1. Jesteś tym, co jesz
Równanie jest proste: nieodpowiednia dieta = niski poziom energii. Nie chodzi tylko o to, co jesz, ale też jak dużo i jak często. Ważne są regularne posiłki, lepiej unikać głodowania przez cały dzień. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest częstsze jedzenie mniejszych porcji (około 4-5 dziennie). Zastąp wysoko przetworzoną żywność oraz tłuste, ciężkie posiłki owocami, warzywami, orzechami, nasionami, jajkami i mięsem, w tym rybami. Przykład przekąski, która jest błyskawicznie doda Ci sił na przykład w pracy? Sięgnij po banana, garść migdałów lub orzechów włoskich, jogurt naturalny lub gorzką czekoladę o dużej zawartości kakao.
2. Pij wodę
Może się okazać, że przyczyna Twojego zmęczenia jest bardzo prosta. Zacznij dbać o regularne uzupełnianie płynów. Odwodnienie obniża ciśnienie krwi, wpływając niekorzystnie na przepływ krwi do mózgu, powodując zmęczenie i senność. Kiedy poczujesz, że nadchodzi fala zmęczenia, a Ty od razu myślisz o kolejnej filiżance kawy, spróbuj zamiast tego wypić szklankę zwykłej wody. Naukowcy wciąż nie są zgodni co do optymalnej ilości wypitej wody, można się więc kierować zaleceniami ogólnymi, czyli 1,5-3 litrów dziennie. Pamiętaj, że zalecenia mogą być inne dla kobiet i dla mężczyzn oraz różnić się w zależności od aktywności fizycznej i typu diety.
3. Kapsułki mocy
Zmęczenie dokucza Ci zbyt często i wydaje Ci się, że potrzebujesz czegoś mocniejszego niż łyk wody i kostka czekolady? Wypróbuj suplementy diety. Do pomocnych minerałów należą żelazo, cynk i magnez. W walce ze zmęczeniem pomogą Ci również witaminy z grupy B, szczególnie ważna jest witamina B12. Możesz też sięgnąć po kreatynę, ulubienicę wszystkich sportowców. Nie tylko zwiększa wydajność, ale przyczynia się też do wzrostu masy mięśniowej. Odkryj moc roślin, które ze względu na swoje działanie lecznicze są stosowane już od wieków. Znasz macę, klejnot (i afrodyzjak!) Inków, popularną w Indiach ashwagandhę lub amazońską guaranę?
Suplementy, które dodadzą Ci energii
4. Wstań i poćwicz
Co jeszcze pomoże Ci przegonić zmęczenie? Ruch! Aktywność fizyczna nie tylko zmniejsza ryzyko wielu chorób, poprawia jakość snu i sprawia, że latem cieszysz się spojrzeniami pełnymi uznania. Brzmi to paradoksalnie, ale ruch zwiększa poziom energii. Ćwiczenia pobudzają transport tlenu w organizmie i podwyższają poziom hormonów takich jak endorfiny, serotonina czy dopamina – od razu poczujesz pobudzenie i poprawę nastroju. I wcale nie trzeba biegać maratonów! Wystarczą dwudziestominutowy spacer lub dobry seks.
Lepsza wydajność na wszystkich poziomach
5. Zredukuj stres do minimum
Badania mówią jasno: wysoki poziom stresu pogłębia zmęczenie i wyczerpanie. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, spróbuj jednak stawić mu czoła. Na początku zastanów się, co najbardziej Cię stresuje i znajdź wszystkie przyczyny stresu. Pomyśl, jak się ich całkowicie pozbyć lub chociaż zacząć stopniowo je ograniczać. Liczy się każdy, nawet najmniejszy krok! Spróbuj też do swojego codziennego rytmu włączyć techniki relaksacyjne. Wystarczy chociażby kwadrans na słuchanie muzyki, czytanie, malowanie – cokolwiek, co Cię uspokaja.
6. Zdrowy sen to podstawa
Jeśli odczuwasz zmęczenie zaraz po przebudzeniu, być może warto zastanowić się nad higieną snu. Potraktuj sen jako kluczową aktywność na zakończenie dnia, na którą należy się odpowiednio przygotować. Wywietrz sypialnię, przyciemnij światło, ogranicz korzystanie z telefonu i innych urządzeń wykorzystujących światło niebieskie. Spróbuj codziennie wstawać i chodzić spać o tej samej porze (tak, w weekendy też). Przed spaniem zamiast filmów akcji spróbuj się zrelaksować. Zobaczysz, że będzie Ci się spało o wiele lepiej!
7. Życie towarzyskie jako akumulator
Czy wiesz, że według badań izolacja społeczna może powodować obniżenie nastroju i zmęczenie? Połącz przyjemne z pożytecznym i zaplanuj więcej wspólnych wyjść z ludźmi, w których towarzystwie czujesz się dobrze. Bądź wśród ludzi – idź na zajęcia taneczne, zacznij pływać, dołącz do grupy wolontariuszy. Skup się na rzeczach, które pomogą Ci przerwać monotonię i otworzyć się na spotkania z innymi.
Ładowanie baterii może być całkiem przyjemne, nie sądzisz? Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom uda Ci się przegonić zmęczenie na dłużej! A jeśli zmęczenie mocno daje Ci w kość, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i znajdzie przyczynę Twojego wyczerpania.