Nasza skóra nie mogłaby funkcjonować bez porów, ponieważ odgrywają one istotną rolę w jej naturalnej ochronie, nawilżaniu i natłuszczaniu, a skóra po prostu przez nie oddycha. Jeśli jednak stają się one nadmiernie rozszerzone na skutek różnych negatywnych czynników, realnie wpływają na wygląd skóry. Poznaj przyczyny rozszerzonych porów i dowiedz się, jak zmniejszyć pory, aby skóra była zdrowa od wewnątrz i piękna na zewnątrz.
Rozszerzone pory – przyczyny
Wielkość samych porów uwarunkowana jest genetycznie, ale na skutek zanieczyszczeń, stresu i wraz z ubytkiem kolagenu w skórze, pory mogą się poszerzać, zapychać i zmieniać strukturę skóry. W początkowym stadium rozszerzania się porów często dochodzi do zwiększonej produkcji sebum. Jeśli gruczoły skórne produkują zbyt dużo sebum, tłuszcz zaczyna gromadzić się w porach wraz z zanieczyszczeniami i obumarłymi komórkami skóry. Pory zaczynają się zapychać i stopniowo powiększać, co ułatwia osadzanie się jeszcze większej ilości sebum. W efekcie np. rozszerzone pory na twarzy są zwykle pełne zanieczyszczeń, które utleniają się w powietrzu, przyczyniając się do powstawania zaskórników oraz różnego rodzaju stanów zapalnych.
Rozszerzone pory mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele, ale najczęściej obserwujemy rozszerzone pory na nosie, policzkach i brodzie.