Przejdź do głównej zawartości

Dbanie o włosy latem - dlaczego powinniśmy je chronić?

 W lecie Twoje włosy są mocno narażone na szkodliwe działanie słońca. Bez względu na to, czy planujesz plażowanie, wakacje na basenie, a może tylko spacery po ulicach miasta, musisz wiedzieć, że czynniki takie jak promieniowanie słoneczne, chlorowana lub słona woda oraz wolne rodniki mocno wysuszają włosy i zwiększają ich podatność na łamanie. Stosując odpowiednią pielęgnację można jednak zapobiegać uszkodzeniom włosów i uniknąć interwencji fryzjerskich nożyczek.

Przed wyjściem na słońce

 Podstawą pielęgnacji jest ochrona przed promieniowaniem UV. Zapewni Ci ją na przykład delikatny spray, który przygotuje włosy i będzie je chronił podczas pobytu na świeżym powietrzu. Filtry UV nie przepuszczają szkodliwego promieniowania, wspomagając wiązania proteinowe we włóknach włosów. Ponadto spray zapewnia włosom optymalny poziom nawilżenia, ułatwia rozczesywanie i sprawia, że włosy stają się gładkie w dotyku.

Po opalaniu

 Nadszedł czas na pielęgnację, bazującą na odpowiednio dobranych szamponach, odżywkach, maskach i produktach bez spłukiwania. Kosmetyki do włosów eksponowanych na słońce różnią się od pozostałych, dostępnych na rynku. Są zwykle bardziej delikatne i koncentrują się na usuwaniu szkodliwych pozostałości soli, piasku i chloru. Ponadto silnie nawilżają i przywracają skórze głowy i włosom niezbędne nawodnienie, którego poziom zwykle znacznie spada po całodziennym pobycie na palącym słońcu. Co ważne, produkty te chronią również kolor włosów, który na słońcu łatwo i szybko blaknie. Kosmetyki przeciwsłoneczne, zawierające aloes, ekstrakty z alg morskich, glicerynę czy pantenol, zapewniają włosom niezbędną dawkę witamin i substancji odżywczych.

Stylizacja na lato

 Na lato wybieraj lekkie fryzury, które nie wymagają dużego nakładu pracy czy stosowania nadmiernej ilości kosmetyków. Włosy zmęczone słońcem docenią swobodną stylizację, która nie naraża ich na dodatkowe uszkodzenia. Możesz wypróbować efekt plażowych fal, sięgając po spraye z solą morską (nadają włosom teksturę, blask i zapobiegają puszeniu), luźne upięcia czy koki, utrwalone lekkim sprayem.