Przejdź do głównej zawartości

10 prostych kroków w ramach zimowej pielęgnacji męskiej skóry

15.01.2024

Jana Uhlir

Przeczytasz w 5 minut

Warto dopasować pielęgnację męskiej skóry do pogody, to się zawsze opłaca. Pewnie zauważyłeś, że stan skóry zmienia się również w zależności od pory roku. W zimie widać to najbardziej. Jak prawidłowo zadbać o skórę w chłodniejszych miesiącach i jak dostosować codzienną pielęgnację do jej potrzeb?

Podobnie jak chronimy się przed zimą za pomocą płaszcza i ciepłych butów, tak też dopasowujemy pielęgnację skóry do wyzwań tej pory roku. Wynika to z faktu, że skóra przy zimnej i wietrznej pogodzie oraz przy niskiej wilgotności powietrza często staje się sucha, spierzchnięta i nieprzyjemnie podrażniona. Wystarczy jednak kilka prostych kroków i odpowiednio dobrane produkty, aby utrzymać dobry stan i kondycję skóry również zimą.

1. Oczywista czystość 

Który etap pielęgnacji skóry jest najważniejszy? Oczyszczanie! Regularne oczyszczanie skóry to jedyny sposób na pozbycie się objawów podrażnienia, zanieczyszczeń, sebum i obumarłych komórek naskórka. W zależności od rodzaju skóry, wybierz delikatny żel myjący lub balsam, który usuwa zanieczyszczenia bez ryzyka wysuszania skóry.

2. Porządne nawilżenie to podstawa 

Ciepłe i suche powietrze z centralnego ogrzewania, ciągłe przechodzenie z niskich do wyższych temperatur, niska wilgotność powietrza – skóra zimą naprawdę potrzebuje nawilżenia. Najlepiej wybrać wysokiej jakości krem nawilżający o bogatszej konsystencji, który zawiera składniki takie jak kwas hialuronowy, peptydy lub gliceryna.

WSKAZÓWKA: Stosuj krem pod oczy rano i wieczorem. Zimno daje się we znaki szczególnie delikatnej skórze wokół oczu. 

Dla porządnego nawilżenia skóry

3. Odkryj dobroczynne działanie złuszczania

Pozbądź się obumarłych komórek naskórka i oczyść zapchane pory dzięki delikatnemu peelingowi. Skóra stanie się gładka, a krem nawilżający będzie się lepiej wchłaniał.

WSKAZÓWKA: Złuszczaj skórę maksymalnie raz lub dwa razy w tygodniu.

4. Chroń skórę przed promieniowaniem słonecznym

Tak, również zimą! Nawet zimowe słońce może uszkodzić skórę i przyczyniać się do jej przedwczesnego starzenia. Na dzień stosuj krem z filtrem SPF co najmniej 30, niezależnie od pogody i pory roku, zwiększając poziom ochrony, jeśli przebywasz w górach. 

Przed słońcem ochroni Cię

5. Obniż temperaturę wody podczas kąpieli pod prysznicem

Gorący prysznic to jedna z największych przyjemności zimą, ale zbyt ciepła woda może pozbawić skórę naturalnej warstwy ochronnej i przyczyniać się do jej wysuszania. Dlatego zwróć uwagę, by temperatura wody była wystarczająco przyjemna ale nie za gorąca i skróć czas spędzany pod prysznicem. 

WSKAZÓWKA: Pamiętaj też o suplementach diety: warto zainwestować w witaminę Awitaminę Cwitaminę Dwitaminę E czy napoje kolagenowe.

6. Uzupełniaj płyny w ciągu dnia

Niedostateczna podaż płynów wpływa nie tylko na organizm, ale także na skórę. Staraj się pić w ciągu dnia odpowiednią ilość wody, również zimą, kiedy niskie temperatury nie wymuszają na nas tak częstego uzupełniania płynów jak np. latem. To pomoże nawodnić skórę od wewnątrz. Ogranicz spożycie alkoholu i kofeiny, i każdy dzień zaczynaj od wypicia letniej wody z sokiem z cytryny. Przyniesie to korzyści nie tylko skórze, ale i procesom trawiennym

7. Pamiętaj o kremie do rąk i balsamie do ust

To właśnie te części ciała są najbardziej narażone na niekorzystne warunki pogodowe w zimie, a jednak często o nich zapominamy. Zawsze miej pod ręką nawilżający krem do rąkbalsam do ust, aby chronić skórę przed zimnem i wiatrem. Zimą zawsze warto nosić rękawiczki i kremować ręce po umyciu. Twoja druga połówka z pewnością doceni Twoje usta i dłonie, które nie przypominają papieru ściernego...

WSKAZÓWKA: Wypróbuj balsam do ust z witaminą E lub z masłem shea.

Co warto zawsze mieć pod ręką, by odpowiednio zadbać o usta i dłonie?

8. Unikaj agresywnie działających produktów

Zimą (a najlepiej przez cały rok) unikaj agresywnych preparatów do mycia twarzy i toników zawierających alkohol, które mogą wysuszać i naruszać naturalną barierę ochronną skóry.

9. Zainwestuj w nawilżacz powietrza

Stwórz w domu komfortowe środowisko dla swojej skóry i zdrowia dzięki nawilżaczowi powietrza. Nawilżone powietrze pomaga utrzymać optymalną wilgotność w pomieszczeniu – a to stanowi prawdziwą ulgę dla zmarzniętej i wychłodzonej skóry.

Nawilżacze powietrza dla zdrowia Twojego i Twojej skóry

10. Daj skórze odpocząć

Czasami najlepiej jest nic nie robić. Dosłownie. Nie nakładaj zbyt wielu produktów na skórę, idź do sauny lub skorzystaj z salonu odnowy biologicznej, by zafundować relaks sobie i swojej skórze. Możesz to zrobić raz w tygodniu, np. po basenie? Ciało i psychika potrzebują takiego relaksu.

Cieszmy się zimą, póki trwa, bez narażania skóry na uszkodzenia. Panowie, które z naszych wskazówek szczególnie przypadły Wam do gustu i planujecie je wdrożyć do codziennej pielęgnacji skóry?