Chroń swoją skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Kosmetyki przeciwsłoneczne czy kremy do opalania o wysokim poziomie ochrony UV 30 i 50 niezawodnie chronią przed promieniowaniem słonecznym, powodującym nie tylko zaczerwienienie i podrażnienie skóry, ale także przedwczesne starzenie, przebarwienia, a nawet czerniaka skóry.
Jak skuteczny jest filtr SPF 50 i SPF 30?
Wartość SPF określa skuteczność ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UVB:
- SPF 30 filtruje do 97% promieni UVB.
- SPF 50 filtruje nawet do 98% promieni UVB.
Dlaczego ważne jest, by chronić skórę, stosując wysoki poziom filtrów UV?
Poparzenia słoneczne są jednym z głównych czynników przyczyniających się do rozwoju raka skóry. Każde poparzenie powoduje uszkodzenie komórek skóry, którego skutki mogą ujawnić się nawet wiele lat później, właśnie w postaci zmian nowotworowych. Dlatego ważne jest, aby skutecznie chronić skórę przez cały czas, nie tylko w bezpośrednim słońcu w letnie dni, ale przez cały rok. Wynika to z faktu, że szkodliwe promieniowanie UV dociera do Ziemi również w pochmurne dni, w cieniu, odbija się od wody i śniegu, a nawet przenika przez szkło.
Stosuj filtry przeciwsłoneczne SPF 50 i 30, aby zablokować:
- promieniowanie UVA (A oznacza „aging” czyli starzenie się), które jest główną przyczyną starzenia się skóry i powoduje zmarszczki i przebarwienia,
- promieniowanie UVB (B oznacza „burning” czyli tutaj poparzenie słoneczne), które jest odpowiedzialne właśnie za poparzenia.
Kto powinien stosować SPF 50 i 30?
Właściwie każdy, ale szczególnie osoby, które mają skórę wrażliwą na słońce. Krem z filtrem 30 lub 50 SPF powinien być stosowany przez cały rok przez osoby z fototypem skóry I i II, dzieci i osoby z problemami skórnymi. Ale w letnie dni, nad morzem, w górach lub w krajach rozmieszczonych blisko równika, każdy powinien stosować wysoki filtr UV.
WSKAZÓWKA: W przypadku niemowląt zawsze wybieraj krem spf 50 dla dzieci i pamiętaj, że wrażliwa skóra dzieci nie powinna być w ogóle wystawiana na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego.
Czym jest fototyp?
Fototyp skóry określa wrażliwość skóry na promienie słoneczne i jej ogólną zdolność do bezpiecznego opalania. Rodzaje skóry dzielą się na sześć grup fototypowych, z których dwie pierwsze są najbardziej wrażliwe na promieniowanie słoneczne i podlegają najwyższemu ryzyku zachorowania na raka skóry. Filtr przeciwsłoneczny 30 SPF jest zalecany także dla osób z fototypem III, ponieważ w ich przypadku ryzyko raka skóry pozostaje nadal wysokie.
- Fototyp I charakteryzuje blada cera, jasne lub rude włosy oraz piegi. Skóra łatwo ulega poparzeniom i nie opala się.
- Fototyp II to jasna cera, blond lub brązowe włosy i niebieskie lub brązowe oczy. Skóra łatwo ulega poparzeniom i bardzo wolno się opala.
- Fototyp III charakteryzuje złota lub lekko opalona cera, brązowe lub szare oczy i ciemniejsze włosy. Skóra nie ulega łatwo poparzeniom i dobrze się opala.
Jak wybierać odpowiedni dla siebie krem przeciwsłoneczny z wysokim poziomem ochrony?
Wybierając kosmetyki do opalania, należy zawsze brać pod uwagę fototyp skóry, wiek, stan zdrowia skóry, a także miejsce zamieszkania (jak blisko równika). Wybierz produkt do opalania, dopasowując jego formułę i dodatkowe właściwości do swoich potrzeb:
- Olejek przeciwsłoneczny 50 i 30 SPF – łatwa aplikacja i szybkie wchłanianie, świetny wybór dla skóry suchej i normalnej, której zapewnia optymalne odżywienie.
- Krem do opalania – przyjemna konsystencja odżywiająca skórę, doskonale chroni skórę z pieprzykami i bliznami, które wystarczy pokryć bardziej obfitą warstwą kremu. W przypadku skóry tłustej ze skłonnością do trądziku zalecamy stosowanie niekomedogennych filtrów przeciwsłonecznych.
- Mleczko przeciwsłoneczne SPF 30 lub 50 – lekka konsystencja, którą łatwo rozprowadzić na skórze całego ciała. Dostępne w wielu wariantach – w ofercie znaleźć można przeciwsłoneczne mleczka nawilżające, wygładzające, ujędrniające czy odmładzające.
- Żel przeciwsłoneczny SPF 30 i 50 – zapewnia przyjemny efekt chłodzący, dobrze się wchłania i przeznaczony jest zwłaszcza dla przetłuszczającej się skóry.
- Spray do opalania SPF 50 i 30 – łatwy w aplikacji i do stosowania na skórę całego ciała (w ofercie dostępny również spray SPF 50 do twarzy), do aplikacji nawet kilka razy dziennie.
- Sztyft przeciwsłoneczny czy inaczej sztyft z filtrem SPF 50 i 30 – działa jako miejscowa ochrona przeciwsłoneczna, którą można zabrać ze sobą wszędzie dzięki niewielkim rozmiarom, co ułatwia ochronę szczególnie wrażliwych partii ciała, jak twarz, uszy, szyja, dekolt czy znamiona i pieprzyki.
- Mgiełka do opalania SPF 50 i 30 – umożliwia szybką aplikację pod różnym kątem bez konieczności rozsmarowywania i nadaje się do wielokrotnego stosowania w ciągu dnia również na makijaż.
- Podkład w kompakcie SPF 50 i o niższych wartościach – z łatwością zamaskuje drobne niedoskonałości skóry w dowolnych partiach ciała, kiedykolwiek zechcesz, chroniąc skórę przed promieniowaniem UV.
- Krem BB lub CC SPF 30 do twarzy – dostępny również w opcji 50 SPF, a także w niższych wartościach, idealny do codziennego stosowania w drodze do pracy i w mieście. Chroni skórę przed słońcem, jednocześnie kryjąc niedoskonałości i wyrównując koloryt cery.
Kiedy warto wybrać mineralne filtry SPF 50 i 30?
Filtry fizyczne, czyli mineralne SPF, w przeciwieństwie do filtrów chemicznych nie są wchłaniane przez skórę, ale pozostają na jej powierzchni i odbijają promienie słoneczne jak lustro. Szczególnie docenią je osoby o skórze wrażliwej, atopowej lub z nadwrażliwością na chemiczne filtry UV. Zaletą mineralnych filtrów przeciwsłonecznych jest to, że działają natychmiast po aplikacji. Niektóre produkty tego typu mogą jednak pozostawiać białe ślady na skórze.
Jak stosować filtry przeciwsłoneczne SPF 50 i 30?
Należy pamiętać, że nawet krem do twarzy SPF 50+ nie ochroni skóry w 100% przed promieniami słonecznymi, a regularna aplikacja w odpowiedniej warstwie odgrywa dużą rolę, by zapewnić Twojej skórze skuteczną ochronę przeciwsłoneczną.
- Nanieś krem w ilości odpowiadającej mniej więcej 6 łyżeczek na ciało osoby dorosłej i około pół łyżeczki na twarz i szyję.
- Powtarzaj aplikację co najmniej co 2 godziny lub po każdej kąpieli w wodzie.
- Około południa raczej unikaj słońca.
Więcej wskazówek dotyczących zdrowego opalania
- Używaj produktów przeznaczonych do twarzy, aby uniknąć zapychania porów. Wysokiej jakości kremy przeciwsłoneczne do twarzy mają lekką konsystencję, idealną do stosowania nawet pod makijaż. W miesiącach letnich zalecamy codzienne stosowanie na twarz kremu na dzień z filtrem SPF 50.
- Jeśli chcesz zwiększyć zdolność skóry do opalania i zachować opaleniznę na dłużej, wypróbuj witaminy wspierające opalanie.
- W przygotowaniu skóry na słońce i łatwiejsze uzyskanie opalenizny pomogą także przyspieszacze opalania.
- Pamiętaj o balsamie do ust z filtrem SPF 50, aby chronić wrażliwą skórę ust przed słońcem.
Opalaj się bezpiecznie i z głową! Poszukaj inspiracji w dziale Opalanie, gdzie czekają na Ciebie wysokiej jakości produkty przeciwsłoneczne z filtrami 50 i 30 SPF i nie tylko, a także kosmetyki po opalaniu, produkty chroniące przed słońcem do włosów i wiele więcej!