Kreatyna jest jedną z najbardziej przebadanych i najlepiej działających substancji wśród odżywek sportowych. Pomaga zwiększyć siłę fizyczną i eksplozywną, a także wspomaga przyrost masy mięśniowej. Monohydrat kreatyny stanowi najprostszą, najlepiej przebadaną i najstarszą postać kreatyny. Czy monohydrat wystarczy, czy też lepiej jest sięgnąć po nowsze wynalazki, takie jak np. ester etylowy kreatyny lub kreatyna HCl? Sprawdź poniżej!
Monohydrat kreatyny znajdziesz w formie kapsułek, tabletek i proszku. Żadna z nich nie jest lepsza od innej – stosuj tę, która najbardziej Ci odpowiada. Niektórzy nie lubią smaku proszku rozpuszczonego w wodzie, dlatego sięgają raczej po kapsułki lub tabletki. W tym przypadku należy zwrócić większą uwagę na dodatki w składzie.
Stosowanie monohydratu kreatyny to nie fizyka kwantowa. Standardowe dawkowanie monohydratu kreatyny to 3–5 g dziennie. Nie trzeba go wiązać z porą treningu ani z niczym innym, po prostu wyznacz sobie czas, w którym będziesz regularnie zażywać kreatynę i do dzieła!
Często można się spotkać również z zaleceniem przeprowadzenia tzw. fazy wysycenia. Jej celem jest „nasycenie” organizmu kreatyną, dlatego przez ok. 1 tydzień przyjmuje się wysoką dzienną dawkę (20–30 g) kreatyny, podzieloną na kilka porcji. Po upływie tego czasu organizm powinien być optymalnie nasycony kreatyną, po czym nastąpić powinna faza podtrzymania. W tej fazie wystarczy już 3–5 g kreatyny dziennie.
Często pojawia się pytanie, czy monohydrat kreatyny ma skutki uboczne. Ma, ale na pewno nie takie, jakie sobie wyobrażasz. Jak już wspomnieliśmy, monohydrat kreatyny był przedmiotem niezliczonych badań naukowych. Potwierdziły one, że Twoje nerki i wątroba bez najmniejszych problemów radzą sobie z regularnym i długotrwałym stosowaniem kreatyny. „Skutki uboczne” kreatyny pojawiają się więc najczęściej wtedy, gdy przyjmujesz jej zbyt dużo. W takim przypadku:
Właśnie te niedogodności stały się powodem do rozpoczęcia prac nad nowymi wariantami kreatyny oraz jej „mikronizowania” (mikronizowany monohydrat kreatyny). Z tego samego powodu nie stosuje się już wspomnianej fazy wysycenia organizmu.
Monohydrat kreatyny to najlepiej zbadana forma kreatyny. W porównaniu z innymi postaciami kreatyny ma pod tym względem przewagę. Oczywiście możesz sprawdzić, czy monohydrat kreatyny jest najlepszy również dla Ciebie i dla Twojej wydolności, czy też lepiej poszukać jakiegoś innego wariantu.