Recenzja perfum: Dior Dolce Vita EdT

24 stycznia 2017Kasia
Wyobraź sobie zapach bazujący na orientalnych nutach cennego drewna z sercem gourmand przepełnionym wanilią, cynamonem i kardamonem. Zastanawiasz się, czy nie byłby dla Ciebie zbyt słodki albo staromodny? Czy jego trwałość okaże się plusem, czy będzie raczej na dłuższą metę przeszkadzać? Czy miałabyś tę odwagę nosić go nie tylko w zimie, ale także wiosną i latem?

Dior Dolce Vita może być w dzisiejszych czasach postrzegany jako dość ciężki, nie stracił jednak swojego charakteru zapachu przeznaczonego dla młodych, optymistycznych kobiet czerpiących radość z życia. Nie musisz się go bać – nie będziesz pachnieć jak Twoja ciotka ;)

Młodzieńczość i wyrafinowanie

Nazwa perfum Dolce Vita kojarzy się ze słynnym filmem Felliniego z początku lat 60., jednak powstały one znacznie później. Pojawiły się na rynku w 1994 r. pod szyldem marki Dior, która promowała go jako radosny, energiczny zapach dla kobiet po dwudziestce, które pragną czegoś bardziej wykwintnego, ale jednocześnie nie chcą się postarzać. Swoim charakterem zapach przypomina Féminité du Bois, które to perfumy zaprojektował Pierre Bourdon dla marki Shiseido. W przypadku „Słodkiego życia” jednak Bourdon ograniczył ilość przypraw na korzyść głównego składnika – wanilii.

Perfumy waniliowe są cenione już od wielu lat. Wystarczy przypomnieć sukces rewolucyjnych perfum Shalimar, które Guerlain wydał w 1925 r. W ostatnich latach jednak wanilia ustąpiła odrobinę na rzecz nut kwiatowych i owocowych. Warto pamiętać jednak, że nuty gourmand doskonale relaksują i poprawiają nastrój, a ponadto podobno działają jak afrodyzjak. W obecnych czasach jednak perfumy mocno waniliowe postrzegane są jako zbyt ciężkie i odważne, zwłaszcza jeśli postawimy je obok świeżych i lekkich wód toaletowych.

Dior Dolce Vita również występuje w stężeniu wody toaletowej, jednak pod względem trwałości i intensywności zdecydowanie może konkurować z nie jedną wodą perfumowaną. Flakon doskonale odzwierciedla jej charakter – perfumy jakoby były zamknięte w złotym klejnocie, który dzięki wyjątkowemu kształtowi i szlifowaniu rzuca wiązki światła w różne strony. Mimo swej mocy, to zapach wesoły i figlarny. Odważne osoby, używając go oszczędnie, mogą go nosić również wiosną i latem.

Perfumy o wielu twarzach

Największym zaskoczeniem i zaletą Dolce Vita jest to, że skrywa w sobie różne odsłony. Dzięki zawartości drzewa sandałowego, cedru i drzewa różanego ma w sobie męski pierwiastek, na który normalnie nikt nie zwróciłby uwagi. Jednak możecie sami sprawdzić, że zapach ten na męskiej skórze pachnie jak wyrafinowane perfumy niszowe dla mężczyzn. To dowodzi, że nie odbieramy perfum obiektywnie tylko na podstawie ich zapachu. Główną rolę grają nasze doświadczenie i zasady, które mamy utrwalone. Kiedy ktoś nam powie, że chodzi o perfumy dla kobiet, skupiamy się na tych delikatniejszych nutach, natomiast w przypadku perfum dla mężczyzn zwracamy uwagę głównie na ich „męskie” składniki.

Z tego względu możemy traktować perfumy Dolce Vita jako unisex, zwłaszcza jeśli jesteście zwolennikami perfum niszowych, które często nie są dzielone na te dla kobiet i mężczyzn. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnego gustu i stylu. Dolce Vita będzie doskonała dla każdego, kto lubi zapachy orientalne. Kwiatowo-owocowe nuty głowy z odrobiną cytrusów sprawiają, ze zapach jest wyważony i harmonijny niczym melodia, którą chciałoby się nucić każdego dnia.

W chłodniejsze dni perfumy można aplikować bezpośrednio na skórę, natomiast latem i wiosną proponuję skropić nimi w niewielkiej ilości mankiet koszuli czy kołnierzyk. Efekt nie będzie bardzo się różnić, choć zapach nie będzie już tak bardzo intensywny i trwały jak na skórze. Jeśli chcecie podkreślić w zapachu nuty gourmand, można aplikować perfumy na olejkową bazę o zapachu wanilii lub przypraw. Dior Dolce Vita to nowoczesna klasyka, której naprawdę nie trzeba się bać. Wystarczy wiedzieć, jak je nosić.

Czytaj więcej