Przejdź do głównej zawartości

Jak prawidłowo czyścić zęby, przestrzenie międzyzębowe i język?

Czy prawidłowo myjesz zęby? I nie zapominasz o przestrzeniach międzyzębowych, języku i dziąsłach? Spójrzmy prawdzie w oczy, wizyta u dentysty nie należy do naszych ulubionych aktywności. Profilaktyka to najprostszy sposób, by ograniczyć wizyty u stomatologa do niezbędnego minimum. Większość osób przynajmniej raz w życiu boryka się z próchnicą zębów. Przyczyną nie jest brak nawyku mycia zębów, ale mycie zębów w nieodpowiedni sposób. Spróbuj wraz z nami krok po kroku znaleźć nieprawidłowości.

Jak często myjesz zęby

Idealnie byłoby myć zęby po każdym posiłku. Ale szczerze mówiąc, kto ma na to czas? Dwa razy dziennie – rano i wieczorem – to absolutne minimum! Idealnie oczyszczony ząb nie podda się łatwo próchnicy. Rano najlepiej umyć zęby przed śniadaniem, ponieważ niektóre pokarmy, zwłaszcza o wyższej kwasowości (takie jak owoce, soki, ale także jogurty) rozmiękczają szkliwo, narażając je później podczas mycia zębów i usuwania płytki nazębnej.

 

Nasza rada! Noszenie przy sobie małej tubki pasty do zębów, szczoteczki i nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych to niezawodny sposób na zapewnienie sobie promiennego i naturalnego uśmiechu na długo.

Jak długo myjesz zęby

 

Na mycie zębów przeznaczaj co najmniej 3 minuty, a nawet więcej. Aby pilnować tego czasu, sięgnij po stoper lub zwykłą klepsydrę. Uczucie dobrze oczyszczonych i gładkich zębów jest bezcenne.

 

Nasza rada! Podczas mycia zębów możesz puścić swoją ulubioną piosenkę. To dobry sposób na uprzyjemnienie codziennej higieny jamy ustnej i odmierzenie odpowiedniego czasu mycia zębów.

Jak wybrać szczoteczkę do zębów

Już dawno obalono twierdzenie, że im twardsza szczoteczka do zębów, tym lepiej. Wręcz przeciwnie, te bardziej miękkie są łagodniejsze dla całej jamy ustnej. Szczoteczka do zębów powinna mieć równo przycięte włosie i rękojeść, którą z łatwością się trzyma.Zastanawiasz się, czy lepsza jest szczoteczka manualna czy elektryczna? Obie mają zalety i wady. Klasyczne szczoteczki manualne są łagodniejsze dla zębów i dziąseł. Nawet jeśli nie opanujesz w 100% prawidłowej techniki czyszczenia zębów, w zasadzie niewiele to zmienia

Jeśli jednak zdajesz sobie sprawę z tego, że technika i staranność mycia zębów nie jest Twoją mocną stroną, sięgnij po szczoteczkę elektryczną. Elektryczna szczoteczka do zębów wykonuje większość pracy za Ciebie, z uwagi na zautomatyzowany proces czyszczenia zębów – szczoteczka może wykonać nawet kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę! Jednak w przypadku niewłaściwego stosowania może przyczyniać się do ścierania szkliwa, podrażnień, a nawet uszkodzeń dziąseł. Spośród elektrycznych szczoteczek do zębów wybieraj soniczne, które delikatnie wibrują. Zapewniają one delikatne i bardzo skuteczne mycie.

Nasza rada! Szczoteczkę lub wymienne końcówki należy wymieniać przynajmniej co 3 miesiące. Aby o tym nie zapomnieć, możesz wymieniać szczoteczkę do zębów wraz z nadejściem każdej nowej pory roku.

Jak prawidłowo myć zęby

Niezależnie od tego, czy używasz szczoteczki manualnej, czy elektrycznej, zawsze zaczynaj od szczotkowania górnych zębów. Przyłóż szczoteczkę na granicy między zębami a górnym dziąsłem, ponieważ to właśnie tam osadza się najwięcej resztek pokarmu. Dokładnie wyczyść każdy ząb, wykonując delikatne, okrężne ruchy. Najpierw od zewnątrz, potem od wewnątrz, a na zakończenie powierzchnię zgryzową zębów. Powtórz cały zabieg na dolnych zębach. Do dokładnego oczyszczenia linii oddzielającej dziąsła od zębów nadają się szczoteczki jednopęczkowe z dłuższym uchwytem, które umożliwiają czyszczenie nawet mniejszych zębów, tylnych trzonowców i aparatów ortodontycznych.

Nasza rada! Jeśli Twoja szczoteczka do zębów po jakimś czasie przypomina miotłę, może to oznaczać, że wywierasz zbyt duży nacisk na zęby. Szczoteczki nawet po miesiącach stosowania powinny zachować swój pierwotny kształt.

Jak używać szczoteczki międzyzębowej

Duża główka szczoteczki do zębów nie zapewni idealnego oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych. W tym celu należy używać szczoteczek międzyzębowych z małymi główkami, które doskonale oczyszczą każdą szczelinę. Warto zaopatrzyć się w kilka szczoteczek różnych rozmiarów, żeby dopasować je do różnej szerokości szczelin między zębami. Jeśli Twoje dziąsła krwawią podczas mycia zębów, może oznaczać to stan zapalny dziąseł.

 

 

W tym przypadku zdecydowanie nie należy rezygnować z czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, a krwawienie w końcu ustąpi.Ale to wciąż nie wystarczy!W najwęższych przestrzeniach między zębami należy stosować nić dentystyczną, niciowykałaczki czy flossery oraz irygatory do ust, które wypłukują zalegające resztki jedzenia strumieniem wody pod ciśnieniem.

Jak oczyścić język

Jedną z przyczyn nieświeżego oddechu są bakterie kolonizujące powierzchnię języka, które stanowią pożywkę dla płytki nazębnej. Szybko się z nimi rozprawisz, usuwając osad z języka przy pomocy skrobaka. Można również wyszczotkować język szczoteczką do zębów, ale po takim zabiegu należy szczoteczkę dokładnie wypłukać pod ciepłą wodą.

 

Mycie zębów zakończ haustem płynu do płukania ust! Przyjemnie odświeża oddech, wypłukuje zanieczyszczenia i ogranicza osadzanie płytki nazębnej. Można go stosować bez ograniczeń i przez długi czas. Płyn do płukania ust możesz dodać do swojego irygatora do ust, uzyskując efekt 2 w 1.

 

cały tekst ukryć tekst

Nasza rada! Wydaje Ci się, że dokładnie myjesz zęby? Sprawdź to za pomocą tabletek barwiących osad nazębny, które pozwalają skutecznie doczyścić zęby.

Czy wydaje Ci się, że to już za dużo? W rzeczywistości to tylko kwestia regularnie praktykowanego i opanowanego nawyku. Poczucie idealnie czystych zębów jest tego warte. Dodatkowo zaoszczędzisz czas i pieniądze na wizytach u stomatologa.