Wcześniej czy później, problem ten dotyka każdego. Zmarszczki to niewielkie załamania w skórze, które tworzą się na czole, w okolicy oczu, między brwiami i wokół ust, pogłębiając się z upływem czasu. Chociaż sam proces powstawania zmarszczek jest procesem naturalnym, możemy znacząco wpływać na ich ilość i głębokość. Dowiedz się, co sprawdza się w pielęgnacji skóry dojrzałej, jak spłycać istniejące zmarszczki oraz jak można zapobiegać ich powstawaniu.
Różne rodzaje zmarszczek i ich przyczyny
- Zmarszczki powstające w wyniku procesu starzenia się skóry: W warstwach skóry wraz z wiekiem stopniowej redukcji ulega zawartość elastyny i kolagenu, które odpowiadają za elastyczność i jędrność skóry. Powoduje to powstanie niewielkich zmarszczek wokół oczu, ust i na czole.
- Zmarszczki powstające w wyniku odwodnienia skóry: Woda stanowi aż 75% naszego ciała. Jeśli zaczyna jej brakować, skóra nie jest w stanie dostatecznie się regenerować i traci swoją jędrność. Odwodnienie przyczynia się przede wszystkim do powstawania zmarszczek na czole.
- Zmarszczki mimiczne: Pojawiają się w załamaniach skóry podczas powtarzających się skurczy mięśni podczas śmiechu, marszczenia brwi czy mrużenia oczu. Najczęściej widoczne są zmarszczki mimiczne wokół ust, między brwiami oraz kurze łapki wokół oczu.
- Zmarszczki spowodowane nieprawidłową pozycją podczas snu: Podczas snu na brzuchu lub na boku skóra na twarzy przed długi czas może być uciskana, a w jej fałdach tworzą się zmarszczki. Możesz uniknąć zmarszczek na dekolcie oraz wokół ust i oczu, śpiąc na plecach.
Negatywne czynniki, wpływające na pojawianie się zmarszczek
Za powstawanie zmarszczek odpowiadają geny, środowisko i styl życia. Chociaż nie jesteśmy w stanie wpływać na nasz genom, wciąż możemy zmienić styl życia i nawyki. Postaw na profilaktykę zmarszczek i unikaj następujących negatywnych czynników:
-
Niedostateczna podaż płynów i niezdrowa dieta, z nadmiarem tłuszczy.
-
Palenie i przebywanie w zadymionym środowisku, nadmierne spożycie alkoholu i kofeiny.
-
Niewłaściwa i niewystarczająca pielęgnacja skóry, odwodnienie skóry, zaniedbania w zakresie demakijażu i oczyszczania skóry.
-
Nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych i niestosowanie pielęgnacji przeciwsłonecznej oraz kremów do twarzy z filtrem SPF.
-
Znaczne wahania masy ciała i drastyczne diety.
-
Niedobór snu i odpoczynku. Stres i wyczerpujący tryb życia.
Jak pozbyć się zmarszczek?
W walce ze zmarszczkami wszystkie chwyty są dozwolone. Do codziennej pielęgnacji skóry dodaj gimnastykę twarzy i masaż przeciwzmarszczkowy, które będą stymulować produkcję kolagenu i sprawią, że skóra dłużej utrzyma swoją elastyczność. Pamiętaj, że największą skłonność do powstawania zmarszczek wykazuje skóra odwodniona i sucha. Nawilżanie jest zatem najważniejsze.
Zasady pielęgnacji skóry w profilaktyce zmarszczek
- Demakijaż i oczyszczanie. Zanieczyszczenia i pozostałości makijażu obciążają skórę, hamują jej procesy regeneracyjne i uniemożliwiają pełne wykorzystanie potencjału kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Pamiętaj o porannym oczyszczaniu i tonizowaniu skóry.
- Nawilżaj skórę i stosuj pielęgnację dedykowaną jej potrzebom. Wybieraj produkty pielęgnacyjne ze składnikami nawilżającymi i przeciwstarzeniowymi. Zacznij od serum przeciwzmarszczkowego, które skutecznie zadziała w głębszych warstwach skóry, a następnie nanieś krem przeciwzmarszczkowy o właściwościach nawilżających. Na delikatne okolice oczu stosuj przeciwzmarszczkowy krem pod oczy, który należy lekko wklepywać w skórę opuszkami palców.
- Chroń skórę przed słońcem i innymi szkodliwymi czynnikami. Hamuj procesy przedwczesnego starzenia się skóry i stosuj kremy z filtrem SPF przed każdym wyjściem z domu. Zimą używaj kremów ochronnych, które zapobiegają przesuszaniu się skóry pod wpływem zimna.
- Regeneruj. Regularnie stosuj peeling przeciwzmarszczkowy, który zapewni skórze odpowiednią pielęgnację i przyspieszy regenerację. Uzupełnij go o maseczkę przeciwzmarszczkową.
Najpopularniejsze składniki kosmetyków przeciwzmarszczkowych
- Kwas hialuronowy: To substancja wchodząca w skład naszej skóry. Pomaga zatrzymać wodę w jej warstwach i stymuluje produkcję włókien kolagenu i elastyny. Hamuje przedwczesne procesy starzenia się skóry i wspomaga redukcję zmarszczek.
- Retinol: Skuteczny antyoksydant, który przyspiesza odnowę komórkową i wygładza zmarszczki.
- Kolagen: Odpowiada za jędrność i elastyczność skóry, jednak z wiekiem jego ilość ulega redukcji, dlatego należy go uzupełniać. Podnosi odporność skóry na wpływ negatywnych czynników zewnętrznych.
- Koenzym Q10: Chroni skórę przed wolnymi rodnikami, przyczyniającymi się do przedwczesnego starzenia. Redukuje widoczność zmarszczek.
- Witamina C: Wspomaga produkcję kolagenu w skórze i chroni komórki skóry przed wolnymi rodnikami.
- A także: witamina E, ceramidy, peptydy, kwasy AHA, kofeina, masło shea oraz zielona herbata.
Masaż przeciwzmarszczkowy
Masaż uwalnia napięcie mięśniowe, stymuluje krążenie krwi w głębszych warstwach skóry, wspomaga procesy regeneracji, ujędrnia i wygładza. Masaż przeciwzmarszczkowy najlepiej wykonywać wieczorem na oczyszczonej skórze, na którą najpierw należy nanieść ulubiony krem przeciwzmarszczkowy, olejek lub serum anti-age. Twarz można masować palcami, specjalnymi wałkami do masażu twarzy lub płytkami gua-sha. Każdy ruch należy powtórzyć trzy razy:
- Rozpocznij od szyi. Delikatnymi ruchami masuj skórę, rozpoczynając od nasady szyi i przesuwając się w górę, do krawędzi szczęki.
- Między brwiami wykonuj półkoliste pociągnięcia w górę ku zewnętrznej krawędzi czoła i w kierunku skroni.
- Skórę wokół oczu masuj okrężnymi ruchami. Rozpoczynaj od nasady nosa, przez łuki brwiowe do zewnętrznych kącików oczu, by stamtąd przesuwać się pod oczy aż do punktu wyjścia.
- Policzki masuj ruchem półkolistym, rozpoczynając od nosa, przez kości policzkowe oraz od brody do skroni.
- Zakończ masaż, skupiając uwagę na bruzdach nosowo-wargowych, które biegną od brody, wokół ust do nosa.
Menopauza a skóra
W okresie menopauzy problemem nie są już tylko zmarszczki. Skóra staje się znacznie bardziej sucha, delikatna i wrażliwa. Jest też coraz cieńsza, traci swoją gęstość, dochodzi do opadania konturów twarzy, a na jej powierzchni pojawiają się plamy pigmentacyjne. Jak dbać o skórę w trakcie menopauzy?
-
Oczyszczaj twarz delikatnymi produktami przeznaczonymi do skóry suchej i wrażliwej. Do mycia twarzy stosuj jedynie letnią wodę.
-
Dobierz do stanu skóry peeling enzymatyczny lub peeling na bazie kwasu glikolowego. Chroń skórę przed promieniowaniem słonecznym nie tylko po złuszczaniu.
-
Pamiętaj o produktach zawierających ceramidy oraz kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, obecne między innymi w maśle shea, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie bariery skórnej.
-
Jeśli w ciągu dnia poczujesz, że Twoja skóra staje się przesuszona, nanieś na twarz krem nawilżający z kwasem hialuronowym i gliceryną. Możesz też odświeżyć skórę wodą termalną w sprayu.