Podwyższona temperatura i gorączka mogą towarzyszyć różnego rodzaju chorobom, a do ich prawidłowego pomiaru potrzebny jest dobrej jakości i precyzyjny termometr. Dziś nowoczesne termometry medyczne niezawodnie mierzą temperaturę w ciągu kilku sekund, a niektóre termometry wielofunkcyjne robią jeszcze więcej! Wybieraj z szerokiej oferty termometrów osobistych na notino.pl, aby znaleźć najlepszy termometr dla siebie i swoich bliskich, niezależnie od tego, czy chodzi o nowoczesny termometr elektroniczny, termometr lekarski do pomiaru temperatury w uchu dla dzieci i dorosłych, praktyczny bezdotykowy termometr laserowy do czoła czy klasyczny termometr szklany.
Czym kierować się przy wyborze termometru?
Oprócz podwyższonej temperatury ciała, zwiastującej ewentualne choroby, nowoczesne termometry medyczne potrafią dostarczać również inne informacje o stanie organizmu. Niektóre termometry mierzą temperaturę w pochwie tak dokładnie, że umożliwia to określenie dni owulacji, a także mierzą temperaturę powietrza, butelek dla niemowląt czy wody w dziecięcej wanience. Ponadto na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju wersji, jak np. termometr elektroniczny z elastyczną końcówką, termometr wodoszczelny, termometr bezdotykowy dla dzieci czy termometr w smoczku dla niemowląt. Wyłania się już zatem kilka ważnych czynników, które warto wziąć pod uwagę, dobierając termometr do swoich preferencji:
- W jakim miejscu na ciele chcesz mierzyć temperaturę?
- Komu będziesz mierzyć temperaturę?
- Jak często będzie potrzebny termometr?
- Czy zamierzasz mierzyć temperaturę regularnie?
- Jakiej dokładności wymagasz od urządzenia?
Termometry osobiste – podział podstawowy
Termometry można podzielić przede wszystkim ze względu na sposób pomiaru temperatury ciała:
- Termometry kontaktowe (dotykowe), takie jak np. szklany termometr rtęciowy lub termometr elektroniczny, wykonany najczęściej z tworzywa sztucznego, to zwykle klasyczne termometry pod pachę. Ten rodzaj termometru trzyma się pod pachą, w ustach, pochwie lub odbycie, gdzie przez określony czas termometr dokonuje odczytu temperatury. Zwykle są one wodoodporne i można je myć lub dezynfekować.
- Termometry bezdotykowe (bezkontaktowe), takie jak np. termometr na podczerwień to nieco droższa opcja, ale początkowa inwestycja jest naprawdę opłacalna, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Termometry na podczerwień precyzyjnie mierzą temperaturę ciała w ciągu kilku sekund, wystarczy nakierować je na czoło, skroń lub ucho (również podczas snu). Termometry tego rodzaju mierzą też temperaturę przedmiotów i płynów, np. temperaturę mleka czy posiłku przygotowanego dla dziecka, wodę w wanience czy temperaturę powietrza.
Inne czynniki, mające wpływ na decyzję o wyborze termometru
- Szybkość pomiaru termometrów może wynosić od 0,5 do 600 sekund, choć bardzo szybkie pomiary mogą nieść większe ryzyko błędu.
- Zakres pomiaru konwencjonalnych termometrów szklanych wynosi zazwyczaj od 35 do 42°C, natomiast termometrów cyfrowych od 0 do 100°C. Sprawdź zakres pomiaru zwłaszcza wtedy, jeśli oprócz temperatury ciała chcesz mierzyć np. temperaturę pokarmu dla dziecka.
- Maksymalna liczba pomiarów wskazuje maksymalną żywotność termometru, czyli ile pomiarów urządzenie może niezawodnie wykonać.
- Wielkość termometru może mieć znaczenie w zależności od tego, czy chcemy mierzyć temperaturę dzieciom czy dorosłym. Termometr dla niemowląt powinien być mniejszych rozmiarów, natomiast termometr dla osób starszych musi mieć bardzo czytelny wyświetlacz.
- Elastyczna końcówka w termometrach dotykowych i rektalnych zapewnia komfortowy i bezbolesny pomiar.
- Antypoślizgowe wykończenie sprawdza się przy termometrach dla dzieci, ponieważ ich gumowana powierzchnia zapobiega wyślizgiwaniu się termometru.
Rtęciowy czy elektroniczny – który jest lepszy?
Klasyczny szklany termometr może wydawać się na początku tańszą opcją, ale dziś powinniśmy skupić się na ochronie środowiska i naszego zdrowia. Termometry rtęciowe są zakazane w UE od 2009 roku, więc dzisiejsze termometry ze szkła medycznego zamiast rtęci zawierają gal lub stop galu, indu i cyny (tzw. galinstan). Porównaj wszystkie za i przeciw.
Termometry szklane:
- łatwo je uszkodzić,
- rzetelny pomiar temperatury trwa od 5 do 10 minut,
- trudno się na nich zbija temperaturę.
Termometry elektroniczne:
- nie zawierają substancji chemicznych,
- są odporne na zniszczenia,
- zakończenie pomiaru jest zwykle sygnalizowane sygnałem dźwiękowym,
- wystarczy odczytać temperaturę na wyświetlaczu,
- pomiar jest szybki,
- mogą być wyposażone w inne praktyczne funkcje.
Jeśli więc mierzysz temperaturę jedynie od czasu do czasu i nie chcesz doświadczyć nieprzyjemnego zaskoczenia, kiedy odkryjesz, że bateria jest rozładowana, termometr szklany może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak używasz go często i/lub masz w domu małe dzieci, warto przyjrzeć się ofercie praktycznych termometrów cyfrowych.
Nasza sugestia: Jak strząsnąć temperaturę w termometrze? Jeśli nie masz możliwości lub siły, by strzepać klasyczny termometr szklany, opłucz go w chłodnej wodzie z kranu.
Termometr owulacyjny
Termometr owulacyjny to idealne urządzenie do monitorowania owulacji, dni płodnych i miesiączki. Dzięki praktycznej aplikacji w telefonie możesz synchronizować dane z termometru przez WiFi lub Bluetooth, a aplikacja tworzy przejrzyste wykresy cyklu miesiączkowego, analizuje stan zdrowia, a nawet umożliwia dzielenie się danymi z partnerem.
Termometr dla dzieci i niemowląt
Pomiar temperatury u niemowląt i starszych dzieci jest w obecnych czasach naprawdę łatwy. Specjalnie dostosowany termometr dla dzieci może się nieznacznie różnić od zwykłego termometru dla dorosłych:
- Bezdotykowe termometry dla niemowląt z funkcją wyłączenia dźwięku umożliwiają pomiar temperatury u śpiących dzieci bez ryzyka pobudki.
- Termometr kontaktowy dla dzieci, taki jak np. termometr doodbytniczy, wyposażony jest zwykle w elastyczną gumową końcówkę, która nie przyczynia się do dyskomfortu u dziecka.
- Termometr w smoczku dla dzieci pełni rolę termometru kontaktowego, ale pomiar przebiega całkowicie spokojnie, a temperaturę dziecka można odczytywać na bieżąco również podczas jego snu.
- Termometr dla noworodków i maluchów jest zazwyczaj mniejszy, a te przeznaczone dla starszych dzieci często są kolorowe i zdobione w ulubione, dziecięce motywy.
- Wielofunkcyjne termometry dla dzieci mogą mierzyć dodatkowo temperaturę wody i powietrza, a nawet dziecięcego posiłku czy napoju.
Nasza sugestia: Do mierzenia temperatury wody można wykorzystać piękne termometry do kąpieli, które mierzą temperaturę dokładnie, szybko, w przystępnej cenie i mają zabawny design.
Inteligentne termometry wielofunkcyjne
Inteligentne termometry stanowią coraz częstsze wyposażenie wielu domów, ponieważ oferują szereg dodatkowych i praktycznych funkcji:
- Możliwość zapisania historii pomiarów.
- Pamięć wielu użytkowników.
- Synchronizacja z aplikacją mobilną z funkcją przypomnienia o lekach bezpośrednio w aplikacji.
- Automatyczne wyłączenie po zakończeniu pomiaru.
- Możliwość przełączania pomiędzy skalami temperatur °C i °F.
- Wskaźnik stanu baterii.
- Tryb cichy do pomiaru temperatury dzieci podczas snu.
Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?
Dokładny pomiar temperatury u dzieci i dorosłych zależy głównie od rodzaju wybranego termometru, dlatego zawsze najpierw należy zapoznać się z instrukcją obsługi, dostarczaną z urządzeniem.
- Staraj się mierzyć temperaturę zawsze w tym samym miejscu (pacha, usta, czoło, ucho lub odbyt), w przeciwnym razie wyniki mogą się nieznacznie różnić.
- Do pomiarów należy używać tego samego termometru ze względu na możliwe różnice pomiędzy urządzeniami.
- Temperatura może się zmieniać w ciągu dnia, dlatego najlepiej porównywać ze sobą pomiary dokonane o tej samej porze.
- Po przebudzeniu lub aktywności fizycznej należy odczekać co najmniej pół godziny, aby temperatura ciała się ustabilizowała.
- Podczas pomiaru staraj się oddychać spokojnie i nie wstrzymuj oddechu.
- Zawsze dokonuj pomiaru na gołej skórze, nie na ubraniu.
Dokładny i niezawodny termometr oraz inne akcesoria medyczne, takie jak inhalatory, glukometry i ciśnieniomierze znajdziesz w sekcji Apteka na notino.pl!