt w porównaniu z włosami falowanymi i zazwyczaj charakteryzują się większą objętością przy głowie. Włosy kręcone są gęstsze, a ich struktura jest zazwyczaj dość szorstka. Włosy kręcone mogą być:

 • wyraźnie zaznaczone w kształcie litery S (3A),
 • loki o mniejszej średnicy przypominające sprężyste kędziorki (3B),
 • loki lub sprężynki o małej średnicy, określane również jako typ curly-coily (3C).

Loki typu afro (typ 4) zwane też kinky hair to idealna ciasna spirala, a włosy mają dużą objętość. Są szorstkie w dotyku i mają tendencję do plątania (trudno je rozczesać). Rozróżniamy tu:

 • gęste loki w kształcie litery S (typ 4A),
 • loki w kształcie litery Z bez wyraźnej definicji (typ 4B),
 • najciaśniejszy typ loków w kształcie sprężynek, które po wyschnięciu kurczą się do 50% swojej długości (4C).

cały tekst ukryć tekst

Nasza sugestia: Jeśli nie jesteś pewna, czy Twoje włosy są bardziej falowane czy kręcone, wypróbuj ten prosty trik. Włosy falowane możesz wyprostować podczas normalnego suszenia za pomocą okrągłej szczotki. Powinny zachować swój kształt. Z kolei włosy kręcone bardzo trudno jest wysuszyć na prosto suszarką.

Jak zadbać o kręcone i falowane włosy?

Podstawą pielęgnacji włosów falowanych jest niewątpliwie odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Włosy falowane i kręcone zawierają mniej keratyny (protein) niż włosy proste. Dodatkowo, skręt włosów ogranicza rozprowadzanie nawilżenia i sebum od skóry głowy na całej ich długości, przez co włosy wykazują tendencję do łamliwości i są bardziej podatne na puszenie się. Regularne nawilżanie włosów podczas mycia i codziennej stylizacji pomaga zapobiegać ich łamliwości i przesuszaniu, dzięki czemu możesz cieszyć się lśniącymi, zdrowymi lokami.

Jakie kosmetyki stosować?

Marzysz o ujarzmieniu niesfornych fal na swoich włosach, by wreszcie móc cieszyć się pięknie zdefiniowanymi falami i lokami? Stopień porowatości włosów powie Ci, jakiej dawki nawilżenia lub protein potrzebują Twoje włosy. Porowatość włosów odnosi się do ich zdolności absorbowania i zatrzymywania wody i jest zasadniczo związana z kondycją włosów i poziomem ich uszkodzenia. Prosty test podpowie Ci, w jakim stanie są Twoje włosy. Wystarczy złapać jeden włos za końcówkę i przejechać kciukiem i palcem wskazującym aż do jego nasady:

Włos jest gładki w dotyku, wykazuje zatem niską porowatość, a do pielęgnacji wystarczy regularne nawilżanie.

 • Aby zapewnić swoim włosom odpowiednie nawilżenie, podczas mycia stosuj szampon do włosów kręconych w ilości odpowiadającej wielkości orzecha laskowego.
 • Nawilżająca odżywka do włosów kręconych po każdym myciu to po prostu konieczność. Rozważ również stosowanie odżywki bez spłukiwania.
 • Nawilżająca maska do włosów kręconych powinna być stosowana przynajmniej raz na dwa tygodnie.
 • Między myciami ożywiaj włosy, sięgając po krem do loków, serum do włosów kręconych czy lekkie olejki do włosów (np. arganowy, jojoba czy olej z pestek winogron).
 • Do stylizacji włosów kręconych wybieraj lekkie żele i pianki do włosów, które nie obciążają włosów.

cały tekst ukryć tekst

Włosy są bardzo chropowate i szorstkie, bardziej porowate, więc z pomocą przychodzą tu produkty do włosów kręconych o właściwościach nawilżających i odżywczych (proteiny). Białko wspiera proces nawilżenia włókien włosowych, wypełniając luki w osłonce włosa, dzięki czemu woda nie jest w stanie łatwo uciekać z włókien włosowych, co sprawia, ze stają się one mniej porowate.

 • Dostarczaj włosom protein w jednym produkcie (szamponie proteinowym lub odżywce proteinowej do włosów kręconych) przy każdym myciu lub raz w tygodniu w masce. Pozostałe produkty do włosów kręconych powinny skupiać się głównie na nawilżaniu.
 • Najlepsze kosmetyki do włosów kręconych, które zniszczonym pasmom dostarczą niezbędnej dawki protein, powinny zawierać między innymi kolagen, proteiny jedwabiu lub pszenicy, keratynę czy peptydy.
 • Po umyciu doskonale sprawdzą się odżywki bez spłukiwania, które pomagają zamknąć wodę we wnętrzu włókien włosowych na dłużej.
 • Intensywnie odżywiaj włosy. Doskonale sprawdzają się tutaj wszelkiego rodzaju masła do włosów i oleje do włosów kręconych (kokosowy, rycynowy).
 • Przynajmniej raz w tygodniu postaw na intensywną regenerację włosów. Możesz to robić, pozostawiając na dłuższy czas na włosach intensywnie odżywiającą maskę do włosów kręconych.

cały tekst ukryć tekst

Jak prawidłowo myć i suszyć włosy kręcone i falowane?

 • Włosy kręcone zawsze myj, masując głowę delikatnymi, okrężnymi ruchami.
 • Spłukuj włosy, w ostatniej fazie stosując chłodną wodę, aby jeszcze skuteczniej uszczelnić łuskę włosową.
 • Nigdy nie wycieraj włosów ręcznikiem po umyciu, raczej delikatnie wyciśnij wodę z włosów bawełnianym ręcznikiem.
 • Nie pozostawiaj włosów zawiniętych w turban lub ręcznik zbyt długo.
 • Włosy kręcone i falowane rozczesuj tylko na mokro lub wcale. Podczas czesania należy przestrzegać kilku zasad: włosy należy przeczesywać od końcówek stopniowo przesuwając się w górę pasmo po paśmie.
 • Jeśli musisz rozczesać włosy, stosuj jedynie grzebień do włosów kręconych z szeroko rozstawionymi zębami.
 • Jak zrobić loki bez żadnych urządzeń? Włosy możesz nakręcać na palcach, gdy są jeszcze mokre, aby nadać im skręt, a następnie nanieść krem do fal, aby podtrzymać kształt.
 • Jeśli masz czas, wysusz włosy jedynie przy skórze głowy i pozwól im swobodnie wyschnąć.
 • Jeśli musisz użyć suszarki, sprawdź, co może zaoferować Ci suszarka z dyfuzorem do włosów kręconych. Ustaw ją na zimny nawiew lub średnią temperaturę i załóż dyfuzor.
 • Przed suszeniem suszarką, zawsze nakładaj na włosy produkty termoochronne.
 • Włosy falowane i loki możesz ożywić między myciami, stosując lekki spray do włosów falowanych, woski do włosów kręconych, dla gładszych pasm lub pianki do włosów, które doskonale podkreślą skręt fal i loków bez ich obciążania.

Nasza sugestia: Czy Twoje kręcone lub falowane włosy po przebudzeniu są puszyste i niesforne? Spróbuj na noc związać włosy w tzw. ananasa, czyli spiąć je jedwabną gumką na czubku głowy w palmę. Ten trik sprawi, że Twoje loki będą dłużej wyglądać pięknie, nawet po przebudzeniu.

cały tekst ukryć tekst

Czym jest metoda CGM, czyli Curly Girl method?

Metoda Curly Girl (w skrócie CGM) jest ostatnio bardzo popularna w przypadku włosów kręconych i falowanych. To sposób pielęgnacji włosów kręconych, który prowadzi do odzyskania skrętu we włosach falowanych i puszących się oraz praktyczny poradnik, jak szukać odpowiednich produktów do włosów kręconych i jakie metody stylizacji najbardziej odpowiadają tego rodzaju włosom. Chociaż metoda ta nie pozwala na uzyskanie efektu fal na naturalnie prostych włosach, pozostaje jednak świetnym rozwiązaniem do każdego rodzaju włosów od falowanych po afro.

Na czym polega metoda Curly Girl?

 • Przy tej metodzie zaleca się mycie włosów nie częściej niż trzy razy w tygodniu.
 • Włosów nie należy czesać na sucho, gdyż może to spowodować ich uszkodzenie i puszenie. Możesz również sprawdzić, jak na Twoich włosach będzie sprawować się szczotka do kręconych włosów.
 • Metoda Curly Girl zaleca unikanie uszkodzeń termicznych włosów (suszenie na najwyższych temperaturach, prostowanie, kręcenie czy mycie w gorącej wodzie).
 • Według zasad tej metody, produkty do włosów kręconych nie mogą zawierać parabenów, siarczanów (sulfatów) ani alkoholu w dużych ilościach.
 • Ważne jest, aby do mycia i odżywiania włosów wybrać odżywkę i szampon bez silikonów.
 • W przypadku włosów szorstkich, bardzo suchych lub mocno kręconych warto zastąpić szampon do włosów kręconych produktami typu co-wash, czyli odżywkami o właściwościach myjących.
 • Po umyciu włosów zaleca się zawinięcie ich w bawełnianą koszulkę zamiast w ręcznik.
 • Jeśli chodzi o fryzury czy spięcie włosów na noc, w ramach metody curly girl zaleca się przede wszystkim jedwabne gumki do włosów, opaski na głowę i jedwabne chusty.
 • Pielęgnacja włosów falowanych metodą CGM obejmuje również ochronę włosów podczas snu. Zaleca się spanie na jedwabnej poszewce lub w jedwabnym czepku, aby uniknąć efektu puszenia i przesuszenia włosów.

cały tekst ukryć tekst

Najlepsze produkty CGM

Jak uzyskać efekt kręconych włosów z prostych pasm?

Jeśli natura nie obdarzyła Cię naturalnie kręconymi włosami, wybierz inne rozwiązanie. Jest kilka sposobów na kręcone włosy lub fale w stylu boho, które mogą się utrzymywać nawet do następnego mycia:

 • Lokówki do włosów stworzą naturalnie wyglądające fale, bez względu na to, czy chcesz uzyskać efekt delikatnych fal czy urocze sprężynki. Możesz wybierać spośród klasycznych lokówek dla równych fal, lokówek stożkowych dla efektu różnorodnego skrętu czy lokówek automatycznych, które kręcą włosy za Ciebie.
 • Prostownica z zaokrąglonymi krawędziami również błyskawicznie wyczaruje dla Ciebie piękne fale. Jak zrobić loki prostownicą? Wystarczy odrobina wprawy.
 • Wałki do włosów wciąż pozostają bardzo popularne. To najlepszy sposób nakręcenia włosów bez lokówki i prostownicy, czyli bez obciążania włosów wysokimi temperaturami.
 • Warkocz, który splatasz z wilgotnych włosów przed snem, to idealna metoda, by zakręcić włosy na noc i obudzić się rano z fryzurą pełną delikatnych fal.

cały tekst ukryć tekst