Bandaże, opatrunki i sterylne gazy opatrunkowe
Podobnie jak plastry, bandaże elastyczne i opatrunkowe, opaski i siatki opatrunkowe powinny stanowić niezbędny element wyposażenia każdej domowej apteczki. Artykuły medyczne tego rodzaju zaopatrują drobne skaleczenia, chronią przed dostaniem się do rany zanieczyszczeń i bakterii oraz usztywniają zranione części ciała. Niezależnie od tego, czy potrzebny jest Ci bandaż elastyczny czy klasyczny, opaska lub bandaż dziany, opatrunek hydrożelowy, okluzyjne opatrunki, kompresy na rany czy praktyczny opatrunek w sprayu, na stronie notino.pl znajdziesz wysokiej jakości i niezawodne bandaże, opatrunki i opaski mocujące.
Czym można zaopatrzyć ranę?
W ramach pierwszej pomocy w przypadku nagłego urazu można stosować wysokiej jakości materiały opatrunkowe, takie jak jałowe i niejałowe kompresy, gotowe plastry z opatrunkiem, gazę, opatrunek ze srebrem czy gazy nasączone parafiną. Zarówno w przypadku bandaży elastycznych, jak i tradycyjnych ważne jest, aby były one delikatne dla skóry, wystarczająco chłonne i oddychające, nie mogą uciskać ani się zsuwać oraz powinno się je łatwo i szybko nakładać. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni materiał opatrunkowy w zależności od rodzaju i rozległości urazu, właściwości materiału i metody aplikacji opatrunku.
Podział w zależności od rodzaju materiału opatrunkowego
- naturalny(bawełna, celuloza, len),
- syntetyczny(lateks),
- połączeniewłókien naturalnych i syntetycznych,
- gipsowy (gips opatrunkowy).
Podział w zależności od technologii produkcji materiału opatrunkowego
- tkany(bandaż elastyczny, chusta opatrunkowa),
- nietkany(maska ochronna, wata).
Podział w zależności od elastyczności materiału opatrunkowego
- super elastyczny (superelastyczne bandaże),
- klasyczny elastyczny (bandaż elastyczny),
- nieelastyczny(opatrunek hydrofilny).
Podział w zależności od przeznaczenia
- opaska,
- rurowy,
- mocujący,
- elastyczny,
- uciskowy,
- ścigający.
Rodzaje opatrunków i bandaży
- Opatrunek hydrofilowy(opatrunek przytrzymujący) to jałowy lub niejałowy materiał przeznaczony do opatrywania, przykrycia i ochrony zarówno niewielkich, jak i rozległych ran i obrażeń oraz przytrzymywania innego opatrunku medycznego (kompresy z gazy).
- Bandaż elastyczny stosuje się do uciskania, przytrzymywania lub usztywnienia niezranionej skóry, na przykład w przypadku skręcenia kostki, by wzmocnić stawy oraz do bandażowania kończyn.
- Opatrunek samoprzylepny to najlepszy sposób, by udzielić pierwszej pomocy w przypadku zranienia. W przypadku większych ran warto mieć pod ręką opatrunek hemostatyczny, skutecznie hamujący krwawienie.
- Bandaże i pończochy uciskowe służą do wspomagania żył powierzchniowych kończyn dolnych, skutecznie stymulując przepływ przez żyły głębokie i redukując obrzęk nóg. Opatrunek uciskowy stosowany jest również w leczeniu owrzodzeń podudzia czy żylaków.
- Siatka elastyczna to materiał służący do szybkiego mocowania kompresów czy gazy opatrunkowej w dowolnym miejscu na ciele. Siatki tego typu łatwo dopasowują się do kształtu ciała i nie ograniczają ruchów.
- Ortezy (stabilizatory)służą głównie do unieruchomienia kontuzjowanych i nadwyrężonych stawów. Orteza pomaga złagodzić ból i przyspiesza regenerację oraz powrót do zdrowia.
- Opatrunek gipsowy (gips opatrunkowy, opaski gipsowe) najczęściej stosowany jest do unieruchomienia części ciała, wymagających całkowitego usztywnienia.
- Opatrunek uciskowypomaga szybko zatamować krwawienie z rany.
- Chusta opatrunkowa trójkątna to niesterylny opatrunek z włókniny, przeznaczony do szybkiego unieruchomienia kończyny.
- Tkanina Pervin/ Perlan w rolceto włóknina wykonana z naturalnej wiskozy, która znakomicie sprawdza się jako materiał chłonny i odporny na ścieranie. Sprawdza się jako mata podkładowa pod pacjenta, jednorazowy ręcznik i chusteczka czy jednorazowy śliniak.
- Opatrunkiw sprayu (plaster w sprayu) to szybki sposób zabezpieczenia drobnych i oczyszczonych ran. Zapewniają aseptyczne (sterylne) pokrycie powierzchni rany. Spray aplikuje się na osuszoną skórę, gdzie szybko wysycha i tworzy wodoodporny film.
- Opatrunek samoprzylepny to szybki sposób na zaopatrzenie rany, który idealnie nadaje się do pielęgnacji ran pooperacyjnych. Opatrunek samoprzylepny na ranę składa się zwykle z włókniny z przylepnymi brzegami, która jest oddychająca i nie zakłóca naturalnych funkcji skóry oraz wkładu chłonnego, który zapewnia ochronę przed zanieczyszczeniem rany.
- Taśmy do tapingu to nieelastyczne taśmy kinezjologiczne z mocnym klejem, wykorzystywane do wzmocnienia nadwyrężonych mięśni, ścięgien i stawów po wysiłku fizycznym, przy migrenach, zespole cieśni nadgarstka czy bólach pleców i kręgosłupa.
Rodzaje opatrunków
- Kompresy to sterylne i niesterylne miękkie opatrunki o doskonałych właściwościach chłonnych i oddychających o bardzo wszechstronnym zastosowaniu, np. w leczeniu sączących i zanieczyszczonych ran.
- Opatrunek do tamowania krwawień (opatrunki hemostatyczne) i różnego rodzaju tampony hamują krwawienie i odprowadzają wydzieliny podczas gojenia się ran.
- Opatrunek z maścią nasączony lanoliną lub wazeliną to sterylna gaza, która pomaga utrzymać odpowiedni poziom wilgotności rany, niezbędny do prawidłowego gojenia. Natłuszczona tkanina jest oddychająca, nie przywiera do rany i umożliwia łatwy odpływ ewentualnych wydzielin. Do jego przymocowania przyda Ci się przylepiec lub bandaż kohezyjny. Nasączony maścią jałowy opatrunek może dodatkowo zawierać srebro, co wspomaga proces gojenia ran oraz chroni przed zakażeniem.
- Wata opatrunkowa i gaza opatrunkowasłużą do odkażania skóry przed zastrzykami, do pokrywania powierzchni i oczyszczania niewielkich skaleczeń.
- Opatrunek hydrokoloidowy (plastry koloidalne) zawiera hydrofilne cząstki koloidalne (pektyna, żelatyna), które absorbują wydzielinę z rany i zamieniają ją w substancję o konsystencji żelu. Tego typu opatrunki są nieprzepuszczalne nie tylko dla bakterii, ale także dla tlenu i wody, dlatego idealnie nadają się jako ochrona przed zakażeniem oraz izolacja termiczna dla zakażonych i aktywnie krwawiących ran.
Zasady opatrywania ran
- Zatamuj krwawieniei zamocuj na ranie jałowy kompres lub opatrunek.
- Zabandażuj kończyny w pozycji docelowej, aby zapobieczwijaniu się i uciskaniu bandaża.
- Opatrywanie ran należy zawsze rozpoczynaćod najwęższej części rany i stopniowo przechodzić do części najszerszej.
- Opatrunek powinien zawsze wychodzić poza ranę około 5 cm z każdej strony.
- Opatrunek nie powinien się przesuwać ani sprawiać dyskomfortu.
- Po zabandażowaniu rany, przytwierdź końcówki bandaża plastrem lub specjalnymi haczykami.
W naszym dziale Apteka znajdziesz wszystko, co potrzebne do opatrywania drobnych urazów, otarć i naciągniętych mięśni, od stóp do głów. Zaopatruj się w Notino. Wysokiej jakości bandaże, maseczki jednorazowe i maski filtrujące, plastry, witaminy na odporność, leki przeciwbólowe czy przeciwalergiczne oraz termometry, których nie może zabraknąć w Twojej domowej apteczce.