Żywokost lekarski (Symphytum officinale) to zioło o wysokości do jednego metra, które możesz znaleźć wzdłuż brzegów stawów, rzek i strumieni, na podmokłych łąkach lub polach. Jego łodyga i liście pokryte są drobnymi włoskami, a latem kwitnie różowo-fioletowymi kwiatami, które przyciągają pszczoły i trzmiele z wielu zakątków świata.
Żywokost potrafi o wiele więcej, niż tylko zdobić krajobraz europejski. To jedno z tradycyjnych ziół, które jest szeroko stosowane w medycynie naturalnej od XII wieku. W średniowieczu najczęściej używano go do leczenia złamanych kończyn, stąd też jego nazwa. Choć dziś dysponujemy skuteczniejszymi metodami leczenia złamań, maść z żywokostu jest nadal bardzo popularna wśród zielarzy i innych fanów ze względu na swoje pozytywne działanie na obolałe mięśnie, stawy i ścięgna.
Żywokost lekarski: Działanie i właściwości
Żywokost zawiera szereg dobroczynnych substancji – największe ich stężenie możesz znaleźć w jego korzeniu, łodygach i liściach. To właśnie te części rośliny są wykorzystywane w produkcji preparatów z żywokostu, najczęściej jednak jest to korzeń żywokostu lekarskiego.
Żywokost jest bogaty w olejki eteryczne, żywice, sterole, alkaloidy, skrobie, kwas rozmarynowy i substancje śluzowe. Kluczowym komponentem żywokostu jest alantoina, która ma korzystny wpływ na ludzki układ mięśniowo-szkieletowy i wspomaga gojenie się ran.
Żywokost: Działanie na organizm ludzki
- Ma działanie kojące i relaksujące na tkanki ludzkie.
- Rewitalizuje mięśnie, więzadła i ścięgna.
- Rozgrzewa i wspomaga krążenie krwi.
- Działa antyseptycznie i przeciwzapalnie.
- Uśmierza ból dzięki zawartości alantoiny.
Działanie żywokostu docenią nie tylko seniorzy, ale także sportowcy czy osoby wykonujące wymagające fizycznie zawody, które przez cały dzień są na nogach.
Preparaty z żywokostem lekarskim: Nalewka żywokostowa, żywokost maść i żel z żywokostu
Produkty do smarowania żywokostowe
Cierpisz z powodu ciężkich i zmęczonych nóg, napiętych i sztywnych mięśni lub stawów? Postaw na produktu do smarowania z żywokostu.
- Maść z żywokostu: Maść z liści lub korzenia żywokostu pomoże na ból i zmęczenie mięśni, ścięgien i stawów. Świetnie nada się do masażu napiętego obszaru, po którym poczujesz natychmiastową ulgę. Potrzebujesz silnej maści z żywokostu? Działanie żywokostu wzmacnia kamfora, którą możesz znaleźć jako dodatkowy składnik niektórych maści z żywokostu.
- Balsam z żywokostu: Może mieć gęstszą, bardziej tłustą konsystencję w porównaniu do maści, która wolniej się wchłania.
- Żel z żywokostu: Żel z żywokostu jest idealny dla osób, które nie lubią tłustego uczucia na skórze. Możesz wybrać żel chłodzący, który ma działanie podobne do zimnego kompresu, lub odwrotnie, żel rozgrzewający, który wspomaga regenerację po wysiłku.
- Olej z żywokostu: Świetnie sprawdzi się jako olejek do masażu i wesprze regenerację.
Ekstrakt z żywokostu
Inną metodą na wykorzystanie dobroczynnego działania żywokostu jest ekstrakt.
- Nalewka z żywokostu: Nalewka z żywokostu to ekstrakt z zioła w alkoholu, który możesz również wykorzystać do masażu bolącego miejsca w celu uzyskania ulgi. W porównaniu do maści, ma wyższe stężenie substancji czynnych, ale wadą jest to, że alkohol w nalewce wysusza skórę.
- Herbatka z żywokostu: Herbata, czyli napar z ziół w wodzie, jest nam dobrze znana. Ale uwaga! Chociaż tradycyjne ziołolecznictwo mówi również o wewnętrznym stosowaniu żywokostu, w oparciu o aktualną wiedzę, wewnętrzne stosowanie nie jest zalecane. Wynika to z zawartości alkaloidów pirolizydynowych, które mogą powodować uszkodzenie wątroby przy długotrwałym stosowaniu. Jeśli mimo to zdecydujesz się wypróbować herbatę z żywokostu, nigdy nie przyjmuj jej w dużych dawkach i ogranicz picie herbaty do maksymalnie dwóch tygodni.
Inne zastosowania
- Okład z żywokostu: Możesz przygotować okład z żywokostu z dodatkiem nalewki lub produktu do smarowania. Nanieś większą ilość produktu do smarowania z żywokostem na okład lub namocz go w nalewce. Owiń go tak, aby się przykleił i pozostaw na noc. Rano będziesz jak nowy!
Czy produkty z żywokostem są odpowiednie w czasie ciąży?
Żywokost lekarski nie jest zalecany dla kobiet w ciąży. Wewnętrzne stosowanie żywokostu jest wprost zabronione dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. A co z maścią z żywokostu podczas ciąży? To zależy od stężenia i składu. Zapytaj swojego farmaceutę lub lekarza, czy maść z żywokostem jest dla Ciebie odpowiednia i daj sobie polecić odpowiedni produkt.
Podaruj sobie pielęgnację tradycyjnym ziołem sprawdzonym przez wieki! Najlepsze maści, balsamy i żele z żywokostem czekają na Ciebie w notino.pl.