Przychodzi taki czas, kiedy stwierdzamy, że krem do twarzy to za mało, aby cieszyć się pięknym wyglądem skóry. Wówczas warto sięgnąć po wyjątkowy kosmetyk do pielęgnacji w postaci serum do twarzy. Co kryje się pod tą nazwą?
Serum to kosmetyk, który w składzie posiada mocno skoncentrowane składniki aktywne. Są to głównie oleje, witaminy, wyciągi z roślin i wody kwiatowe. Z założenia serum ma wykazywać bardziej intensywne działanie niż krem, ale pamiętajmy, że jego zadaniem jest wzmocnienie działania kremu, a nie jego zastąpienie. Zazwyczaj ma też lżejszą formułę - konsystencję olejku do ciała, żelu lub emulsji. Serum do twarzy, w zależności od składników aktywnych jakie zawiera, pomaga radzić sobie z różnymi problemami skórnymi, takimi jak odwodnienie i wysuszenie, nadmierne wydzielanie sebum, trądzik i zaskórniki, poszarzała cera, przebarwienia, utrata jędrności, starzenie się skóry i zmarszczki.
Mocno skoncentrowane składniki aktywne są ogromną zaletą, ponieważ zapewniają skuteczne działanie i szybko zauważalne efekty, a poza tym wpływają pozytywnie na wydajność kosmetyku. Wzbogacenie swojej pielęgnacji o serum pomoże kompleksowo zadbać o skórę i uzyskać pożądane rezultaty. Jak często stosować serum? Nie musimy używać go codziennie i bez przerwy. Ten kosmetyk ma uzupełniać działanie kremu. Zwykle więc stosuje się go, gdy skóra jest w nieco gorszej kondycji, np. w formie kilkutygodniowej kuracji regenerującej, aplikując serum 2-3 razy w tygodniu. Jeśli jednak czujemy, że nasza skóra potrzebuje zastrzyku intensywnej pielęgnacji i mamy pewność, że częstsze używanie wybranego serum jej nie zaszkodzi, możemy stosować preparat nawet codziennie.
Nierzadko można spotkać się ze stwierdzeniem, że nie należy zbyt często i długo stosować serum do twarzy, gdyż wtedy skóra przyzwyczai się do dużych dawek składników aktywnych i uodporni się na ich działanie, a tym samym osłabi się jej naturalna odporność i zdolność do regeneracji. Nie jest to prawda, ale ze stosowaniem serum nie można przesadzać, by nie obciążyć skóry lub nie uszkodzić jej struktury (np. w sytuacji, gdy skóra jest wrażliwa, a serum zawiera silnie działające kwasy). Na pewno warto sugerować się przeznaczeniem konkretnego kosmetyku i zaleceniami producenta.
Przed nałożeniem serum, skóra musi być dokładnie oczyszczona i stonizowana. Do pielęgnacji całej twarzy wystarczy kilka kropel preparatu. Zadbajmy też o szyję i dekolt. Następnie można nałożyć krem - czekamy chwilę aż serum się wchłonie i aplikujemy krem na dzień lub na noc. Serum cechuje się lekką, wodnistą konsystencją, więc szybko paruje. Krem dodatkowo zabezpieczy skórę tworząc „płaszcz ochronny” i ograniczy utlenianie się zawartych w serum substancji aktywnych. Ponadto te dwa produkty świetnie się uzupełniają i wzmacniają swoje działanie. Oczywiście najlepiej sprawdzają się kuracje przeprowadzane produktami z tej samej serii.
Odpowiedzieliśmy już na pytanie jak używać serum do twarzy, teraz skupmy się na jego odpowiednim wyborze. Wszystko zależy od potrzeb naszej skóry i oczekiwanego efektu. Idealne serum do twarzy to takie, które będzie doskonale dopasowane do naszej cery. Źle dobrany kosmetyk może przynieść więcej szkód niż pożytku. Czasami trzeba przetestować kilka produktów z danej kategorii kosmetyków, by przekonać się, który zadziała u nas najlepiej. Jedno jest pewne - inwestycja w dobre serum do twarzy naprawdę się opłaca!
Pod względem sposobu działania wyróżniamy różne rodzaje tych kosmetyków, m.in.: serum przeciwzmarszczkowe (jedno z najczęściej stosowanych). Zimą i latem, gdy skóra jest przesuszona, szczególnie wskazane jest nawilżające serum do twarzy. Znajdziecie również serum witaminowe (z witaminami C, A, E itd.) oraz serum liftingujące (doskonałe do cery dojrzałej, o działaniu wygładzającym i ujędrniającym, jak np. serum z kwasem hialuronowym, czy serum z retinolem). Dla skóry z niedoskonałościami polecamy serum normalizujące, np. do cery tłustej czy trądzikowej. Warto zwrócić uwagę na serum antyoksydacyjne i sebostatyczne serum z kwasem azelainowym.
Wśród tego rodzaju kosmetyków można też wyróżnić serum pod oczy. Takie serum doskonale nada się do tego, żeby zmniejszyć obrzęki, wygładzić zmarszczki w kącikach oczu, zmniejszyć cienie pod oczami, odświeżyć i odmłodzić skórę wokół oczu.
Jeżeli masz zamiar wprowadzić do swojego rytuału pielęgnacji nowe serum, na początek potraktuj jego stosowanie jako niezbyt długą i ofensywną kurację. Używaj go 2-3 razy w tygodniu przez miesiąc. Wtedy będziesz w stanie zaobserwować, czy wybrane serum do twarzy to właściwy kierunek pielęgnacji. Jeśli zauważysz pozytywne rezultaty, bez jakichkolwiek niepokojących oznak, możesz sukcesywnie zwiększać intensywność kuracji.
Powiązane strony
Peeling enzymatyczny | Olejek do twarzy | Krem do twarzy | Maseczka w płachcie |
Kolagen do picia | Gua sha | Bakuchiol | Serum z kwasem hialuronowym |
Ulubione marki