Przejdź do głównej zawartości

Alergia na słońce

Zaskoczyły Cię swędzące wypryski lub zaczerwienienie skóry wkrótce po ekspozycji na promienie słoneczne? Właśnie tak objawia się alergia na słońce, na którą cierpi obecnie aż jedna piąta populacji. Niektórzy doświadczają pokrzywki często i regularnie, inni - zaledwie kilka razy w życiu. Już po pierwszym wystąpieniu objawów alergii na słońce z łatwością rozpoznasz ją w przyszłości.

Co wywołuje alergię na słońce?

Reakcje alergiczne na słońce najczęściej wywoływane są nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym UVA, ale też promieniowaniem UVB, które wnika w głąb skóry i uszkadza jej komórki. Skóra odpowiada reakcją immunologiczną, w wyniku czego powstaje zaczerwienienie i stan zapalny.

Na powstawanie wyprysków spowodowanych słońcem może mieć wpływ stosowanie kosmetyków z niektórymi substancjami, ale też leków fotouczulających oraz substancji zwiększających wrażliwość skóry. Wśród nich znajdziesz niektóre antybiotyki, chemioterapeutyki, ziele dziurawca zwyczajnego, leki obniżające ciśnienie krwi czy antykoncepcję hormonalną. Aby uzyskać informacje na temat możliwej zwiększonej wrażliwości na słońce, zapoznaj się z ulotką leku lub suplementu.

Jak wygląda alergia na słońce?

Alergia na słońce może objawiać się zaczerwienieniem skóry, swędzącą wysypką i pokrzywką lub nawet sączącymi pęcherzami na plecach, ramionach, rękach, dekolcie i stopach. Choć najczęściej dotyka kobiet w wieku 20–40 lat o jasnej lub wrażliwej skórze, może wystąpić u wszystkich, niezależnie od płci i wieku.

W zależności od intensywności promieniowania i innych czynników, może dochodzić do różnych reakcji skórnych. Wśród najczęstszych objawów alergii na słońce znajdują się wielopostaciowe osutki świetlne, tzw. trądzik wiosenny oraz reakcje fotoalergiczne.

cały tekst ukryć tekst

Najczęstsze typy reakcji skórnych na działanie promieni słonecznych

Wielopostaciowe osutki świetlne (PLE)

To najczęstsza forma alergicznej reakcji skóry na słońce. Zwykle możesz się z nią spotkać pod nazwą alergia lub uczulenie na słońce. Alergia zwykle pojawia się wiosną, kiedy skóra po zimie nie jest jeszcze gotowa na intensywniejszą ekspozycję słoneczną. Dlatego też wysypka po opalaniu częściej pojawia się wiosną niż pod koniec lata, kiedy skóra staje się już nieco bardziej odporna na słońce.

Najczęstsze objawy PLE to zaczerwienienie skóry, swędząca pokrzywka lub pęcherze. Zmiany pojawiają się w ciągu kilku godzin, ale niekiedy zauważalne są dopiero po kilku dniach. U każdego człowieka może przejawiać się inaczej, jednak kiedy się już pojawi, zwykle powtarza się w podobnej formie następnym razem, co ułatwia rozpoznanie alergii i jej leczenie.

Trądzik Majorka, inaczej wiosenny (Mallorca acne)

Może przypominać zaognione wypryski jak w klasycznym trądziku lub PLE. Na powstanie tego rodzaju reakcji wpływa nie tylko intensywność promieniowania słonecznego, ale także emulgatory i konserwanty w stosowanych kosmetykach.

Reakcja fotoalergiczna i fototoksyczna

Na ten typ alergii wpływa intensywność promieniowania UV, ale jednocześnie przyczyną mogą też być leki, takie jak antybiotyki, leki przeciwdepresyjne (np. z zielem dziurawca), a nawet niektóre pokarmy (cytrusy, seler, figi). Alergia objawia się jako stan zapalny i swędzące miejsca na skórze.

cały tekst ukryć tekst

Co pomaga na alergię na słońce? Zapobieganie!

Światła słonecznego nigdy nie da się całkowicie uniknąć, ponadto jest ono ważne dla syntezy witaminy D. Aby wiosenne słońce nie zaskoczyło Cię w nieprzyjemny sposób, chroń się przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Oto kilka wskazówek, jak zapobiec objawom alergii:

 • Stosuj produkty do opalania z wysokim filtrem ochronnym przeciw promieniowaniu UVA i UVB. Sięgnij po specjalistyczne kremy do opalania zapobiegające reakcjom alergicznym sprawdzonych marek La Roche-Posay, Eucerin, Avène czy Bioderma, które przeszły odpowiednie testy dermatologiczne.
 • Produkty do opalania zapobiegające reakcjom alergicznym stosuj przy każdej ekspozycji na słońce, powtarzając aplikację co 2-3 godziny. Nie zapominaj, że woda może znosić funkcje ochronne produktu.
 • Zaopatrz się w produkty po opalaniu i nawilżaj skórę. Doskonałym wyborem będą kosmetyki zawierające aloes lub pantenol.
 • Włącz do swojej diety pokarmy lub suplementy diety zawierające wapń, selen, cynk i beta-karoten.
 •  
 • Nie zapominaj o nawadnianiu! Najlepszym wsparciem dla skóry będzie aloes, ale niezwykle ważne jest również regularne picie wody.
 •  
 • Ogranicz pobyt na słońcu i opalanie między godziną 11:00 a 16:00.
 •  
 • Stopniowo zwiększaj czas pobytu na słońcu. Dzięki temu skóra łatwiej się przyzwyczai i nabierze odporności.
 •  
 • Noś ubrania, wykonane z materiałów, które uchronią skórę przed promieniowaniem: ciemniejsze i nie za cienkie.
 •  
 • Aby uzyskać piękną opaleniznę, wypróbuj produkty z beta-karotenem, witaminą E lub C.

cały tekst ukryć tekst

Co robić, kiedy na skórze pojawi się reakcja alergiczna?

Czy na Twojej skórze zauważyłaś wypryski, pokrzywkę, pęcherze i zaczerwienienie? Podrażniona skóra może też nieprzyjemnie swędzieć. Zastanawia Cię, jak poradzić sobie z alergią na słońce? Wypróbuj kilka rad, jak możesz pomóc swojej skórze przy objawach uczulenia:

 • Na oparzone partie ciała stosuj okłady chłodzące.
 • Na pęcherze stosuj puder niemowlęcy.
 • Zasłaniaj miejsca dotknięte alergią.
 • Po kąpieli w morzu spłucz ciało słodką wodą.
 • Aby zapobiegać wysypce i pokrzywce po pobycie na słońcu oraz łagodzić jej objawy, pomocne mogą okazać się leki antyalergiczne. Wśród dostępnych bez recepty możesz znaleźć na przykład Claritine, Allertec, Zyrtec czy Fenistil (również w postaci maści do smarowania).

cały tekst ukryć tekst