Pot potrafi dać się we znaki, choć przecież jest to normalna funkcja ludzkiego ciała, a sam proces pocenia się jest korzystny dla organizmu. Oczywiście wtedy, gdy nie jest go za dużo.
Pot potrafi dać się we znaki, choć przecież jest to normalna funkcja ludzkiego ciała, a sam proces pocenia się jest korzystny dla organizmu. Oczywiście wtedy, gdy nie jest go za dużo.
Świeży pot zdrowego człowieka, wydzielany przez ekrynowe gruczoły potowe, jest bezzapachowy i składa się w 99% z wody oraz w 1% z m.in. soli. Pot wydostając się na powierzchnię skóry paruje, ochładzając w ten sposób ciało podczas upałów czy aktywności fizycznej. Z potem można mieć do czynienia również podczas sytuacji stresowych. Mówimy tu jednak o tzw. potliwości emocjonalnej, gdzie dużą aktywnością wykazują się apokrynowe gruczoły potowe.
Wzmożone pocenie występuj jednak niekiedy mimo optymalnej temperatury oraz braku pobudzenia emocjonalnego, bez udziału czynników zewnętrznych. Mówimy wtedy o nadmiernej potliwości lub inaczej hiperhydrozie.
Główną przyczyną nadmiernego pocenia się jest zwiększona aktywność ekrynowych gruczołów potowych. Można spotkać się z dwoma typami hiperhydrozy – pierwotną i wtórną:
Czy martwi Cię nadmierna potliwość stóp lub pach? Spróbuj zmienić coś w swoim życiu. Jedna niewielka zmiana może przynieść nieoczekiwane rezultaty. Sposoby na nadmierne pocenie:
Antyperspirant przeciw nadmiernej potliwości pod pachami może być doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz ograniczyć proces tworzenia się potu. Zawiera substancje aktywne, które działają na ekrynowe i apokrynowe gruczoły potowe, częściowo blokując ich aktywność. W ofercie znajdziesz również niezwykle skuteczne antyperspiranty, które działają przez kilka dni. Nie oznacza to oczywiście, że w tym czasie nie można brać prysznica; blokada gruczołów potowych jest skuteczna mimo kąpieli.
W odróżnieniu od antyperspirantu dezodorant nie blokuje wydzielania potu. Zapobiega jednak wchodzeniu w reakcję potu z bakteriami, co jest ważne zwłaszcza w przypadku skóry pod pachami, gdzie najczęściej powstaje nieprzyjemny zapach. Dezodorant nie hamuje więc pocenia, ale może być doskonałym uzupełnieniem antyperspirantu.
Żadna z popularnych metod przeciw poceniu się na Ciebie nie działa? Rozwiązaniem może być profesjonalna pomoc lekarska. Wśród najpopularniejszych sposobów blokowania funkcji gruczołów potowych znajdziesz toksynę botulinową typu A, jonoferezę (jontoforezę) lub leki antycholinergiczne. Stosowanie tych metod należy jednak zawsze konsultować z lekarzem.