Perfumy z piżmem

Piżmo to jedna z najstarszych substancji zapachowych na świecie i wciąż najczęściej wybierany i ulubiony składnik perfum. Piżmowy zapach korzystnie wpływa na psychikę, przynosi odprężenie, dobry nastrój i łagodnie pobudza, dzięki czemu szybko zajął ważne miejsce w medycynie i aromaterapii. Piżmo uważane jest również za bardzo silny afrodyzjak.

 

Piżmo nadaje kompozycjom zapachowym eteryczność i zmysłowość, a ze względu na doskonałe właściwości utrwalające, które przedłużają trwałość perfum na skórze, jego niewielką ilość można znaleźć w niemal każdym flakonie. Ponieważ kojarzy się z czystą skórą, czasem dodaje się je do mydeł lub zasypek dla dzieci.

Charakterystyka zapachu piżma:

Piżmo jest często nazywane zapachem czystości. Jest niezwykle intensywne, zmysłowe, słodkie i pudrowe. Niekiedy zawiera wyczuwalne akcenty korzenne lub drzewne.

Jak pozyskuje się piżmo:

Naturalny zapach piżma odkrył Marco Polo podczas podróży przez Kaszmir. Prawdziwe piżmo jest substancją odzwierzęcą, wydzielaną przez samce piżmowca syberyjskiego, przede wszystkim w okresie godowym. Naturalne piżmo jest niezwykle cenne, osiągając wartość wyższą niż złoto. W roku 1979 całkowicie zakazano pozyskiwania piżma odzwierzęcego. Piżmowiec syberyjski znajduje się obecnie pod ochroną jako gatunek zagrożony, a naturalne piżmo zastąpiono syntetycznymi zamiennikami.

Oprócz syntetyków, branża perfumeryjna wykorzystuje również piżmo pochodzenia roślinnego, które charakteryzuje ten sam zapach, co piżmo właściwe. Do tego celu najczęściej wybiera się rośliny takie jak dzięgiel litwor, piżmian właściwy lub kroplik piżmowy.

Zgodnie ze starożytną tradycją, w świecie arabskim esencja z piżma była dodawana do tynku ścian meczetów, aby roztaczać piękny zapach za każdym razem, kiedy ścianę rozgrzeje słońce. Piżmowe nuty podbiły cały świat, a naukowcy nieustannie opracowują nowe i coraz doskonalsze esencje, aby jeszcze lepiej oddać intensywność tego charyzmatycznego i atrakcyjnego zapachu. Dobierz dla siebie wyjątkowe perfumy z piżmem!

cały tekst ukryć tekst

Bestsellery