Przejdź do głównej zawartości

Kwas glikolowy

Kwas glikolowy (glycolic acid) jest najprostszym kwasem AHA, występującym naturalnie w owocach i roślinach cukrowych (trzcina cukrowa). Dzięki swoim małym cząsteczkom bardzo łatwo wnika w skórę, dlatego też jest najczęściej stosowanym hydroksykwasem w produktach do pielęgnacji skóry. Kwas glikolowy stosowany jest głównie jako peeling chemiczny w dermatologii i kosmetykach do użytku domowego, gdyż jego wyjątkowe właściwości obejmują wygładzanie zmarszczek i blizn potrądzikowych oraz ogólną poprawę stanu skóry. Stosuje się go również do wybielania plam przy przebarwieniach i innych problemach skórnych.

Właściwości kwasu glikolowego

Kwas glikolowy zmniejsza spoistość komórek skóry, zapobiegając tym samym powstawaniu zrogowaciałych miejsc na skórze. Ten naturalny peeling chemiczny wiąże ponadto dużą ilość wody w komórkach skóry, która po jego zastosowaniu staje się miękka i doskonale nawilżona.

Efekty oddziaływania kwasu glikolowego na skórę

  • Regeneruje i nawilża skórę, ujednolicając jej koloryt.
  • Wygładza zmarszczki, wspomaga produkcję kolagenu i niweluje ogólne oznaki starzenia.
  • Redukuje widoczność blizn potrądzikowych i plam pigmentacyjnych.
  • Zwalcza trądzik i zaskórniki, dodatkowo skutecznie ściągając pory.
  • Pomaga w walce z rozstępami. Dzięki właściwościom złuszczającym szybko usuwa martwe komórki i poprawia strukturę skóry.

Kwas glikolowy w kosmetykach

Wszechstronny kwas glikolowy ma naprawdę dobroczynne działanie. Dlatego też można go znaleźć nie tylko w kosmetykach do pielęgnacji skóry i ciała oraz produktach przeciw rozstępom, ale nawet w podkładach czy produktach do pielęgnacji włosów. Kwas glikolowy wykazuje korzystny wpływ na skórę i jest całkowicie bezpieczny. Jeśli jednak Twoja skóra jest nadwrażliwa, przed zastosowaniem produktów z kwasem glikolowym skonsultuj się z dermatologiem.

Zafunduj sobie delikatny peeling glikolowy! Postaw na odmładzający krem z kwasem glikolowym, serum złuszczające, intensywne ampułki na noc na przebarwienia lub tonik glikolowy na trądzik, by cieszyć się piękną, gładką, czystą i jednolitą skórą.

Zafascynowały Cię właściwości kwasu glikolowego? Poznaj zalety innych substancji, stosowanych w kosmetykach, takich jak olejek herbaciany czy witamina E.