Przejdź do głównej zawartości

Przebarwienia skóry

Być może zauważyłaś na swojej skórze małe plamy, które są ciemniejsze niż Twoja karnacja? Z dużym prawdopodobieństwem jest to hiperpigmentacja, tzn. piegi, przebarwienia związane z wiekiem czy przebarwienia po słońcu (tzw. ostuda). Wiesz, dlaczego powstają? Oraz jak się pozbyć przebarwień?

Jak powstają przebarwienia?

Za powstawanie plam pigmentacyjnych odpowiada przede wszystkim podwyższony poziom melaniny – naturalnego pigmentu, któremu włosy, oczy i skóra zawdzięczają swój kolor. Nadmiar melaniny może być spowodowany przez kilka czynników:

 • Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne bez stosowania produktów z filtrami SPF.
 • Zmiany hormonalne: przebarwienia często powstają u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, w czasie ciąży oraz podczas menopauzy.
 • Wiek: z wiekiem liczba melanocytów maleje, ale jednocześnie rośnie ich aktywność i wielkość.
 • Stany zapalne skóry i obrażenia, w wyniku których następuje uwalnianie się melaniny.
 • Niektóre leki (np. antybiotyki) oraz zioła (np. dziurawiec).

Jeśli chodzi o przyczyny powstawania przebarwień, rozróżniamy kilka podstawowych typów plam pigmentacyjnych.

cały tekst ukryć tekst

Rodzaje plam pigmentacyjnych

Melasma (ostuda)

Szczególnym, ale w większości nieszkodliwym typem hiperpigmentacji, jest melasma (ostuda). Najczęściej pojawia się na policzkach, nosie i nad górną wargą. Przeważnie występuje u kobiet, przede wszystkim dlatego, że na powstawanie tego typu przebarwień wpływa zmiana poziomu hormonów, które regulują ilość melaniny w skórze.

Ostuda pojawia się nawet u 15% ciężarnych kobiet, dlatego niekiedy ten rodzaj przebarwień nazywa się “maską ciążową”. Oprócz ciężarnych, z tym rodzajem plam często walczą kobiety, stosujące doustną antykoncepcję hormonalną. Dobrą wiadomością jest fakt, że ostuda potrafi samodzielnie zniknąć po porodzie lub po obniżeniu dawki przyjmowanego estrogenu.

Przebarwienia starcze (plamy wątrobowe) oraz posłoneczne

Powstają głównie w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne, dlatego widoczne są przede wszystkim na partiach ciała wystawionych na jego działanie. Plamy pigmentacyjne widoczne są na twarzy, szyi, dekolcie oraz rękach. To jednak nieszkodliwy rodzaj hiperpigmentacji.

Na powstawanie tego rodzaju plam wpływ ma również wiek oraz kolor skóry. Ludzie o ciemniejszej karnacji zwykle miewają większą ilość przebarwień niż osoby o jasnej cerze, które ogólnie posiadają mniejszą ilość melaniny w skórze.

cały tekst ukryć tekst

Przebarwienia pozapalne

Jak sama nazwa wskazuje, ten typ hiperpigmentacji powstaje w wyniku stanu zapalnego lub uszkodzenia skóry. Przebarwienia pozapalne często towarzyszą zmianom trądzikowym.

Kiedy w skórze pojawia się stan zapalny, następuje wydzielanie melaniny, której nadmiar przyczynia się do powstawania przebarwień. Na skórze uwidaczniają się płaskie różowe, czerwone lub brązowe plamy. I chociaż promieniowanie słoneczne nie wywołuje pozapalnej hiperpigmentacji, może zaostrzyć jej objawy. Dlatego warto unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce i przestrzegać pozostałych zasad, dzięki którym stan skóry się nie pogarsza. Warto też wypróbować inne sposoby radzenia sobie z przebarwieniami na twarzy.

Jak zapobiegać hiperpigmentacji?

Na intensywność przebarwień wpływa światło słoneczne. Dlatego ochrona przed słońcem znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania plam pigmentacyjnych.

 • Stosuj wysokiej jakości produkty do opalania i skracaj czas pobytu na słońcu.
 • Nie zapominaj, że promienie słoneczne działają również wtedy, kiedy się nie opalasz. Stosuj więc regularnie krem do skóry z filtrem SPF oraz podkład z filtrem SPF, które zapobiegają powstawaniu przebarwień na twarzy.

cały tekst ukryć tekst

Jak pozbyć się przebarwień?

Usunięcie plam pigmentacyjnych zależy od ich rozmiarów i intensywności. Możesz stosować produkty i kosmetyki przeznaczone do skóry z przebarwieniami, zdecydować się na odpowiednie leczenie, warto także wypróbować domowe sposoby na redukcję plam pigmentacyjnych.

Kosmetyki na przebarwienia

 • Z jaśniejszymi przebarwieniami poradzi sobie intensywne serum lub wybielający krem na przebarwienia.
 • Skuteczny będzie także peeling chemiczny, który głęboko regeneruje skórę i usuwa obumarłe komórki. Możesz go przeprowadzić u dermatologa lub wypróbować delikatny peeling chemiczny w domu.

Leczenie przebarwień

Jeśli stosowane produkty na przebarwienia okażą się niewystarczające, czas sięgnąć po profesjonalną pomoc.

 • Terapia laserowa wykazuje podobną skuteczność jak peeling chemiczny, ale jest bardziej precyzyjna. Dermatolog skupia się na konkretnym obszarze z plamami pigmentacyjnymi, w które celuje wysokoenergetyczną wiązką światła, w wyniku czego następuje redukcja przebarwień.
 • Hydrochinon to substancja umożliwiająca rozjaśnienie plam pigmentacyjnych. Może podrażniać skórę, a w skrajnych przypadkach nawet wywoływać przebarwienia pozapalne. Dlatego też należy stosować ją ostrożnie i przez ściśle określony czas.

Domowe sposoby na przebarwienia

Leczenie przebarwień nie jest koniecznością, ale jeśli uważasz, że naprawdę nie dodają Ci urody, możesz sięgnąć po niektóre domowe sposoby na ich rozjaśnienie.

 • Sok z cytryny (1 łyżeczka) wymieszaj z łyżeczką miodu i jogurtem naturalnym. Uzyskaną maseczkę usuwającą hiperpigmentację nałóż na skórę na 15 minut, a następnie zmyj.
 • Kurkumę (½ łyżeczki) zmieszaj z kubeczkiem świeżej śmietany i nanieś na przebarwienia. Zmyj po 15 minutach.
 • Olejek migdałowy zmieszaj z miodem i zmielonymi migdałami, pozostaw na skórze przez około godzinę, a następnie zmyj. Możesz też wmasować wieczorem w skórę sam olejek migdałowy i pozostawić na całą noc.

cały tekst ukryć tekst

Jak maskować przebarwienia?

Nie udaje Ci się usunąć plam pigmentacyjnych z twarzy? A może dopiero zaczęłaś stosować krem wybielający do przebarwień i jeszcze nie widać efektów? Przykryj je korektorem lub podkładem kryjącym, który ujednolici koloryt skóry i poprawi Twój nastrój!