Skóra trądzikowa to nie tylko problem młodych ludzi i nastolatków, ponieważ tłustą i trądzikową cerę możemy mieć również w wieku dojrzałym. Wzmożona produkcja sebum może mieć wiele przyczyn, od zmian hormonalnych, stresu i braku snu po stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Świecąca się tłusta skóra, zaskórniki czy pryszcze obserwuje się przede wszystkim na czole, brodzie, policzkach, szyi lub plecach.
Jeśli masz problematyczną cerę, stosuj przeznaczone dla niej kosmetyki do cery trądzikowej, które ją wygładzą, będą regulować produkcję sebum oraz zapewnią odpowiednie nawilżenie. Skuteczne leczenie trądziku u dorosłych polega na doborze odpowiedniej pielęgnacji. Doskonale sprawdzi się serum na niedoskonałości czy dermokosmetyki na trądzik. Podpowiemy Ci, co najlepiej sprawdza się w przypadku skóry problematycznej!
Cera problematyczna u nastolatków i trądzik u dorosłych – co je powoduje?
Skóra problematyczna i trądzikowa zwykle zaczyna objawiać się w okresie dojrzewania, kiedy to w organizmie zachodzą duże zmiany hormonalne, które pobudzają gruczoły łojowe do nadmiernej aktywności. Jeśli Twoja skóra produkuje nadmierne ilości sebum, a obumarłe komórki skóry nie są wystarczająco szybko usuwane z jej powierzchni, mogą one gromadzić się w mieszku włosowym, powodując powstawanie białych i czarnych zaskórników na twarzy i ciele. Jednak po ustabilizowaniu się zmian hormonalnych, stan skóry również powinien wrócić do normy i się poprawić.
Jeśli jednak skóra nadal się przetłuszcza, bez względu na upływ lat i pozostaje taka również po trzydziestce i później, problem może być spowodowany kilkoma czynnikami:
- Zanieczyszczenie powietrza i zapylone środowisko.
- Nadmierna ekspozycja skóry na szkodliwe promieniowanie UV.
- Dieta uboga w witaminy i minerały.
- Nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów.
- Niedobór snu i jego pogorszona jakość, nerwowość i stres.
- Nieodpowiednie kosmetyki, agresywne preparaty do mycia i złuszczania przetłuszczającej się skóry o wysokim pH.
- Częste dotykanie twarzy lub wyciskanie pryszczy palcami, co wprowadza dodatkowe bakterie w głąb skóry.
- Zmiany hormonalne w ciąży, po porodzie, po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji lub podczas miesiączki lub menopauzy.
Nasza sugestia: Skórę problematyczną w okresie dojrzewania i dorosłości tak naprawdę dzieli jedynie krok od trądziku. O przyczynach powstawania zmian trądzikowych i zaskórników zapoznaj się w artykule dotyczącym tego, jak radzić sobie z trądzikiem.
Podstawy pielęgnacji skóry problematycznej
- Demakijaż i oczyszczanie skóry problematycznej – staranny demakijaż i pozbycie się zanieczyszczeń ze skóry to podstawa pielęgnacji. Skóra tłusta doceni delikatny żel myjący do skóry problematycznej, tonik do twarzy lub płyn micelarny, które należy stosować przynajmniej 2 razy dziennie (rano i wieczorem).
- Kosmetyki wysokiej jakości – podstawą pielęgnacji skóry tłustej są zdecydowanie specjalne kosmetyki do skóry problematycznej, z tendencją do trądziku, które zawierają składniki aktywne wspierające łagodzenie, nawilżanie i odżywienie skóry. W kosmetykach warto poszukiwać składników aktywnych, idealnych w pielęgnacji skóry przetłuszczającej się. Są to m.in. dobroczynny olejek z drzewa herbacianego, glinka marokańska, ekstrakt ze ślimaka czy niacynamid.
- Intensywne nawilżenie – jedną z głównych przyczyn tłustej skóry może być jej... odwodnienie. Wybierz pielęgnację nawilżającą dla skóry problematycznej lub niekomedogenne oleje roślinne, które zatrzymują wodę wewnątrz skóry i przywracają skórze utraconą równowagę.
- Uzupełniaj wodę – aby dodatkowo wspierać funkcje ochronne bariery skórnej, nawilżenie należy dostarczać do skóry również od wewnątrz.
- Jakość odpoczynku – brak snu i stres w ciągu dnia mogą szybko odbić się na naszej skórze. Zakłócenie równowagi organizmu wzmaga produkcję sebum. Postaw na odpowiedniej jakości sen, wspierając go wyborem odpowiednich akcesoriów, takich jak jedwabna maska do spania lub jedwabna poszewka na poduszkę, która sprzyja naturalnemu nawilżeniu skóry i nie podrażnia jej.
- Zrównoważona dieta – dieta również wpływa na stan i kondycję skóry. Staraj się wybierać żywność z odpowiednią ilością niezbędnych kwasów tłuszczowych oraz witamin i minerałów, takich jak selen, cynk, biotyna, a także witamina A czy witamina D. Unikaj żywności o wysokiej zawartości węglowodanów i wysokim indeksie glikemicznym.
- Filtr ochronny SPF – ekspozycja na słońce może wydawać się korzystna dla skóry skłonnej do zmian zapalnych, ale na dłuższą metę może powodować wysuszenie i zaburzać barierę ochronną skóry, która będzie gromadzić sebum pod powierzchnią naskórka. Dlatego zawsze zabezpieczaj skórę lekkimi kremami z SPF, przeznaczonymi do skóry problematycznej.
- Konsultacja z dermatologiem – jeśli Twoja cera, nawet po wprowadzeniu zmian w stylu życia, nadal daje Ci popalić, zalecamy konsultację ze specjalistą, który doradzi Ci stosowanie odpowiednich produktów do skóry problematycznej i ewentualne zabiegi kosmetyczne.
Najlepsze kosmetyki do skóry problematycznej
Jak pielęgnować skórę problematyczną? Stan skóry powinien stopniowo zacząć się poprawiać, jeśli:
- Wybierzesz delikatne produkty do oczyszczania skóry, najlepiej o neutralnym pH (5,5).
- Wszystkie kosmetyki na trądzik, które stosujesz, zaspokajają podstawowe potrzeby przetłuszczającej się skóry.
- Regularnie stosujesz kremy nawilżające do cery trądzikowej. Najlepszy krem na niedoskonałości powinien doskonale odżywiać przetłuszczającą się skórę, osłabioną zabiegami wysuszającymi, a jednocześnie redukować niedoskonałości, regulować nadmierną produkcję sebum i niwelować ewentualne przebarwienia i blizny po trądziku.
- Wszystkie odżywcze olejki do skóry, sztyfty korygujące i podkłady, które stosujesz, są niekomedogenne.
- Regularnie stosujesz preparaty na zaskórniki, które oczyszczają i ściągają pory.
- W ostrych stanach sięgasz po kurację do miejscowego stosowania, celującą w wypryski i pryszcze, łagodzącą zaczerwienienia i podrażnienia oraz wspierającą naturalne procesy regeneracji skóry.
Nasza sugestia: Rutyna pielęgnacyjna skóry problematycznej powinna składać się z dokładnego oczyszczenia, złuszczenia i odżywienia skóry. Zafunduj swojej skórze kompleksową pielęgnację, by wesprzeć ją w dążeniu do zdrowia i pięknego wyglądu!