Czaga syberyjska, uznawana za królową grzybów leczniczych, znana jest od czasów starożytnych ze swoich dobroczynnych właściwości. Ze względu na szerokie zastosowanie jest powszechną częścią tradycyjnej medycyny chińskiej i nawet w czasach współczesnych uznawana jest za grzyb leczniczy. Przeczytaj o działaniu chagi syberyjskiej, jakie korzystne substancje w niej znajdziemy oraz jakie skutki uboczne może powodować.
Czaga lub chaga to pasożytniczy grzyb (łac. Inonotus obliquus) rosnący na drzewach liściastych (głównie brzozach) w Europie Północnej, Azji i Ameryce. Czaga popularnie nazywana jest „grzybem nieśmiertelności” lub „czarnym złotym Syberii. To właśnie na Syberii codziennie pito herbatę z czagi, która podobno przyczyniła się do długowieczności. Grzyb ten jest bogaty w substancje bioaktywne – beta glukany, kwas betulinowy, lipidy, alkaloidy, aminokwasy, błonnik, witaminy z grupy B i minerały takie jak cynk, miedź i selen. Zawiera także melaninę, która zapewnia grzybowi jej ciemny kolor.
Jakie są efekty działania grzyba chaga znanego także jako błyskoporek podkorowy?
Grzyb czaga syberyjska należy do poszukiwanych adaptogenów i przeciwutleniaczy. Na rynku powszechnie dostępne są nalewka z czagi, herbata czaga, napój, organiczny proszek czaga, kapsułki i tabletki. Występuje również w suplementach diety w połączeniu z innymi ekstraktami grzybowymi, takimi jak boczniak ostrygowaty, shiitake, reishi i inne.
Wskazówka: możesz dodać sproszkowany ekstrakt czagi do zup, sosów, smoothies lub przygotować z niego pyszną gorącą czekoladę.
Przykładowe skutki uboczne zażywania czagi:
Podczas przyjmowania czagi należy zawsze postępować zgodnie z instrukcjami producenta i nie przyjmować więcej niż zalecana dawka.
Zwiększ swoją witalność w naturalny sposób! Nawet po stuleciach syberyjski grzyb chaga nie stracił na popularności dzięki swoim korzystnym właściwościom. Wypróbuj najwyższej jakości herbaty czaga, nalewki, kropli czaga czy kawy z ekstraktem czaga i zafunduj sobie porządną dawkę witamin i minerałów z każdym łykiem.