Czy wiesz, że potas znajduje się aż w 98% naszych komórek i jest niezbędny do ich prawidłowego funkcjonowania? Potas (łac. potassium) to minerał występujący w układzie okresowym pierwiastków pod symbolem K (dlatego ludzie czasem błędnie uważają, że witamina K to potas). Sód i potas stanowią absolutnie niezbędny duet mikroelementów, ponieważ wspólnie regulują gradient elektrochemiczny w błonie komórkowej. Nie będziemy jednak wchodzić w szczegóły tego procesu. Jedyne, co warto wiedzieć w tym temacie, to fakt, że gdy nie przebiega on prawidłowo, zaburzone zostaje przewodnictwo impulsów nerwowych oraz czynność serca i mięśni.
Oprócz tych ważnych funkcji, potas we krwi jest zaangażowany w aktywność enzymatyczną, zdrowie nerek i zarządzanie glukozą.
Potas w pożywieniu nie jest niczym wyjątkowym. Jeśli stosujesz zbilansowaną dietę, prawdopodobnie nie grozi Ci niedobór tego pierwiastka. Pokarmy bogate w potas to:
Jeśli jednak uprawiasz sport (a więc intensywniej się pocisz), tracisz potas w większym stopniu niż osoby nieaktywne fizyczne. Konieczne jest tu zatem częstsze włączanie potasu do posiłków lub przyjmowanie suplementów diety (potas w tabletkach), najlepiej w połączeniu z magnezem. Niski poziom potasu we krwi zaszkodziłby Twojej wydolności, nie wspominając o stanie zdrowia.
Jak szybko uzupełnić potas (np. po wysiłku sportowym, w profilaktyce skurczy)? Sięgnij po banany, suszone morele, wodę kokosową czy napój izotoniczny.
Sugestia: zadbaj o swoje zdrowie i wyniki w sporcie kompleksowo, dzień po dniu. Stosuj multiwitaminy i kompleks minerałów dla sportowców.
Niedobór potasu występuje zazwyczaj wtedy, gdy nasz organizm z jakiegoś powodu nie jest w stanie prawidłowo przetwarzać białka. Ale nie zawsze musi być to aż tak poważna przyczyna. Borykasz się z częstą biegunką? Przyjmujesz leki moczopędne? W ten sposób możesz tracić większe ilości potasu. W takim przypadku warto sięgnąć po suplement diety z potasem. Niski poziom potasu we krwi może powodować:
Kiedy przyjmujemy więcej potasu niż nasze nerki mogą wydalić, zwiększa się ilość potasu we krwi. To może stanowić problem – przede wszystkim dlatego, że może być symptomem choroby nerek czy ich niewydolności. Inne objawy nadmiaru potasu:
Zalecana dzienna dawka potasu dla dorosłych wynosi od 2000 do 4000 mg. W przypadku dzieci jest to około 1000 mg mniej.
Sprawdź, czy przyjmujesz odpowiednią ilość potasu. Wybierz potas w tabletkach, magnez z potasem lub kompleks witamin i minerałów w aptece internetowej Notino.