Przejdź do głównej zawartości

Co zadziała, kiedy zęby są nadwrażliwe?

Jednym z niewielu problemów stomatologicznych, które możemy wyeliminować domowymi sposobami, jest nadwrażliwość zębów. Ważne jest, by wiedzieć, jakie metody są najskuteczniejsze i bezpieczne. Możesz zredukować nadwrażliwość zębów, sięgając po odpowiednią pielęgnację! Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych sugestii, jak dbać o wrażliwe zęby i jakie produkty najlepiej się sprawdzają.

Każdy z pewnością doświadczył przynajmniej raz w życiu tego nieprzyjemnego uczucia, gdy ząb się uwrażliwia. Na dotyk, na zimno, na ciepło lub na słodkie. Mycie wrażliwych zębów staje się mało przyjemnym doświadczeniem. Zęby uwrażliwiają się zwykle z uwagi na nieodpowiednią higienę jamy ustnej, po ich wybielaniu, a także wskutek zbyt mocnego szczotkowania. Najbardziej podatne na nadwrażliwość są odsłonięte szyjki zębowe (część zęba, odsłonięta przez uniesione dziąsło), ale często dotyczy ona również samych dziąseł.

Problem ten nazywany jest nadwrażliwością zębiny. Choć najlepiej jest zająć się nim u dentysty, nie zawsze mamy na to czas czy możliwości. Często też nie chcemy czekać na termin wizyty, kiedy ząb boli tu i teraz.

 

Nadwrażliwość zębów to dość powszechny problem. Jest ona spowodowana cofaniem się dziąseł i ścieraniem szkliwa, które odsłania bardziej miękką i delikatną wewnętrzną część zęba, zwaną zębiną. Znajduje się ona pod szkliwem i dziąsłami, gdzie przebiegają wrażliwe nerwy. Wystarczy wyraźniejszy bodziec zewnętrzny, np. zimny napój, aby podrażnić nerwy, co odczuwamy jako krótki, ale intensywny ból.

cały tekst ukryć tekst

Pierwsza pomoc dla wrażliwych zębów

Przede wszystkim należy zapobiegać nadwrażliwości zębów, stosując regularną higienę jamy ustnej przy użyciu odpowiedniej szczoteczki, nici dentystycznej i płynu do płukania ust. Robisz to, a mimo to Twoje zęby pozostają wrażliwe?

Zapoznaj się z naszymi instrukcjami, by następnym razem nic Cię nie zaskoczyło. Każdy powinien wiedzieć, jak można złagodzić nagłą nadwrażliwość zębów i co warto mieć zawsze pod ręką. U nas znajdziesz szybką pomoc w postaci produktów do pielęgnacji wrażliwych zębów i dziąseł.

Sposoby na nadwrażliwe zęby

1. Wymień szczoteczkę do zębów na możliwie najbardziej miękką i delikatną. To samo dotyczy szczoteczek elektrycznych – w naszej ofercie znajdziesz wymienne końcówki do uwrażliwionych zębów. Na przykład włosie w głowicy Sonicare Sensitive jest ultra miękkie i tak delikatne nawet dla najbardziej wrażliwych zębów i dziąseł, że stanowi ona ulubiony wybór nawet wśród osób z mocno odsłoniętymi i nadwrażliwymi szyjkami.

2. Pasta do zębów wrażliwych oraz pasta przeznaczona do miejscowego stosowania na odsłonięte szyjki zębowe natychmiast złagodzi ból i dyskomfort. Pasty tego rodzaju regenerują i wzmacniają szkliwo zębów, chroniąc zęby przed próchnicą i dostarczając minerały niezbędne dla ich zdrowia. Wybór jest naprawdę szeroki i każdy znajdzie tu coś dla siebie.

3. Wspomagaj działanie past przeznaczonych do wrażliwych zębów poprzez stosowanie specjalnych żeli z podwyższoną zawartością wapnia lub fluoru.

4. Nie szczotkuj nadwrażliwych zębów zbyt intensywnie. Jeśli należysz do mniejszości, która myje zęby częściej niż dwa razy dziennie, przez pewien czas szczotkuj je rzadziej.

5. Myjąc zęby pastą do wrażliwych zębów, nie zapominaj również o szczotkowaniu dziąseł, będących częstym schronieniem dla bakterii.

6. Unikaj zbyt zimnych, gorących i słodkich napojów. Dotyczy to również innych produktów spożywczych. Zjedzenie lodów, a następnie wypicie gorącego espresso może nie być najlepszym pomysłem w przypadku wrażliwych zębów.

Jeśli nadwrażliwość zębów utrzymuje się mimo przestrzegania wszystkich zaleceń, czas umówić się na wizytę u stomatologa. Nadwrażliwość może być spowodowana również próchnicą zębów czy innymi problemami, z którymi poradzi sobie jedynie specjalista.