Maca peruwiańska (Lepidium meyenii), rzeżucha peruwiańska, zwana czasem także peruwiańskim żeń-szeniem, to roślina jednoroczna lub dwuletnia, która rośnie głównie w Andach i w Peru na dużych wysokościach. Potrafi więc wytrzymać ekstremalne zimno! Jej jadalną częścią jest korzeń maca, który może być żółty, fioletowy, biały, szary lub czarny.
Podobno w przeszłości Inkowie używali peruwiańskiej maca do zwiększenia witalności i siły przed walką. Po zdobyciu miasta jej konsumpcja była jednak zabroniona, aby chronić tamtejsze kobiety przed wzrostem libido, na które podobno działa maca. Dlatego też nazywana jest peruwiańską Viagrą.
Maca jest bogata w fitoestrogeny, kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały, błonnik, sterole i saponiny. Dzięki temu możemy ją śmiało zaliczyć do witagenów (substancji wspierających sprawność umysłową i fizyczną), adaptogenów (substancji redukujących stres i wywołujących dobre samopoczucie) oraz superfoods (żywności o bardzo wysokiej zawartości dobroczynnych składników aktywnych).
Obecnie najczęściej promuje się korzeń maca dla kobiet, ze względu na jego rzekomy pozytywny wpływ na płodność, łagodzenie objawów menopauzy, a także działanie adaptogenne i energetyzujące.
U mężczyzn maca może również wykazywać pozytywny wpływ na libido, jakość spermy czy wspomagać w zaburzeniach erekcji. Jedno wiadomo na pewno: w odróżnieniu od buzdyganku naziemnego maca peruwiańska w żaden sposób „nie manipuluje“ testosteronem – wciąż jednak nie wiadomo, jaki mechanizm stoi za tym efektem.
Wszystkie wymienione efekty działania korzenia maca są przedmiotem prowadzonych obecnie badań.
Na rynku dostępne są:
Jeżeli chodzi o dawkowanie, wciąż jest ono dość niejasne. Ze względu na to, że dotychczas nie przeprowadzono zbyt wielu badań dotyczących skutków ubocznych przyjmowania korzenia maca, należy zachować ostrożność podczas jej stosowania. Zawsze należy dokładnie przestrzegać instrukcji podanych na opakowaniu.
Jeśli chcesz wzmocnić swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, postaw na superfoods! Oprócz peruwiańskiej macy, daj szansę na przykład algom, takim jak spirulina czy chlorella, grzybom witalnym, takim jak reishi czy cordyceps, a także bogatym w witaminy owocom – na przykład acaí i rokitnikowi, czy witanii ospałej (ashwagandha).