Będąc w centrum fitness, trudno nie zauważyć butelek z napisem “napój izotoniczny”, które zazwyczaj stoją na ladzie przy wejściu. Oferowane od dawna, sięgamy po nie podczas treningu często przede wszystkim dla ich smaku. Czy rzeczywiście jest to ich jedyny cel? I czy rzeczywiście są Ci potrzebne?
Nazwa „napoje izotoniczne” pochodzi od zawartych w ich składzie jonów. Możemy je też nazwać elektrolitami czy substancjami mineralnymi. Do najczęściej występujących w tych produktach jonów należą sól (sód i chlor), potas, magnez i wapń.
Picie takiego napoju z elektrolitami zaleca się szczególnie podczas treningu lub aktywności sportowej. Dlaczego? Podczas intensywnego wysiłku fizycznego naturalnie się pocimy, a wraz z potem tracimy jony. Pocenie się jest wprawdzie normalnym, ale z pewnych względów niepożądanym zjawiskiem, może bowiem prowadzić do obniżenia wydajności, zmęczenia lub skurczy. Izotonik pomoże jednak uzupełnić substancje utracone podczas treningu i zredukować wspomniane ryzyko.
Najczęściej występują w skoncentrowanej płynnej postaci (nawet do konsystencji przypominającej syrop) do rozcieńczania w wodzie. Dostępne są również izotoniki w proszku, które nie ustępuje jakością napojom izotonicznym i są bardziej praktyczne w transporcie.
Izotoniki sprawdzają się szczególnie w sportach wytrzymałościowych. Bieganie, rower, piesze wędrówki – przy tych aktywnościach warto mieć pod ręką rozcieńczony napój z elektrolitami. Napoje izotoniczne dla rowerzystów to ratunek podczas długich lub wymagających eskapad za miasto, w trakcie których dobrze mieć przy sobie izotonik (na przykład napój izotoniczny w woreczku). Najlepszym wyborem podczas treningu siłowego jest z kolei napój hipotoniczny.
Napoje izotoniczne różnią się w zależności od producenta. Często zawierają też dodatkowe substancje, których nie spodziewasz się w nich znaleźć, ale które mogą pomóc zwiększyć wytrzymałość lub podtrzymać masę mięśniową. Najczęściej są to sacharydy (maltodekstryna, dekstroza lub glukoza), BCAA lub stymulanty, np. kofeina czy tauryna. Dlatego zawsze uważnie czytaj skład, aby upewnić się, że pijesz izotonik bez cukru z niezbędnymi elektrolitami, a jednocześnie nie spożywasz substancji, których nie potrzebujesz.
Nasza sugestia: Odkryj również inne produkty dla sportowców, takie jak proteiny, spalacze tłuszczu lub aminokwasy.