Trądzik to nie tylko problem okresu dojrzewania, ponieważ jego objawy mogą pojawić się w każdym wieku. Zmiany trądzikowe to problem estetyczny, który nabiera jeszcze większego znaczenia, jeśli pozostawia po sobie widoczne blizny oraz czerwone lub brązowe przebarwienia na skórze (tzw. hiperpigmentacja pozapalna). Dowiedz się, jak usunąć blizny po trądziku i jak im skutecznie zapobiegać. Profilaktyka jest zawsze najlepszym rozwiązaniem.
Dlaczego na skórze tworzą się blizny i plamy potrądzikowe?
Blizny potrądzikowe – powstają w wyniku uszkodzenia wierzchniej warstwy skóry wraz z naruszeniem jej głębszych warstw, często na skutek nieostrożnego wyciskania pryszczy. Tak uszkodzona skóra nie może się zregenerować do stanu sprzed zmiany trądzikowej. W ten sposób w miejscu urazu powstaje zastępcza tkanka z włókien kolagenowych (ziarnina), która wypełnia ranę i wspomaga gojenie się skóry, ale nowa tkanka może po wygojeniu wyglądać zupełnie inaczej niż otaczająca ją skóra.
Rodzaje blizn potrądzikowych
Zanim zaczniesz się zastanawiać, co na blizny po trądziku będzie najbardziej skuteczne, sprawdź ich rodzaj, cechy charakterystyczne, kształt i wielkość. Jeśli blizny są głębokie i rozległe, warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci, jakie zabiegi na blizny potrądzikowe będą dla Ciebie odpowiednie. Jednak mniejsze blizny i przebarwienia możesz wygładzić w domowym zaciszu. Jakie są główne rodzaje blizn?
- Blizny atroficzne, zwane też zanikowymi, to głębokie i wklęsłe blizny potrądzikowe, które powstają, gdy rana po zmianie trądzikowej nie goi się prawidłowo lub gdy ilość tkanki łącznej w danym miejscu jest zbyt mała. Ten typ blizny przypomina nakłucia igłą, dlatego nazywany jest również bliznami typu “ice pick” lub bliznami w kształcie szpikulca, które są dość trudne do wygładzenia.
- Blizny przerostowe (hipertroficzne) charakteryzują się uwypukloną skórą w miejscu blizny. Powstają na skutek słabszej jakości tkanki w miejscu po zmianie trądzikowej. Tkanka ta ma inną strukturę i sprawia wrażenie sztywniejszej niż otaczająca ją skóra.
- Blizny keloidowe (tzw. bliznowce) powstają, gdy pierwotnie przerostowa blizna powiększa się i rozprzestrzenia na inne obszary skóry. Te początkowo czerwono-purpurowe uniesione blizny mogą stopniowo blednąć. Blizny keloidowe mogą powstawać również podczas gojenia się poparzonej skóry.
Jak pozbyć się blizn po trądziku na twarzy i ciele?
Leczenie blizn potrądzikowych najlepiej skonsultować z dermatologiem, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie dostosowane do potrzeb Twojej skóry. Pamiętaj, że niektórych blizn potrądzikowych nie da się całkowicie usunąć, ale ich wygląd można znacznie poprawić dzięki odpowiednio dobranej kuracji i zabiegom. Mniejsze blizny na skórze z czasem mogą stać się niewidoczne, można więc sobie z nimi poradzić w domu. Ogólnie rzecz biorąc, usuwanie blizn potrądzikowych należy rozpocząć dopiero po wygojeniu się zmian zapalnych.
Dermatologia estetyczna – leczenie blizn i przebarwień po trądziku
Jeśli na Twojej skórze widoczne są naprawdę rozległe blizny potrądzikowe, zalecamy konsultację z dermatologiem w celu ustalenia najlepszego zabiegu do zastosowania na skórze. Niektóre metody, takie jak zabiegi z użyciem światła LED, szpatułki ultradźwiękowej czy derma rollera są już dostępne w warunkach domowych. Do najczęstszych metod usuwania blizn potrądzikowych u dermatologa należą:
- Peeling chemiczny na blizny potrądzikowe to nieinwazyjna metoda, która skutecznie wygładza blizny i rozszerzone pory oraz redukuje czerwone plamy po trądziku. Składnikiem aktywnym są tu kwasy na blizny potrądzikowe, zazwyczaj kwas glikolowy.
- Mikrodermabrazja wygładza blizny i inne niedoskonałości skóry, wyrównuje strukturę skóry i usuwa tkankę po zmianach trądzikowych przy pomocy wysoce skutecznej powierzchni ściernej.
- Krioterapia to zabieg mający na celu wyrównanie blizn keloidowych poprzez zamrożenie skóry, a następnie wstrzyknięcie kortyzonu.
- Maska LED, czyli inaczej terapia światłem (fototerapia), które nieinwazyjnie i bezboleśnie wnika do wnętrza komórek, gdzie różne długości fal (różne kolory światła) pobudzają skórę do regeneracji i redukują widoczność przebarwień na skórze.
Blizny potrądzikowe – domowe sposoby
Zastanawiasz się jak rozjaśnić plamy po trądziku, korzystając z mocy naturalnych składników? Możesz wypróbować tradycyjne receptury na blizny potrądzikowe, ale pamiętaj, by stosować je jedynie na zagojone miejsca, nigdy na otwarte rany. Miód pomaga wygładzić i nawilżyć skórę z bliznami. Żel z aloesem nawilża skórę i jest w stanie lekko ją rozświetlić. Olejek z drzewa herbacianego koi skórę i rozjaśnia przebarwienia. A olej kokosowy jest odpowiedni do masażu skóry, zapewniając jej jednocześnie intensywne nawilżenie.