Przejdź do głównej zawartości

Nadmierna potliwość

Pot potrafi dać się we znaki, choć przecież jest to normalna funkcja ludzkiego ciała, a sam proces pocenia się jest korzystny dla organizmu. Oczywiście wtedy, gdy nie jest go za dużo.

 

Normalna kontra nadmierna potliwość

Świeży pot zdrowego człowieka, wydzielany przez ekrynowe gruczoły potowe, jest bezzapachowy i składa się w 99% z wody oraz w 1% z m.in. soli. Pot wydostając się na powierzchnię skóry paruje, ochładzając w ten sposób ciało podczas upałów czy aktywności fizycznej. Z potem można mieć do czynienia również podczas sytuacji stresowych. Mówimy tu jednak o tzw. potliwości emocjonalnej, gdzie dużą aktywnością wykazują się apokrynowe gruczoły potowe.

Wzmożone pocenie występuj jednak niekiedy mimo optymalnej temperatury oraz braku pobudzenia emocjonalnego, bez udziału czynników zewnętrznych. Mówimy wtedy o nadmiernej potliwości lub inaczej hiperhydrozie.

cały tekst ukryć tekst

Przyczyny wzmożonej potliwości

Główną przyczyną nadmiernego pocenia się jest zwiększona aktywność ekrynowych gruczołów potowych. Można spotkać się z dwoma typami hiperhydrozy – pierwotną i wtórną:

  • Hiperhydroza pierwotna jest często dziedziczona, a jej pierwsze oznaki widoczne są już w okresie dojrzewania. To stan, kiedy część mózgu regulująca proces pocenia się wysyła ekrynowym gruczołom potowym sygnał do aktywności, choć nie ma ku temu powodów. A Ty zaczynasz się pocić.
  • Przyczyny wtórnej hiperhydrozy z kolei mogą być bardzo zróżnicowane. Warunkują ją w ciągu całego życia różne czynniki: ciąża, menopauza, choroby serca lub inne schorzenia, otyłość, stosowanie substancji odurzających czy niektórych leków.

Jak przeciwdziałać nadmiernej potliwości

Czy martwi Cię nadmierna potliwość stóp lub pach? Spróbuj zmienić coś w swoim życiu. Jedna niewielka zmiana może przynieść nieoczekiwane rezultaty. Sposoby na nadmierne pocenie:

  • Ogranicz pikantne jedzenie, kawę i alkohol.
  • Noś ubrania z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len.
  • Pamiętaj, aby pić odpowiednią ilość niesłodzonych płynów.
  • Pomocny może okazać się również poranny prysznic.
  • Unikaj bezpośredniego działania słońca.
  • Postaw na wysokiej jakości antyperspirant przeciw nadmiernemu poceniu się, który blokuje produkcję potu.

cały tekst ukryć tekst

Antyperspirant przeciw nadmiernej potliwości

Antyperspirant przeciw nadmiernej potliwości pod pachami może być doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz ograniczyć proces tworzenia się potu. Zawiera substancje aktywne, które działają na ekrynowe i apokrynowe gruczoły potowe, częściowo blokując ich aktywność. W ofercie znajdziesz również niezwykle skuteczne antyperspiranty, które działają przez kilka dni. Nie oznacza to oczywiście, że w tym czasie nie można brać prysznica; blokada gruczołów potowych jest skuteczna mimo kąpieli.

Dezodorant przeciw nadmiernej potliwości?

W odróżnieniu od antyperspirantu dezodorant nie blokuje wydzielania potu. Zapobiega jednak wchodzeniu w reakcję potu z bakteriami, co jest ważne zwłaszcza w przypadku skóry pod pachami, gdzie najczęściej powstaje nieprzyjemny zapach. Dezodorant nie hamuje więc pocenia, ale może być doskonałym uzupełnieniem antyperspirantu.

Najlepsze dezodoranty

Leczenie nadmiernej potliwości oraz kiedy stosowanie antyperspirantu już nie wystarcza

Żadna z popularnych metod przeciw poceniu się na Ciebie nie działa? Rozwiązaniem może być profesjonalna pomoc lekarska. Wśród najpopularniejszych sposobów blokowania funkcji gruczołów potowych znajdziesz toksynę botulinową typu A, jonoferezę (jontoforezę) lub leki antycholinergiczne. Stosowanie tych metod należy jednak zawsze konsultować z lekarzem.