Chroń swoją skórę przed słońcem z kremami SPF
Doradzimy Ci, jak wybrać odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną na wakacje i do codziennego użytku
Skrót SPF (Sun Protection Factor) czyli „faktor ochronny”, określa czas, przez który możesz bezpiecznie przebywać na słońcu w zależności od swojego fototypu skóry. Im wyższy numer SPF, tym dłuższą ochronę zapewnia Twojej skórze. Na przykład, jeśli możesz ulec poparzeniu słonecznemu w ciągu 10 minut, użycie kremu z SPF 15 przedłuży ten czas do 150 minut, a z SPF 50 Twoja skóra będzie chroniona nawet przez 8 godzin.
SPF również wskazuje na poziom przepuszczalności promieniowania UVB, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia – poparzenia słoneczne, alergie słoneczne, a w skrajnych przypadkach nawet nowotwory skóry. Na przykład:
SPF 10 chroni przed promieniowaniem UVB w 90%
SPF 30 odfiltrowuje 97% promieniowania
SPF 50 zatrzymuje aż 98% promieniowania UVB
Nie chodzi tylko o to, jak długo według obliczeń wytrzyma twój krem przeciwsłoneczny, ale także o to, co aktualnie robisz i czy coś nie zakłóca jego funkcji ochronnej. Na przykład po pływaniu, uprawianiu sportu (poceniu się) lub osuszaniu skóry, zawsze zalecamy ponowne nałożenie ochronnego czynnika. Jeśli chcesz mieć absolutną pewność, że Twoja skóra jest zawsze chroniona, możesz ją ponownie pokrywać kremem SPF nawet co 2 godziny.
Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja i wolne, zdrowe opalanie. Szybkie opalanie skutkuje szybkim łuszczeniem się skóry, a brązowy odcień nie utrzyma się zbyt długo.
Aby zadbać o nawilżenie skóry, potrzebujesz:
kremu do opalania, olejków do opalania
odpowiedniego nawilżenia
pielęgnacji po opalaniu
Zafunduj skórze letni prysznic z nawilżającym mydłem (delikatnie zmyj resztki kremu SPF), a następnie nałóż mleczko lub olejek po opalaniu. Skóra będzie pięknie nawilżona, elastyczna i miękka. Jest prosta zasada – im więcej nawilżysz swoją skórę, tym dłużej utrzyma się opalenizna.
Mineralny SPF (oparty na tlenku cynku i dwutlenku tytanu) tworzy na skórze ochronną warstwę, która odbija promieniowanie UV jak lustro. Chemiczne filtry UV pochłaniają i przemieniają promieniowanie w ciepło wewnątrz skóry.
Jak to jest z aplikacją kremów SPF na twarz?
Chemiczny SPF musisz nałożyć na oczyszczoną suchą skórę, aby mógł w nią wnikać, natomiast mineralne filtry, które tworzą fizyczną warstwę na powierzchni skóry, nakłada się jako ostatni krok w pielęgnacyjnej rutynie.
Promieniowanie UVA, które przyczynia się do starzenia się skóry, przenika przez chmury i szkło. Więc nawet jeśli pogoda na zewnątrz nie sprzyja plażowaniu, Twoja skóra potrzebuje ochrony. I to nawet wtedy, gdy większość czasu spędzasz w samochodzie lub masz biurko przy oknie. Nigdy nie zapominaj o kremie z filtrem ochronnym.
Słońce może mieć negatywny wpływ nie tylko na skórę, ale także na włosy. Promieniowanie UVA przenika głębiej do włosa i rozkłada keratynę, co powoduje wysuszanie i osłabienie włosów. Promieniowanie UVB działa na powierzchni – niszczy kutikulę włosów (warstwę ochronną). To prowadzi do szorstkości włosów, rozdwojonych końcówek i utraty blasku. Najlepsza ochrona przed słońcem dla włosów to ochrona UV w sprayu oraz kapelusz lub chusta. Bonus? Będziesz wyglądać jak z modowego edytorialu.
Promieniowanie UVA (A = Ageing) powoduje starzenie się skóry
Promieniowanie UVA wnika głęboko w skórę, powodując jej starzenie, zmarszczki, utratę elastyczności i przebarwienia. Jest obecne przez cały rok, przenika przez chmury oraz szyby samochodu czy biura.
Promieniowanie UVB (B = Burning) powoduje oparzenia skóry
Oddziałuje na górne warstwy skóry, prowadząc do jej oparzeń, zaczerwienienia oraz reakcji zapalnych lub alergicznych. Odgrywa także kluczową rolę w powstawaniu raka skóry. Jest najsilniejsze latem i w południe, ale nie przenika przez szkło.
Tak, to prawda, że niektóre substancje chemiczne (oksbenzon i oktinoksat) często obecne w kremach przeciwsłonecznych mogą negatywnie wpływać na rafy koralowe i życie morskie. Jeśli zależy Ci na ochronie przyrody, wybierz lepiej kremy z mineralnymi filtrami ochronnymi lub te oznaczone jako „przyjazne dla raf”.
Uwaga! W niektórych miejscach (np. Hawaje, Palau czy Tajlandia) stosowanie kremów przeciwsłonecznych, które nie są „reef-safe” (przyjazne dla raf), jest całkowicie zabronione.
Kremy z niższym filtrem ochronnym (niż SPF 25) warto stosować przez cały rok. Latem są one jednak odpowiednie tylko do krótkotrwałej ekspozycji na słońce lub jeśli przebywasz na zewnątrz tylko rano, gdy słońce nie świeci jeszcze tak mocno. Niższy filtr jest także odpowiedni dla ciemniejszych fototypów (fototyp 4 i więcej). Mimo to, nie przesadzaj z przebywaniem na słońcu.
Średnie SPF jest odpowiednie dla każdego (fototyp 3, fototyp 2 i fototyp 1) i nadaje się do całorocznego użytku. Skutecznie chroni podczas aktywności na świeżym powietrzu oraz na wakacjach w większości miejsc w Europie. Nad morzem, przy basenie czy podczas uprawiania sportów, należy nakładać produkt częściej, dlatego wystarczy filtr UV z krótszym czasem ochrony.
Wybierasz się na wakacje nad morze lub spędzasz całe dni na zewnątrz, w tym w południe? W takim razie tylko z SPF 50+. Jeśli nie masz ochoty smarować się co kilka godzin, sięgnij po jak najwyższy SPF, który ochroni Cię na dłużej.
Jeśli masz wrażliwą skórę, dokucza Ci alergia na słońce, masz dużą ilość znamion lub problemy z hiperpigmentacją, używaj SPF 50+ przez cały rok, niezależnie od fototypu skóry.