Czy wiesz, że istnieją naturalne substancje, które redukują uczucie zmęczenia oraz pomagają radzić sobie ze stresem – a w dodatku, że to nie żaden nowoczesny trend, ale rośliny i grzyby stosowane przez ludzi od tysięcy lat? Sprawdź, czym są adaptogeny, jakie zioła adaptogenne są dostępne, jakie są ich zalety oraz jak w bezpieczny i skuteczny sposób możesz je włączyć do swojej codziennej diety.
Adaptogeny to rośliny lub zioła, popularne szczególnie w medycynie ajurwedyjskiej, które potrafią pomóc wspomagać ogólny dobrostan, redukować odczuwanie zmęczenia fizycznego i psychicznego oraz poprawić wydajność umysłu w stresujących lub wyczerpujących warunkach.
Większość adaptogenów ma jedną cechę wspólną: rośliny te rosną od tysięcy lat w trudnych warunkach. W mrozie, w suszy, wysoko nad poziomem morza. Udało im się jednak zaadaptować do takiego środowiska i przeżyć. W organizmie człowieka adaptogeny działają podobnie: pomagają mu zaadaptować się do trudnych warunków współczesnych, stresujących czasów.
Najskuteczniejsze adaptogeny działają bezpośrednio na tkankę nadnerczy, która w sytuacji stresowej produkuje ważne hormony stresu (adrenalinę i kortyzol). Hormony te są nam wprawdzie niezbędne (chronią nasz organizm przed wyczerpaniem, zmniejszają poziom glukozy i ciśnienie krwi), przy chronicznym stresie dobrze jest jednak regulować ich produkcję.
Najczęstsze powody, dla których inwestuje się w adaptogeny to:
Oprócz tych trzech głównych efektów, dla których kupuje się zioła adaptogenne, potrafią one jeszcze:
Obecnie za adaptogeny uważa się około 70 gatunków ziół i grzybów. Niektóre z nich stosuje się od stuleci w tradycyjnej medycynie Wschodu. Adaptogeny trudno jest jednak znaleźć w normalnej, klasycznej diecie.
Adaptogeny należy stosować przez dłuższy czas. Najczęściej suplementuje się je rano, jeżeli jednak chcesz wzmocnić działanie przedtreningówek, weź je 30 minut przed treningiem, razem ze stymulantem. Każdy adaptogen może mieć na opakowaniu inne zalecenia, dlatego w każdym przypadku należy postępować zgodnie z dołączoną instrukcją.
Adaptogeny mogą wchodzić w reakcje z lekami na receptę. Jeżeli więc takie stosujesz, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Stosowanie zbyt dużych dawek adaptogenu może wywołać efekty uboczne, dlatego zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami producenta.
Wskazówka Notino: Wzmacniaj swoje zdrowie, stosując dodatkowo superfoods. Są pełne antyoksydantów, które pomagają usuwać produkty utleniania, a tym samym wspierać mechanizmy obronne organizmu i zapewnić równowagę psychiczną.