Czym jest arnika? Roślina, która od wieków jest częścią tradycyjnego zielarstwa! Arnica montana, arnika, pomornik, arnika górska i kupalnik górski to nazwy, pod którymi może kryć się ta bylina o niepowtarzalnych żółto-pomarańczowych kwiatach. Podobnie jak rumianek czy nagietek lekarski, arnika jest również uważana za jedno z najskuteczniejszych ziół na różne dolegliwości. Czytaj dalej, aby poznać działanie arniki i sprawdzić, czy jest ona odpowiednia dla Ciebie.
Arnika właściwości
Maść arnikowa, nalewka, olej arnikowy i inne preparaty z arniki są produkowane głównie z żółtych kwiatów tego zioła, które są bogate w korzystne olejki eteryczne, flawonoidy, kwasy tłuszczowe, karotenoidy i garbniki. Swoje dobroczynne właściwości zawdzięcza głównie substancji czynnej helenalinie, która korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i stawów. Działanie arniki doceniają sportowcy oraz osoby cierpiące na obrzęki, żylaki czy bóle stawów, mięśni i ścięgien.
Arnika – działanie na skórę i układ mięśniowo-szkieletowy
- Zmiękcza i poprawia elastyczność skóry całego ciała.
- Pomaga w pielęgnacji obrzęków, żylaków, siniaków i stłuczeń.
- Wspomaga regenerację i łagodzi napięcie mięśni i stawów.
- Może mieć działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
- Łagodzi podrażnienia skóry po ukąszeniach owadów.
- Wspomaga leczenie oparzeń i odmrożeń.
- Wspomaga mikrokrążenie w skórze.
Kosmetyki z arniką
Arnica montana to potężne zioło, które stanowi prawdziwą pomoc dla naszego organizmu. Ze względu na swoje korzystne działanie, arnika znajduje zastosowanie w produktach kosmetycznych, takich jak regenerujący olej z arniki do masażu, rozgrzewający krem lub żel z arniką, odżywcza maść z arniki i różne nalewki do stosowania na obrzęki lub jako okłady. Silniejsze stężenia arniki mogą jednak powodować podrażnienia skóry, dlatego zawsze sięgaj po profesjonalnie opracowane produkty i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.
- Olejek do masażu z arniką: Olejek arnikowy jest stosowany do poprawy ukrwienia tkanki mięśniowej, zarówno przed treningiem sportowym, jak i odwrotnie, po aktywności fizycznej w celu złagodzenia napięcia i sztywności mięśni. Co więcej, pozostawia skórę pięknie sprężystą, elastyczną i pachnącą.
- Arnika maść: Działanie arniki możesz również wykorzystać w postaci maści, która nadaje się do masażu w przypadku problemów ze stawami oraz do zmiękczania szorstkiej skóry i modzeli.
- Żel arnikowy: Rozgrzewający lub chłodzący żel z arniki doskonale nadaje się do przygotowania mięśni przed lub po wysiłku fizycznym.
- Nalewka arnikowa: Nadaje się do okładów na bolące stawy i obrzęki. Podobnie jak żel, nalewka delikatnie rozgrzewa i pomaga mięśniom łatwiej się rozluźnić. Okład z nalewki z arniki można stosować kilka razy dziennie, zgodnie z instrukcjami producenta.
- Sól do kąpieli z arniką: Ukoi ciało i umysł po każdym ciężkim dniu.
- Krem arnikowy: Działanie kremu z arniki sprzyja odżywieniu i ukojeniu podrażnionej skóry oraz stymuluje jej regenerację. Na rynku znajdziesz na przykład ziołowy krem z arniką do masażu, odżywczy krem z arniką na twarde i popękane pięty oraz zmęczone stopy, a także miejscowy krem na siniaki i ukąszenia owadów.
- Arnika jest również jednym z dobroczynnych ekstraktów ziołowych zawartych w tradycyjnej maści końskiej.
Arnika do użytku wewnętrznego
Na rynku możesz również znaleźć produkty z arniki do użytku wewnętrznego, takie jak herbata. Arnika może być jednak trująca w większych dawkach, dlatego zalecamy stosowanie jej wyłącznie zewnętrznie. W przypadku stosowania arniki wewnętrznie wcześniej skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Dla kogo arnika górska nie jest odpowiednia?
Maść, krem, nalewka i inne kosmetyki z arniką są ogólnie dobrze tolerowane. Istnieją jednak wyjątki i przeciwwskazania, na które należy zwrócić uwagę.
- W przypadku bardzo wrażliwej skóry może wystąpić kontaktowe zapalenie skóry.
- Arniki nie należy stosować na otwarte rany.
- Nigdy nie stosuj arniki podczas ciąży lub karmienia piersią.
- Nie jest również odpowiednia dla dzieci.
- Jeśli cierpisz na alergie na pyłki, zachowaj szczególną ostrożność podczas stosowania arniki.
- Jeśli wystąpi u Ciebie wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie akcji serca lub nagłe nudności, przerwij stosowanie kosmetyków z arniką.
Odkryj inne dobroczynne zioła, takie jak żywokost czy rozmaryn i rozpieszczaj swoje ciało tym, co najlepsze w naturze!