Przejdź do głównej zawartości

Ceramidy

Ceramidy to lipidy, czyli tłuszcze, związki kwasu tłuszczowego i sfingozyny, które stanowią główny element membran komórkowych w naszej skórze. Pomimo że są naturalną częścią skóry, ich ilość z wiekiem spada, a po czterdziestce produkcja nowych ceramidów praktycznie ustaje.

Ceramidy pomagają zapobiegać starzeniu się skóry i powstawaniu zmarszczek, dlatego istotne jest ich ciągłe dostarczanie skórze w produktach kosmetycznych. Ich brak w skórze może się przejawiać nieprzyjemnym swędzeniem, napięciem i podrażnieniem. Ceramidy w skórze i włosach utrzymują optymalny poziom nawilżenia i tworzą barierę ochronną, dlatego często są składnikiem preparatów do suchej cery i włosów oraz produktów przeciwko egzemie, atopowemu zapaleniu skóry i łuszczycy.

 

Właściwości ceramidów

Ceramidy wykazują znaczący wpływ na wygląd cery i jej ogólną kondycję, a także na jej skłonność do ulegania szkodliwym wpływom środowiska zewnętrznego (stresory i patogeny). Dzięki ceramidom skóra staje się jędrna, ujednolicona i dobrze nawilżona. Ceramidy posiadają również zdolność do regeneracji skóry na poziomie molekularnym.

Efekty oddziaływania ceramidów na skórę

  • Chronią skórę przed wysuszeniem, powodowanym przez czynniki zewnętrzne (ogrzewanie, klimatyzacja, zanieczyszczenia i promieniowanie UV).
  • Przywracają strukturę skóry i zapobiegają jej ścieńczeniu i utracie elastyczności.
  • Regenerują skórę i działają zapobiegawczo przeciwko powstawaniu zmarszczek i oznak starzenia się skóry.
  • Dzięki barierze ochronnej nie przepuszczają w głąb skóry szkodliwych wolnych rodników, mikroorganizmów i alergenów.

Efekty oddziaływania ceramidów na włosy

  • Uruchamiają procesy regeneracji w zewnętrznej warstwie włosów i przywracają spoistość komórek, co powoduje scalenie i wygładzenie włosów na całej długości.
  • Pielęgnują skórę głowy i cebulki włosów, tworząc barierę ochronną przeciwko przesuszeniu i szkodliwym czynnikom zewnętrznym.
  • Sprawiają, że włosy stają się mocne, wytrzymałe, błyszczące i bez łupieżu.

Ceramidy w kosmetykach

Z biegiem lat następuje osłabienie płaszcza lipidowego skóry i ustaje produkcja ceramidów. Ich funkcja polega na wypełnianiu przestrzeni międzykomórkowych, co sprawia, że skóra wygląda młodo i nie posiada widocznych uszkodzeń, powodowanych przez procesy starzenia. Kosmetyki z ceramidami wykazują działanie zapobiegawcze, dlatego ich regularne stosowanie po trzydziestce jest niezwykle zalecane. Po czterdziestce w skórze brakuje już około 60% ceramidów, skóra staje się bardziej zgrubiała, a zmarszczki widoczne.

Ceramidy to naturalny składnik skóry, dlatego są odpowiednie dla każdego jej rodzaju, w tym dla cery bardzo wrażliwej i trądzikowej. Wypróbuj krem pod oczy z ceramidami do pielęgnacji delikatnej skóry okolic oczu i zapobiegania powstawaniu cieni pod oczami lub sera nawilżające i kremy z ceramidami do suchej skóry.

Ceramidy do włosów w formie intensywnym masek, kuracji i odżywek zapewnią szybką regenerację uszkodzonych włókien włosowych, chroniąc jednocześnie włosy narażone na częstą koloryzację i zabiegi termiczne.

Nieprzyjemne napięcie skóry, swędzenie i widoczne zmarszczki oraz włosy bez objętości to oznaki utraty ceramidów w organizmie. Na notino.pl znajdziesz kosmetyki z ceramidami do twarzy i okolic oczu, a także nawilżające produkty do pielęgnacji skóry całego ciała. Wypróbuj je i ciesz się piękną skórą bez oznak starzenia.

 

cały tekst ukryć tekst