Przejdź do głównej zawartości
5 zasad, które nauczą Cię jak spać zdrowo i jak budzić się piękną!
30.01.2023Iva Davies
Przeczytasz w 6 minut
Kiedy ostatnio tego doświadczyłaś? Uczucia, kiedy stoisz przed lustrem i patrzysz na idealnie wyrównaną twarz bez odcisków i cieni pod oczami, a Twoje ciało aż rozpiera energia? Jeśli minęło już dużo czasu lub nawet nigdy tego nie doświadczyłaś, to najwyższy czas zafundować sobie zdrowy sen. Czas na Beauty Sleep!

Jak poprawić jakość snu? Krok po kroku

Odkąd świat zaczął pędzić w szaleńczym tempie, cierpimy na niską jakość snu. Do łóżka wpadamy zaraz po wyłączeniu komputera, a gdy już zasypiamy, jakość naszego snu jest tragiczna. Cienie pod oczami stają się coraz wyraźniejsze, zmarszczek coraz więcej, skóra jest poszarzała od zmęczenia, a my zaczynamy sięgać po środki nasenne. W takiej sytuacji konieczna jest radykalna zmiana zasad życia.  

Zasada nr 1: Sypialnia to świątynia 

Jednym z najbardziej podstawowych warunków zdrowego snu jest choćby fakt, że musisz czuć się dobrze w swojej sypialni. Nie ma tutaj miejsca na komputer, telewizor ani telefon komórkowy. Potrzebne są zaś idealnie zacienione okna (im ciemniej, tym większa produkcja hormonu snu – melatoniny), wietrzenie przed snem i utrzymanie temperatury na poziomie 18°C. Albo nawet niższym, jeśli okna są otwarte przez całą noc. 

Połóż na szafce nocnej maseczkę do spania, a żeby rano nie musieć oglądać nieestetycznych odcisków na twarzy, postaw na pościel z jedwabiu lub satyny. Albo przynajmniej poduszkę z tego materiału.  

Ostatni duży posiłek zjedz najpóźniej na dwie godziny przed pójściem do łóżka – staraj się ograniczyć węglowodany. Nie jedz więc wieczorem makaronu i ziemniaków, nie mówiąc już o daniach na słodko lub słodyczach. A jeśli już masz ochotę na coś słodkiego, sięgnij po owoce. W idealnym przypadku powinnaś również zrezygnować z popołudniowej kawki, alkoholu i papierosów. 

Idealne akcesoria na zdrowy sen

Zasada nr 2: Wyłącz urządzenia mobilne i sprawdź oświetlenie 

Wszystko to już znasz, a mimo to sen do Ciebie nie przychodzi? Jeśli nie widzisz innej opcji niż sięgnięcie po środek nasenny, zastanów się jeszcze, w jakim stopniu wieczorem narażasz siebie na działanie tzw. światła niebieskiego (z telefonów komórkowych, tabletów, telewizora) i czy na oświetlenie w Twoim domu nie składa się zbyt dużo źródeł tzw. światła białego (przypominającego jasne światło dzienne).  

Jeśli chcesz dobrze się wyspać, powinnaś unikać światła niebieskiego przez co najmniej trzy godziny przed pójściem do łóżka. Tam, gdzie tylko to możliwe, ustaw tryby ciemne. Zaopatrz się również w specjalne czerwone okulary eliminujące światło niebieskie (nawet białe świetlówki wtedy odbierane są jako źródła ciepłego światła żółtego, które jest idealne na wieczór).  

Dlaczego? Światło białe razem z emitowanym przez urządzenia elektroniczne światłem niebieskim pobudzają organizm, ponieważ mózg ma wrażenie, że jest dzień. W przeciwieństwie do tego, stłumione światło żółte działa uspokajająco i reprezentuje optymalną barwę światła do zasypiania, ponieważ wspomaga również m.in. produkcję melatoniny.  

Zasada nr 3: Masz pod ręką suplementy diety, zioła czy krople wspomagające sen? 

Również suplementy diety są jednym ze sposobów na poprawę jakości snu. Sedno sprawy często tkwi jedynie w dostarczeniu organizmowi brakujących substancji mineralnych. Na przykład diglicynianu magnezu (wieczorem tylko w tej postaci, inne formy mogą działać pobudzająco). Albo L-tryptofanu. No i oczywiście melatoniny, którą co prawda nasz organizm potrafi sam wyprodukować, ale czasami – szczególnie jeśli pracuje się do późnej nocy – brakuje mu na to czasu.  

Sprawdzonymi sposobami na sen są również najróżniejsze zioła, takie jak melisa, lawenda, dziurawiec, kozłek czy rumianek. Warto więc wieczorem zaparzyć pachnącą herbatę. 

Weź kąpiel lub skorzystaj z masażu

Zasada nr 4: Kąpiel lub masaż jako dodatkowa pomoc w zasypianiu! 

Jeśli chodzi o zdrowy sen, warto wypróbować również relaksującą kąpiel i masaż. Celem jest tutaj przełączenie się w tryb odpoczynku i przejście na poziom alfa. Jak to zrobić? Wyobraź sobie, że zanurzasz swoje ciało w wannie pełnej przyjemnie pachnącej ciepłej wody lub wydychasz z siebie stres pod doświadczonymi rękoma masażysty… Tym właśnie jest poziom alfa. Również w tym przypadku warto skorzystać z olejków zawierających rumianek, lawendę czy melisę.  

Zasada nr 5: Beauty Sleep wymaga specjalnej rutyny pielęgnacyjnej 

A kiedy już zadbasz o głęboki sen, zacznij przestrzegać zasad specjalnej rutyny pielęgnacyjnej Beauty Sleep i wykorzystaj czas snu na maksa, aby budzić się nie tylko idealnie wypoczęta, ale również piękna. To właśnie w tym czasie zachodzą głębokie procesy regeneracyjne w naszym organizmie, co dotyczy również skóry. Cały organizm detoksykuje się i regeneruje, a głęboki sen wspomaga również odchudzanie i procesy odmładzające…  

A kiedy dodasz do tego odpowiednie serum, specjalne maseczki dla Beauty Sleep oraz ekstra olejki i kremy na noc, wyniki zauważysz w zaledwie kilka dni. Wtedy, pewnego pięknego poranka, przeżyjesz coś niesamowitego. Spojrzysz w lustro i zobaczysz swoją twarz – wypoczętą, wygładzoną i promienną. 

Pielęgnacja na noc dopasowana do Twoich potrzeb

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, sięgnij po książkę Dlaczego śpimy – bestseller już od kilku lat. A przy okazji: nocą można również zadbać o swoją fryzurę. Wystarczy wybrać BrushArt Hair Heatless hair curling set! Dobrej nocy! 

Czytaj więcej