Butelki dla niemowląt

Bestsellery

Jak wybrać butelkę dla niemowlęcia?

Zapewnij swojemu dziecku dobrej jakości butelkę. Bez względu na to, czy wybierasz butelkę dla noworodka, czy też zaczynacie przygodę z pokarmami stałymi i herbatkami dla dzieci, ważne jest, by zwrócić uwagę na takie parametry jak kształt, materiał, z jakiego wykonana jest butelka, jej objętość, rodzaj smoczka czy łatwość utrzymania jej w czystości. Doradzimy Ci, jak wybrać najlepsze butelki dla Twojego dziecka.

Dobierz odpowiednią butelkę dla niemowląt do aktualnych potrzeb Twojego dziecka. Zaleca się zakup kilku butelek i smoczków o różnym natężeniu przepływu, ponieważ każde dziecko potrzebuje czegoś innego, by jego brzuszek był szczęśliwy.

Rodzaje smoczków

Smoczki do butelek dla niemowląt wykonane są z silikonu lub kauczuku i stanowią komplet z butelką. W zależności od modelu i marki butelki, w sprzedaży dostępne są często oddzielne wymienne smoczki do poszczególnych butelek (w zależności od potrzeb Twojego dziecka). Smoczki różnią się pod względem natężenia przepływu. Ogólnie rzecz biorąc, im mniejsze dziecko, tym przepływ powinien być wolniejszy. Decydujące znaczenie ma jednak również gęstość podawanego pożywienia:

 • Wolny przepływ dla herbat i soków.
 • Średnie natężenie przepływu dla mleka.
 • Szybki przepływ dla kaszek.

Rodzaje butelek dla niemowląt

Wybór kształtów i typów butelek dla niemowląt jest naprawdę szeroki, ale poniższy podział pomoże Ci znaleźć odpowiednią butelkę dla Twojego dziecka.

 • Klasyczne butelki dla niemowląt są bezpieczne i nadają się do użycia zarówno w domu, jak i w podróży. Tradycyjny kształt sprawia, że są kompatybilne z innymi, powszechnie dostępnymi akcesoriami do butelek dla niemowląt.
 • Butelki z szerokim otworem ułatwiają przygotowywanie i podawanie pokarmu niemowlętom.
 • Antykolkowa butelka dla niemowląt jest przeznaczona dla dzieci z wrażliwym brzuszkiem. Wyposażono ją w specjalny mechanizm, zapobiegający przedostawaniu się nadmiaru powietrza do butelki, a także jego połykaniu przez dziecko podczas karmienia, co często przyczynia się do powstawania bólu brzuszka lub kolki.
 • Butelka dla niemowląt karmionych piersią została zaprojektowana tak, by można było ją stosować od czasu do czasu bez zakłócania procesu karmienia piersią. Specjalny kształt smoczka oraz membrana z zastawką imitują karmienie piersią, a dziecko może ssać smoczek butelki dokładnie tak samo, jak pierś.
 • Niektóre modele kubków z uszkami do nauki picia lub kubków niekapków czasem przypominają kształtem brodawkę sutkową, co ułatwia dziecku przejście od karmienia piersią do następnych etapów spożywania pokarmów i napojów. Dzięki praktycznym wypustkom wygodnie się go trzyma.

Nasza rada: Jeśli korzystasz z pomocy laktatora, warto zakupić butelkę dla dziecka kompatybilną z tym urządzeniem, aby ułatwić przelewanie mleka.

Objętość butelek dla niemowląt

Wybierając pojemność pierwszej butelki dla dziecka kieruj się wiekiem dziecka, a większą butelkę kup wtedy, gdy dziecko będzie w stanie wypić więcej.

 • Objętość 60 ml dla 0 miesięcy
 • Objętość 125 ml dla 0+ miesięcy
 • Objętość 260 ml dla 1+ miesięcy
 • Objętość 330 ml dla 6+ miesięcy

Tworzywo, z którego wykonane są butelki dla niemowląt

Zarówno butelki dla niemowląt, jak i kubki do nauki picia są wykonywane z różnych materiałów, z których każdy ma swoje zalety. To od Ciebie zależy, który z nich najbardziej będzie Ci odpowiadać.

 • Szkło jest całkowicie nieszkodliwe dla zdrowia, nie pochłania żadnych zapachów i jest bardzo łatwe w czyszczeniu, co gwarantuje długą żywotność butelki. Szklana butelka dla niemowląt jest nieco cięższa niż butelki wykonane z innych tworzyw i nie jest odporna na uderzenia, choć tę wadę można wyeliminować za pomocą specjalnego silikonowego etui.
 • Plastik jest bardzo lekkim materiałem, odpornym na uderzenia i upadki. Wchłania jednak zapachy i barwniki z pożywienia, a plastikowe butelki trzeba częściej wymieniać.
 • Silikon jest wysokiej jakości materiałem syntetycznym, który wykazuje takie same właściwości jak plastik, choć jest nieco bardziej miękki, dzięki czemu butelkę można lekko ścisnąć podczas karmienia, aby ułatwić dziecku picie.
 • Stal nierdzewna jest niezwykle odporna na zniszczenie. Butelka dla niemowląt ze stali nierdzewnej jest bezpieczna dla zdrowia i ma bardzo długą żywotność.

Czyszczenie butelek dla niemowląt

Wybierając butelkę dla dziecka, oprócz jej parametrów czy zabawnego designu, weź pod uwagę również kształt. Zbyt wąska szyjka lub butelka z zagięciami może być trudniejsza do czyszczenia przy częstym myciu i wygotowywaniu. Ułatw sobie zadanie i wybierz butelkę dla niemowląt o gładkich ściankach. Ważne jest, aby zawsze dokładnie myć i regularnie sterylizować butelkę dla niemowląt, ponieważ układ odpornościowy dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.

 • Po każdym karmieniu należy umyć butelkę pod strumieniem gorącej wody przy użyciu szczotki.
 • Umyj również dokładnie uszczelkę butelki i smoczek.
 • Następnie przelewaj butelkę wrzątkiem przez 3-5 minut lub użyj specjalnego elektrycznego sterylizatora do butelek dla niemowląt.
 • Umieść butelkę i smoczek na czystej ściereczce i przykryj drugą czystą ściereczką.

Zapoznaj się z naszą szeroką ofertą butelek dla niemowląt LOVI, Philips Avent oraz innych znanych marek, które cieszą się popularnością zarówno wśród rodziców, jak i samych niemowląt. Wybieraj spośród wysokiej jakości butelek dla noworodków z wesołymi wzorami, butelek antykolkowych i praktycznych butelek na herbatę dla niemowląt na notino.pl!