Przejdź do głównej zawartości

Jak przygotować się na przyjście dziecka na świat? W drugiej części naszej serii BĘDĘ MAMĄ zdradzimy, co naprawdę przyda ci się przy porodzie

25.04.2023

Jana Potuznik

Przeczytasz w 6 minut

Chociaż na kursie rodzenia i na stronie internetowej każdej porodówki znajdziesz listę rzeczy, które warto spakować, często potem okazuje się, że wielu rzeczy brakuje, a bardzo by się przydały. We współpracy z Centrum Położnictwa przy Klinice Ginekologii i Położnictwa Szpitala Uniwersyteckiego w Brnie stworzyliśmy więc listę najpotrzebniejszych rzeczy.

Dokumenty są najważniejsze 

Kiedy pakujesz torbę na porodówkę, sprawdź stronę internetową swojego oddziału. Dokumenty są obowiązkowe. Potrzebujesz przede wszystkim dowodu tożsamości. Czym lepiej dokumenty będą przygotowane, tym łatwiejsze będą formalności podczas przyjęcia.” - mówi położna Markéta Zemanová z Centrum Położnictwa w Brnie. Najlepiej mieć ze sobą także plan porodowy, który przekazujesz personelowi po przyjeździe.

Kapcie i przekąski? Bez tego ani rusz!

Pierwszą „opcjonalną” rzeczą, która powinna znaleźć się w torbie przyszłej mamy i taty, są kapcie. „Kiedy obydwoje je przyniesiecie, unikniecie wielu wstydliwych momentów,” - uśmiecha się położna po latach doświadczeń. Ubrania ciążowe zostaw w domu, na porodówce dostaniesz „szpitalne”. Jeśli i tak chcesz mieć swoje ubrania, licz się z tym, że podczas porodu będziesz bardzo aktywna i ubranie powinno być do tego przystosowane. Do bondingu idealnie nada się rozpinana koszula. 

Przekąski są ważne. „Potrzebujesz czegoś dla taty. Pamiętaj o tym, że poród może być długi i trudny. Nie będziesz wtedy czuć się całkowicie dobrze. Wybierz lekkostrawne przeciery dla dzieci, pastę daktylową, żele dla sportowców, banany… Przekąski takie jak orzechy i batony owsiane raczej odradzamy. Nieobciążony żołądek jest ważny w razie, gdy konieczna będzie operacja,” - mówi Markéta Zemanová.

Praktyczne rzeczy na porodówkę

Praktyczne rzeczy mają pierwszeństwo

Z praktycznych rzeczy spakuj butelkę z ustnikiem, balsam do ust, jeden większy i jeden mniejszy ręcznik (do kompresów, do wycierania twarzy itp.). Bezpośrednio po porodzie przydadzą się jednorazowe majtkiwkładki poporodowe. A także ciepłe skarpetki! Biżuterię zostaw w domu, za to pamiętaj o ładowarce do telefonu i pomyśl o lampce, ponieważ sale porodowe wyposażone są w świetlówki, a rzadko kiedy mają przyciemnione światło. 

Nie mogą to być świeczki, ale co powiesz na małą lampkę? Możesz zabrać też dyfuzor ultradźwiękowy z podświetleniem. Do aromaterapii przejdziemy później. Sprawdzi się też łańcuch świetlny o delikatnej intensywności (może być kolorowy). Dobrze jest mieć ze sobą swoją ulubioną muzykę, a wiele kobiet zabiera ze sobą także swoje talizmany.” - konstatuje Markéta Zemanová. 

Aromaterapia porodowa w pigułce

Przy porodzie idealna jest aromaterapia. Zwłaszcza jeśli używałaś jej w ramach przygotowań do porodu, zabierz ją też na porodówkę. Ale uwaga, podczas porodu lepsze będą trochę inne olejki eteryczne niż przed nim. Według położnej Markéty Zemanovej idealne będą:

  • Cytrusowe olejki eteryczne działają przeciwwymiotnie, pomagają utrzymać pozytywne nastawienie, optymistyczny nastrój, zapewniają poczucie szczęścia oraz „oczyszczają atmosferę”, a także pobudzają przy zmęczeniu. Cytryna, grejpfrut, pomarańcza lub mandarynka – wybierz zgodnie ze swoimi preferencjami. 
  • Rumianek ma działanie przeciwbólowe.
  • Lawenda relaksuje, ma działanie uspokajające i przeciwskurczowe. Pomoże łatwiej przejść przez cały proces porodu. Należy jednak pamiętać, że lawenda nie nadaje się dla osób z niskim ciśnieniem. 
  • Rozmaryn rozgrzewa, jest doskonały na ból bioder i działa przeciwbólowo. Rozmaryn jest aromaterapeutycznym „znieczuleniem”, którego używa się sporo w drugiej fazie porodu, najczęściej w połączeniu z rumiankiem i lawendą. Pamiętaj, że jego mieszanka musi Ci się podobać, nie zmuszaj się do niczego i uważaj, ponieważ podnosi ciśnienie krwi. 
  • Róża i jaśmin mają doskonałe właściwości tonizacyjne oraz potrafią wspomagać działanie macicy. 
  • Goździki, cynamon i szałwia rozgrzewają i jednocześnie należą do olejków, które wymagają już pewnego doświadczenia z aromaterapią. Używaj ich ostrożnie i po konsultacji z aromaterapeutą lub położną. 

Dyfuzor do oświetlania i aromaterapii

Dyfuzor, masaże czy kąpiel?

„Najłatwiej i najbezpieczniej użyć olejków do dyfuzora ultradźwiękowego,  ponieważ już samo wdychanie esencji działa. Jeszcze mocniejszy efekt daje kąpiel, jednak tutaj potrzebujesz dodatkowo olejku bazowego, najlepiej delikatnego, na przykład migdałowego. Następnie do łyżeczki olejku migdałowego dodaj maksymalnie kroplę z jednego i z drugiego olejku  w aromaterapii mniej znaczy więcej, a działanie olejków nie powinno ze sobą kolidować” - wyjaśnia Markéta Zemanová.

Jest jeszcze masaż odpowiednimi olejkami. Tutaj też do olejku bazowego dodaje się dwie krople. Do masażu podczas porodu dobrze jest się wcześniej przygotować i ukończyć wcześniej wraz z partnerem specjalny kurs. Często masaże potrafią przeprowadzać położne.

Wody kwiatowe jako kolejna opcja

Jeśli nie lubisz złożonej aromaterapii, wystarczy zwykła woda różana, która dobrze nastroi Cię do porodu. Nada się także woda rozmarynowa, rumiankowa lub lawendowa. Są idealnym rozwiązaniem nie tylko jako produkty kosmetyczne, ale także jako lżejsza forma aromaterapii, którą wystarczy spryskać twarz dla odświeżenia...

Wypróbuj wody kwiatowe

Teraz masz już wszystko spakowane do swojego porodu. Następnym razem sporządzimy listę rzeczy, bez których nie możesz się obejść we wczesnym połogu, zanim zostaniesz odesłana do domu.