Przejdź do głównej zawartości
Jak wykorzystać „suchy luty” do detoksykacji organizmu? Znaleźliśmy najlepszych pomocników!
2.02.2023Jana Potuznik
Przeczytasz w 3 minuty
W niektórych krajach mają suchy styczeń, w Czechach Liga Otwartych Mężczyzn postawiła na Suchy luty. Jesteście zainteresowani czy to Was nie dotyczy? Tak czy inaczej obowiązuje zasada, że początek roku sprzyja detoksykacji organizmu, w której kilka tygodni bez alkoholu i innych używek może bardzo pomóc! Co konkretnie pomaga w oczyszczeniu organizmu?

Pij wodę i zdrowe napoje 

Na początku procesu oczyszczania organizmu postaw na czystą wodę jako główne źródło nawodnienia. Poza alkoholem odstaw też klasyczną kawę – zamień ją na kawę z  adaptogenami, naucz się przyrządzać napoje oczyszczające lub ziołowe herbatki wspierające detoksykację.  

Równie pomocne są także napoje zawierające grzyby lecznicze (takie jak na przykład ashwagandha) lub napoje przyrządzone z tak zwanej zielonej żywności. Stosunkowo często do detoksykacji wykorzystuje się chlorellę lub zielony jęczmień. Zielona żywność i grzyby lecznicze można dostać również w tabletkach, a są przydatne w detoksykacji głównie ze względu na zawartość przeciwutleniaczy.

Napoje detoksykacyjne (woda i jeszcze coś)

Skup się głównie na wątrobie 

Z alkoholem czy bez, jednym z najbardziej obciążonych narządów w organizmie jest wątroba. Jest doskonałą „oczyszczalnią”, potrafi w ciągu minuty przetworzyć nawet dwa litry krwi, z której usuwa metale ciężkie, pestycydy i inne toksyny. A gdy wątroba nie daje rady, odczuwasz zmęczenie, stan skóry i cery pogarsza się, a to znaczy, że nadszedł właściwy czas na oczyszczenie organizmu. Potem wątroba łatwo się zregeneruje.

Kuracja detoksykacyjna dla wszystkich 

„Suchy luty” Cię nie dotyczy, ponieważ nie pijesz? Super! Ale i tak trzeba ulżyć organizmowi zmęczonemu zimą, chorobami wirusowymi, brakiem ruchu, słońca i witamin. Zima nie sprzyja krążeniu limfy, trawieniu ani poziomowi energii w organizmie. To czas na wiosenną detoksykację organizmu dla wszystkich! 

Ogólnie uważaj nie tylko na to, co pijesz, ale też na to, co jesz. Zapomnij o smażonych potrawach, rafinowanym cukrze, produktach żywnościowych z mnóstwem różnych „E”. Ważnym wsparciem dla wątroby są warzywa kapustowate i zielone warzywa liściowe, orzechy, ziarna. A ponieważ chodzi o detoksykację organizmu, szukaj głównie żywności BIO (bez toksyn w postaci pestycydów).  

Detoksykacyjne zabiegi beauty 

Domowa detoksykacja organizmu powinna też objąć zabiegi służące urodzie! Wprowadź masaż limfatyczny (wybierz się do profesjonalisty albo chociaż kup odpowiednie olejki do masażu). Jeśli dobrze to znosisz, zafunduj sobie saunę. Zrób sobie kąpiel detoksykacyjną i połącz ją z detoksykacyjną maseczką na twarz Nuse Insta-Masque. Wybierz krem o właściwościach detoksykacyjnych. W swoich zabiegach beauty zwracaj uwagę przede wszystkim na oczyszczanie skóry i demakijaż. 

Procesowi wydalania toksyn z organizmu może przejściowo towarzyszyć pogorszenie stanu skóry (ponieważ przez skórę wydostaje się z organizmu wiele szkodliwych substancji). Dlatego to chwilowe pogorszenie nie powinno Cię martwić, gdyż zwiastuje poprawę.

Najlepsza detoksykacja skóry

Możesz dodać też post, który jest częścią procesu detoksykacji organizmu. Ale lepiej skonsultuj to z lekarzem albo dietetykiem. I przede wszystkim, potraktuj te „przedwiosenne porządki” w organizmie jako sprawianie sobie przyjemności. Jako coś, co po prostu dajesz tylko sobie…  

Czytaj więcej