Jak wybrać najlepszy smoczek dla dziecka?
Jaki rozmiar smoczka wybrać?
Odpowiedni rozmiar smoczka jest jednym z najważniejszych kryteriów przy jego wyborze.
- Wystarczy postępować zgodnie ze wskazaniami producenta. Najczęściej można znaleźć smoczki w rozmiarach od 0 do 18 miesięcy. Istnieją jednak też smoczki 18m+, przystosowane do zgryzu większych dzieci.
- Smoczek uspokajający dla noworodków z pewnością nie będzie odpowiedni dla większych dzieci i odwrotnie. Odpowiedni rozmiar smoczka zapobiegnie niewłaściwemu rozwojowi jamy ustnej dziecka.
Smoczek okrągły czy z wycięciami?
Tarcza smoczka, nawet jeśli pozostaje poza ustami dziecka, spełnia swoją zasadniczą funkcję. Wyposażona jest w otwory wentylacyjne, ważne dla optymalnego oddychania dziecka i odprowadzania śliny.
- Tarcza smoczka w kształcie ósemki czy motylka – czyli z wycięciem na górze i na dole – umożliwia obustronne włożenie smoczka do ust dziecka.
- Tarcza z wycięciem na nosek wskazuje kierunek umieszczenia go w ustach i zapewnia idealne dopasowanie do jamy ustnej dziecka.
- Okrągły smoczek wygląda niezwykle uroczo w buzi dziecka, należy jednak zwrócić uwagę, by nie uciskał on dziecięcego noska.
Smoczek symetryczny czy asymetryczny?
Od dziecka zależy, jaki kształt smoczka preferuje. Warto wyposażyć się w różne rodzaje, aby wypróbować, który z nich najbardziej odpowiada Twojemu dziecku.
- Smoczek asymetryczny (smoczek anatomiczny) dzięki spłaszczonej z jednej strony części dopasowuje się do kształtu jamy ustnej. Smoczek wkłada się do ust dziecka okrągłą częścią ku górze.
- Symetryczny smoczek (smoczek fizjologiczny) ma kształt kropli i przypomina brodawkę sutkową. Istnieją również smoczki kuliste (o kształcie wiśni), również inspirowane brodawką matki.
- Smoczki ortodontyczne mogą mieć kształt asymetryczny lub symetryczny. Zapewniają one właściwe ułożenie języka dziecka, a ich kształt wspiera prawidłowy rozwój jamy ustnej.
Smoczek silikonowy czy kauczukowy?
W przypadku smoczków uspokajających, najczęściej spotykamy się z dwoma rodzajami tworzywa: kauczukiem, tj. lateksem lub silikonem medycznym. Oba tworzywa mają swoje wady i zalety.
- Smoczek lateksowy: kauczuk, z którego produkuje się lateks, jest materiałem naturalnym, dlatego smoczek ma żółty odcień. Typowy dla kauczuku smak gumy niektórym maluchom odpowiada, a innym nie. To niezwykle miękkie i elastyczne tworzywo, ale jego utrzymywanie w czystości może być odrobinę bardziej skomplikowane niż smoczka z silikonu. Natomiast pozyskanie kauczuku jest bardziej przyjazne dla środowiska.
- Smoczek silikonowy: jest całkowicie przezroczysty, bez smaku i zapachu, łatwy do utrzymania w czystości. Smoczek silikonowy jest odporny na działanie wysokich temperatur, dzięki czemu jego żywotność jest dłuższa. Jest nieco mniej elastyczny w porównaniu do lateksu.
Co warto dokupić do smoczka?
- Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w więcej niż jeden smoczek. Potwierdzi to każdy rodzic, który kiedyś zgubił smoczek...
- Kup również klips do smoczka, aby przyczepić go do ubranka dziecka, dzięki czemu smoczek nie będzie się gubił i nie spadnie na ziemię na spacerze. Klipsy do smoczków są dostępne w wielu pięknych wzorach.
- W dłuższych i krótszych podróżach przyda się etui na smoczek. Dzięki niemu smoczek zachowa czystość i w każdym momencie będzie gotowy na to, by uspokoić dziecko.
Dzięki smoczkowi pierwsze dni, tygodnie i miesiące Twojego dziecka – a co za tym idzie, również Twoje – będą o wiele spokojniejsze. Wystarczy sięgnąć po odpowiedni model, zgodnie z wymienionymi kryteriami, a następnie pozwolić dziecku wybrać najlepszy smoczek zgodnie z jego własnymi preferencjami.