Żywność trwała to taka, która (w zdecydowanej większości przypadków) nie wymaga przechowywania w lodówce i z której spożyciem nie trzeba się spieszyć od momentu zakupu. Dlaczego? Ponieważ długi termin do spożycia sprawia, że możesz przechowywać je bezpiecznie przez długi czas. Zapasy żywności na rok? Czemu nie? Sprawdź, jak zrobić zapasy żywności i jaką żywność można długo przechowywać?
Chociaż możesz myśleć, że nietrwała żywność musi być poddawana obróbce chemicznej lub modyfikacjom, nie jest to prawdą. Okres przydatności do spożycia w dużej mierze zależy od tego, ile wody naturalnie zawiera żywność. Im więcej wody zawiera żywność, tym szybciej się psuje. Woda jest doskonałą pożywką dla rozwoju niepożądanych drobnoustrojów.
Ponadto do żywności niepsującej się zaliczamy tę, która została w jakiś sposób zakonserwowana. Mogą być to różnego rodzaju produkty pakowane w puszkach, doskonale sprawdzające się m.in. w roli trwałej żywności w podróży i na wakacjach. Innym sposobem przedłużenia trwałości jest cukier, który pełni rolę naturalnego konserwantu np. w dżemach i konfiturach. W szerokim użyciu są również różnego rodzaju środki konserwujące, w składach produktów oznaczone literą E i liczbą.
Na etykietach żywności możesz się spotkać na ogół z dwoma terminami: Data minimalnej trwałości („najlepiej spożyć przed”) oraz termin przydatności do spożycia („należy spożyć do”). Czym się różnią?
Do tego dnia producent gwarantuje, że jakość i bezpieczeństwo żywności pozostają zachowane w 100%, o ile przestrzegane są warunki przechowywania. W pewnych okolicznościach można oferować do sprzedaży żywność po upływie daty minimalnej trwałości, ale musi być ona w widoczny sposób oznakowana. I oczywiście musi być bezpieczna.
Ta data częściej znajduje się na świeżej żywności i po jej upływie nie wolno już oferować jej do sprzedaży, ponieważ bezpieczeństwo jej spożycia nie może być zagwarantowane. Jeśli masz tego rodzaju żywność w swojej lodówce, nie zalecamy jej spożywania, ewentualnie przed spożyciem należy ją dokładnie skontrolować sensorycznie: Czy zapach się nie zmienił? Czy smak nie zmienił się na kwaskowaty? Czy nie zauważasz na niej białego nalotu lub widocznych plam pleśni?
Zrób zapasy żywności, zaopatrując się w żywność o długim terminie przydatności do spożycia, co może pomóc Ci uniknąć wyrzucania jedzenia i/lub sprawi, że Twoja dieta stanie się choć trochę zdrowsza. Bo zdrowa żywność o długim terminie przydatności do spożycia zdecydowanie istnieje!