1. Zapachy neutralne płciowo
Perfumy unisex to niby żadna nowość, ale tematy związane z gender nabierają coraz większego znaczenia w aktualnej debacie publicznej. Nic dziwnego, że perfumy również przełamują opozycję płci, a zapachy unisex cieszą się coraz większą popularnością. Wyrwij się z obowiązujących typowo „męskich” i „damskich” zapachów i wypróbuj drzewne lub wodne akordy. To może być całkiem ciekawa odmiana – dzielić z osobą partnerską jeden flakonik perfum!
Najlepsze zapachy dla niej i dla niego
2. Perfumy nanoszone warstwami
Moda na wyjątkowość i autentyczność nie minęła. Jednak tysiąc razy „ograne” perfumy ze znanych reklam pojawiających się na ekranach na całym świecie, nie należą do najoryginalniejszych. Co z tym zrobić? Odpowiedź brzmi – warstwy. Zapomnij o starej zasadzie głoszącej, że nie można łączyć różnych zapachów podczas jednego użycia. Warto oczywiście rozważyć, które zapachy do siebie pasują.
Podczas łączenia perfum zacznij od mocniejszego zapachu, potem przejdź do lżejszego – dzięki temu mocniejszy zapach nie zdominuje delikatniejszych nut. Unikaj łączenia intensywnych zapachów. Dobre połączenie uzyskasz sięgając po zapachy, które mają co najmniej jeden wspólny składnik. Wdzięczne okażą się zapachy kwiatowe, które dobrze dogadują się niemal z każdym (zwłaszcza z nutami owoców). Nuty korzenne dobrze łączą się z drzewnymi i orientalnymi. Tyle, jeśli chodzi o zasady – najważniejsza jest kreatywność.
3. Zapach zrównoważony
Kolejnym z tematów, który z debaty społecznej przedostał się do świata perfum, jest zrównoważony sposób produkcji. Nie tylko opakowania, ale też jego zawartości. Sprawdzaj, z jakich źródeł pochodzą składniki perfum, wybieraj butelki, które można ponownie napełnić. Na pierwszy plan wysuwają się składniki syntetyczne oraz upcykling. Niektóre firmy wykorzystują nawet resztki przypraw lub drewna z innych branż. Uważaj na greenwashing – niech nie uśpią Twojej czujności hasła na opakowaniu, dla pewności sprawdź wiarygodność źródeł.
Perfumy, które możesz napełnić ponownie
4. Nietypowe składniki
Nowe perfumy pełne starych, dobrze znanych składników? Jeśli róża, bergamotka i drzewo sandałowe trochę Cię już nudzą, poeksperymentuj ze składnikami, które na pierwszy rzut oka przypominają menu szalonego szefa kuchni. Ryż, sezam, nori, pisacje, konopie – to też mogą być Twoje zapachy! Odważysz się poszerzyć swoje perfumowe horyzonty?
5. Zapachy do zadań specjalnych
Cel perfum jest jasny: chcemy po prostu ładnie pachnieć (i dostawać komplementy od osób w naszym otoczeniu!). Ale zgodnie z nowymi trendami, flakonik o odpowiedniej zawartości może nawet zmienić nasz nastrój. Chcesz się uspokoić? Spryskaj się jaśminem lub lawendą. Brakuje Ci energii? Sięgnij po mięte i cytrusy. Wykorzystaj moc perfum do maksimum!
6. Wanilia nowej generacji
Oda do lat dziewięćdziesiątych – wanilia to zapach nostalgii, komfortu i ciepła. Nie jest przesłodzona, ale seksownie słodka. Dobrze dogaduje się z innymi „jadalnymi” akordami, takimi jak kakao, owoce leśne lub cytrusy. Może się wydawać, że wanilia jest zapachem na zimę, ale tym razem nie czekaj – rok 2023 jest rokiem wanilii, dlatego możesz nią pachnieć cały czas.
7. Zapach nude
Lekki negliż lub druga skóra. Takie uczucie powinny przynieść Ci perfumy nude. Są delikatne, czyste, klarowne i pudrowe z akordami róży, piżma, ambry lub kaszmiru. A wiesz, co jest w nich najlepsze? Na każdej skórze pachną zupełnie inaczej! Zdaniem ekspertów symbolizują one nasze pragnienie bliskości i intymności. Wysyłają jasny sygnał: jeśli ten delikatny zapach Cię zaintrygował, musisz podejść bliżej, aby poczuć go w pełni. Inspiracje znajdziesz na TikToku pod hashtagiem #pheromoneperfume.
Co powiesz na nasze pomysły? Porzucisz sprawdzoną klasykę, by skusić się na jeden z perfumowych trendów, które królują w roku 2023?