Skóra na dłoniach jest najbardziej narażona na uszkodzenia i przesuszenie. Każdego dnia podlega działaniu niekorzystnych czynników środowiskowych, zmian temperatury i częstego mycia, co prowadzi do naruszenia bariery ochronnej skóry i jej nadmiernego wysuszenia. Jeśli skóra narażona jest na działanie powyższych czynników, szybko pojawia się niekomfortowe napięcie, świąd, wysypka czy nawet bolesne pękanie skóry, aż do krwi. Suchość najczęściej pojawia się na knykciach rąk, między palcami i na grzbiecie dłoni, gdzie skóra jest najsłabsza. Sprawdź sposoby pielęgnacji przesuszonej skóry dłoni, by ta znów promieniała zdrowiem!
Co przesusza skórę dłoni?
Mówi się, że skóra na dłoniach może zdradzić nasz wiek znacznie wcześniej niż twarz, na którą zwykle zwracamy znacznie większą uwagę. Co powoduje, że skóra na dłoniach jest szorstka, popękana i szybciej się starzeje?
- Zbyt częste mycie rąk i gorąca woda – gorąca woda zmywa z powierzchni skóry bakterie i wirusy, a także lipidy (zwane ceramidami), które tworzą barierę ochronną skóry.
- Niedostateczne uzupełnianie płynów – picie zbyt małej ilości wody wpływa negatywnie na stan i kondycję naszej skóry.
- Promieniowanie UV – nadmierna ekspozycja skóry na szkodliwe promieniowanie UVA i UVB redukuje ilość wody w skórze i zwiększa ryzyko powstania przebarwień.
- Środki chemiczne – środki czyszczące, częste stosowanie środków do dezynfekcji rąk, niskiej jakości kosmetyki i inne substancje chemiczne zaburzają warstwę ochronną skóry i mogą przyczyniać się do przesuszania i pierzchnięcia skóry na dłoniach.
- Niskie temperatury – zimą przesuszona i popękana skóra dłoni pojawia się w wyniku działania mrozu, wiatru i śniegu. Wahania temperatury zmniejszają elastyczność skóry i sprawiają, że staje się ona bardziej podatna na pękanie.