Monitory oddechu

Filtr
Przedział cenowy

-

Rodzaj niani elektronicznej
Rodzaj zasilania
Promocje i prezenty

Monitory oddechu zapewniają spokojny sen

Monitor oddechu dla niemowląt lub baby monitor jest praktycznym narzędziem zapewniającym spokojny sen Tobie i Twojemu dziecku. To urządzenie, które dzięki wysokiej czułości monitoruje oddech dziecka. Jeśli monitor nie wykryje oddechu lub jeśli stanie się on nieregularny, monitor uruchamia głośny alarm, w porę ostrzegając rodziców. Doradzimy Ci, jaki monitor oddechu wybrać i kiedy warto go stosować.

Jak działa monitor oddechu?

Oddech dziecka jest monitorowany przez specjalny czujnik, wrażliwy nawet na najdelikatniejsze ruchy, co pozwala wykryć tempo oddychania. W przypadku jakichkolwiek zaburzeń, np. braku oddechu przez 20 sekund lub zmniejszenia liczby oddechów w określonym przedziale czasowym, czujnik uruchamia głośny alarm, przywołujący rodziców. Zwykle sam dźwięk alarmu sprawia, że dziecko spontanicznie nabiera powietrza i zaczyna oddychać.

Kiedy należy stosować monitor oddechu?

Ogólnie rzecz biorąc, monitor oddechu to doskonały wybór dla świeżo upieczonych matek, ponieważ zapewnia im poczucie bezpieczeństwa i spokojniejszy sen, co w tym okresie jest niezwykle istotne. Odgrywa ważną rolę również w przypadku wcześniaków lub dzieci z problemami zdrowotnymi. Jeśli nie wiesz, do kiedy używać monitora oddechu, zaleca się zaprzestanie używania urządzenia między 6 a 12 miesiącem życia. Po 1 roku życia dzieci częściej ruszają się w łóżeczku, są bardziej mobilne i lepiej zastąpić monitor oddechu nianią elektroniczną.

Jak wybrać najlepszy monitor oddechu?

Jeśli zdecydujesz się na monitorowanie snu dziecka za pomocą monitora oddechu, sprawdź rodzaj czujnika, ważne parametry oraz inne dodatkowe funkcje, które ułatwią Ci opiekę nad dzieckiem.

Rodzaje monitorów oddechu

Dzięki różnego rodzaju monitorom możesz obserwować swoje dziecko przez cały dzień, nawet poza łóżeczkiem. Na przykład, jeśli dziecko intensywnie się ślini, zaleca się stosowanie monitora oddechu w wózku w ciągu dnia, aby zredukować ryzyko udławienia.

 • Płytkowy monitor oddechu – to cienka podkładka z czułymi sensorami, umieszczonymi bezpośrednio pod materacem w łóżeczku lub wózku. Nie ogranicza ruchów dziecka i nie przeszkadza mu w aktywności. Jeśli jednak dziecko przesunie się poza obręb płytki, monitor oddechu może wywołać fałszywy alarm. Aby temu zapobiec, należy dodać kolejną płytkę, pokrywając całą powierzchnię materaca. Nie nadaje się pod materace sprężynowe.
 • Przenośny monitor oddechu (pieluszkowy) – to mobilny monitor oddechu, który mocuje się za pomocą klipsa bezpośrednio do pieluszki w pobliżu pępka, tak aby dotykał brzuszka. Nadaje się również do stosowania w wózku lub kołysce w ciągu dnia. Jest to niezawodne urządzenie bezprzewodowe, choć może ograniczać ruchliwość u starszych niemowląt.
 • Niania elektroniczna z monitorem oddechu – praktyczne połączenie monitora oddechu i niani dla niemowląt 2 w 1, umożliwiające kontrolę stanu dziecka za pośrednictwem fal radiowych. Z urządzenia tego typu będziesz korzystać dłużej niż z klasycznego monitora oddechu, często jest też ono wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak monitorowanie temperatury, kamera z trybem nocnym czy wyświetlacz LCD.
 • Monitor oddechu dla bliźniąt – to specjalny rodzaj płytkowego monitora oddechu, wyposażony w 2-4 płytki połączone z jednostką kontrolną. Stosuje się go jedynie wtedy, gdy niemowlęta śpią w osobnych łóżeczkach.

Kluczowe parametry przy wyborze monitora oddechu

 • Zasięg monitora – jego minimalny zasięg powinien obejmować przynajmniej odległość od łóżeczka dziecka do Twojego łóżka.
 • Alarm – poziom głośności sygnalizacji dźwiękowej i możliwość jej regulacji jest niewątpliwą zaletą.
 • Czas reakcji monitora – określa czas, jaki upływa od momentu wykrycia problemów z oddechem u dziecka do momentu uruchomienia alarmu (zwykle 20 sekund).
 • Bateria – wskazuje sposób zasilania urządzenia oraz czy wyposażone je w kontrolkę stanu naładowania baterii.
 • Rozmiar płytki – określa, czy jest wystarczający dla naszych potrzeb i czy w razie potrzeby można rozszerzyć monitorowany obszar, podłączając dodatkowe płytki.

Przydatne funkcje

 • Wibracje – niektóre urządzenia wyposażono w funkcję wibracji, która jest uruchamiana przed alarmem i zazwyczaj stanowi wystarczający bodziec dla dziecka, by wzięło oddech.
 • Lampka sygnalizacyjna – ostrzega o zaburzeniach oddychania.
 • Pamięć – umożliwia przeglądanie zapisu oddechu nawet kilka godzin wstecz.
 • Dodatkowe czujniki – oprócz kontroli funkcji oddechowych monitory mogą również mierzyć temperaturę w pomieszczeniu czy monitorować temperaturę ciała dziecka i jego pozycję podczas snu.
 • Aplikacja – niektóre monitory oddechu można sparować z aplikacją w smartfonie.

Sprawdź szeroką ofertę monitorów oddechu i wybierz dla siebie ten, który zapewni Ci poczucie spokoju i pozwoli Ci przespać noc! Nianie elektroniczne, termometry dla dzieci, aspiratory do nosa oraz inne praktyczne akcesoria dla niemowląt znajdziesz na notino.pl.