Sucha i stwardniała skóra na piętach, drobne pęknięcia, a nawet żółtawa skóra na podeszwach stóp to coś więcej niż jedynie problem estetyczny. Suchym i twardym piętom często towarzyszy nadwrażliwość stóp lub nawet ból, a często do tych objawów dołącza nieprzyjemny zapach stóp oraz inne problemy. Tymczasem regularnie przeprowadzany zabieg domowego pedicure zapewni Ci efekt gładkich stóp przez cały rok. Sprawdź, co na popękane pięty sprawdzi się najlepiej.
Spierzchnięte, popękane i suche pięty – przyczyny
Sucha i popękana skóra na stopach jest najczęściej wynikiem niedostatecznego nawilżenia skóry, do czego mogą przyczyniać się następujące czynniki:
Jak nawilżyć suche pięty i usunąć zrogowaciałą skórę na stopach?
Receptą na gładkie stopy jest regularne złuszczanie obumarłego, stwardniałego naskórka za pomocą peelingów, pilników lub pumeksów, a następnie nawilżanie skóry. Wykonuj te zabiegi regularnie, a odkryjesz sposób na pozbycie się problemu zrogowaciałych pięt raz na zawsze.
Zacznij od zmiękczającej kąpieli stóp
Zabieg domowego pedicure rozpocznij od przyjemnej kąpieli stóp, która zmiękczy zrogowaciały naskórek i ułatwi jego usunięcie. Zanurz stopy w ciepłej wodzie na co najmniej 20 minut i lekko je rozgrzej.
- Do kąpieli stóp warto stosować sole do kąpieli, które dostarczają skórze niezbędnych minerałów i pierwiastków śladowych.
- Do relaksującej kąpieli, która poprawi krążenie w stopach, wspomoże regenerację skóry i dogłębnie ją odżywi, możesz również dodać olejki do kąpieli.
Usuń zrogowaciałą skórę
Regularnie usuwaj zrogowaciałą skórę z pięt i z podeszwy stóp. Modzele czy obumarłe komórki naskórka na stopach uniemożliwiają przenikanie substancji odżywczych i nawilżających w głąb skóry. Stwardniały naskórek na piętach i spodniej części palców powinien być usuwany raz lub nawet dwa razy w tygodniu. Po kąpieli stwardniałą skórę można usunąć bardzo łatwo z pomocą następujących akcesoriów:
Skarpetki złuszczające na pięty dla efektu gładkich stóp
Chcesz pozbyć się szorstkiej skóry na piętach bez tracenia czasu i bez wysiłku? Wypróbuj popularne skarpetki złuszczające! Po ich użyciu stwardniała skóra zacznie się samoistnie złuszczać w ciągu kilku następnych dni, by w ciągu dwóch tygodni stać się idealnie gładką i miękką.
Nawilżanie jest kluczowe
Tak jak codziennie dbamy o skórę twarzy, sięgając po nasze ulubione kremy, nie powinniśmy zapominać również o odżywianiu skóry stóp. Wysokiej jakości krem na popękane pięty, oprócz środków nawilżających powinien zawierać substancje keratolityczne, takie jak kwas salicylowy, kwas mlekowy lub mocznik . Substancje te pomagają skutecznie rozluźnić połączenia keratynowe w skórze, co sprzyja redukcji suchej skóry i złuszczeniu obumarłych komórek naskórka.
- Po kąpieli nanieś na stopy dobry krem do suchych pięt lub maść na popękane pięty, by nawilżyć i odżywić skórę, zapobiegając jej przesuszeniu. Świetnym wyborem będzie krem na suche pięty z kojącymi i regenerującymi składnikami, takimi jak rumianek, pantenol lub nagietek.
- Najlepsza maść na popękane pięty na noc powinna zapewniać efekt natłuszczający i głęboko odżywiający. Możesz również wypróbować olejki do ciała, takie jak lawendowy, jojoba lub migdałowy. Następnie załóż na stopy bawełniane skarpetki. Poprawę zauważysz już po kilku dniach.
Intensywnie pielęgnujący okład na stopy
Raz w tygodniu zrób sobie okład na stopy, który głęboko nawilży, wygładzi i zmiękczy skórę. Z kolei regenerująca maska na pięty w postaci nawilżających skarpetek nasączonych aktywnymi składnikami przeznaczona jest do stosowania na noc lub na kilkanaście minut podczas np. popołudniowego odpoczynku. Oprócz skarpetek, w ofercie dostępne są również napiętki. Wypróbuj też domowy peeling-maskę: soda na popękane pięty może zdziałać cuda!
Rozwiązania dla ekstremalnie popękanych stóp
Kiedy należy zachować szczególną ostrożność? Jeśli pięty są mocno popękane, zanieczyszczenia i bakterie mogą wnikać przez pęknięcia w głąb skóry, co może przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych i infekcji. Nieodpowiednia pielęgnacja stóp często prowadzi do pogłębiania pęknięć i powstawania bolesnych, a nawet krwawiących ran. W takim przypadku zalecamy wizytę u lekarza dermatologa, który może przepisać maści przeciwzapalne i wskazać dalsze możliwości leczenia i odpowiedniej pielęgnacji stóp.