Przejdź do głównej zawartości

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy to naturalna substancja, którą pozyskuje się z kory wierzby lub brzozy. Mieloną korę poddaje się działaniu utleniaczy i filtruje, dlatego postacią końcową kwasu salicylowego jest biały, krystaliczny proszek. Kwas ten można również uzyskać syntetycznie z pochodnej kwasu acetylosalicylowego. W przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym wykorzystuje się oba warianty.

 

Właściwości kwasu salicylowego

Efektywność kwasu salicylowego różni się w zależności od zastosowanego stężenia. W małym stężeniu pobudza wzrost komórek skóry, w większym stężeniu stymuluje jej złuszczanie (wykorzystuje się w leczeniu łuszczycy i trądziku), natomiast w najwyższym stężeniu powoduje nawet rozpuszczanie skóry (brodawki). Kwas salicylowy jest istotnym składnikiem w pielęgnacji skóry problematycznej i ze skłonnością do trądziku, potrafi bowiem obniżać produkcję sebum i doskonale oczyszcza skórę.

Efekty oddziaływania kwasu salicylowego na skórę

  • Odblokowuje zatkane pory i zapobiega powstawaniu zaskórników.
  • Głęboko oczyszcza skórę i stymuluje regenerację drobnych zmian potrądzikowych.
  • Dezynfekuje skórę twarzy.
  • Walczy z zaburzeniami równowagi hormonalnej, które stanowią jedną z przyczyn trądziku.
  • Zmiękcza stwardniałą skórę i stymuluje krążenie krwi.
  • Stymuluje produkcję kolagenu i ujędrnia skórę, wypełniając uszkodzone miejsca.
  • Wykazuje działanie złuszczające, dzięki czemu zwiększa skuteczność innych kosmetyków.
  • Ujednolica koloryt skóry i łagodzi podrażnienia.

Efekty oddziaływania kwasu salicylowego na włosy

  • Stanowi skuteczną pomoc w walce z łupieżem i pielęgnuje przetłuszczającą się skórę głowy.
  • Przenika w głąb skóry, oczyszcza ją i tworzy barierę, która chroni przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Kosmetyki z kwasem salicylowym

Kwas salicylowy to bezpieczny związek, skutecznie pielęgnujący skórę tłustą i ze skłonnością do trądziku. Stanowi popularny składnik kosmetyków, który pomaga w redukcji nadmiaru sebum efektywniej niż inne naturalne substancje.

W miesiącach letnich stosuj krem z kwasem salicylowym, tonik z kwasem salicylowym i inne produkty zawierające ten składnik wyłącznie przed snem. Po ich zastosowaniu skóra jest bowiem uwrażliwiona na działanie promieni słonecznych.

Jeżeli chcesz wypróbować maść z kwasem salicylowym, szampon z kwasem salicylowym lub serię kosmetyków do pielęgnacji cery trądzikowej, szukaj produktów z niskim pH (4 i mniej), ponieważ jedynie tak niskie pH jest w stanie otworzyć i oczyścić zatkane pory.

Stężenie kwasu salicylowego powinno wynosić od 0,5 do 2% zawartości kwasu. W przypadku kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy bez spłukiwania dopuszczone stężenie wynosi 2%, dla produktów do włosów bez spłukiwania jedynie 1%, a jeżeli kwas salicylowy stosuje się jako konserwant, jego ilość nie powinna przekraczać 0,5%. Jeżeli masz suchą i wrażliwą cerę, wybieraj niższe stężenie kwasu, ponieważ może on powodować podrażnienia i przesuszenie skóry.

Wypróbuj moc tej naturalnej substancji, która pomoże Ci w walce z trądzikiem i głęboko oczyści skórę. Kwas salicylowy nie ma konkurencji wśród naturalnych składników do produkcji kosmetyków, odkryj więc już dziś nowy sposób pielęgnacji na notino.pl!

cały tekst ukryć tekst