Biała herbata to najdelikatniejsza ze wszystkich herbat. Podobnie jak inne prawdziwe herbaty, jest ona wytwarzana z liści chińskiego drzewa herbacianego (Camellia sinensis). W przypadku tego rodzaju naparu zbierane są jednak najmłodsze liście lub nawet nieotwarte pąki. Są one zwykle pokryte drobnymi białymi włoskami – stąd właśnie pochodzi jej nazwa.
Jak powstaje biała herbata?
Prawdziwa biała herbata przetwarzana jest w minimalnym stopniu – liście są delikatnie suszone, tradycyjnie na słońcu. W przeciwieństwie do innych herbat, nie praktykuje się tu procesu fermentacji czy utleniania. Oryginalna i najbardziej znana jest chińska biała herbata, ale obecnie do liderów w zakresie produkcji białej herbaty dołączają Sri Lanka, Nepal, Indie czy Tajlandia.
Po odpowiednim zaparzeniu, biała herbata nabiera jasnożółtego do złotego koloru. Ma delikatny i subtelny smak z różnymi nutami – kwiatowymi, ziołowymi, owocowymi czy korzennymi.
Biała herbata – na co pomaga?
Biała herbata cieszy się ogromną popularnością nie tylko ze względu na swój wspaniały smak, ale i dobroczynne działanie dla zdrowia.
Główną zaletą białej herbaty jest wysoka zawartość aktywnych przeciwutleniaczy – a mianowicie polifenoli, flawonoidów, garbników i katechin. Przeciwutleniacze pomagają naszemu organizmowi chronić komórki przed stresem oksydacyjnym, co sprzyja zdrowiu całego organizmu.
Chociaż praktycznie nie zawiera teiny, nadal ma znaczącą ilość kofeiny. Jej zawartość to jednak tylko jedna czwarta ilości, którą znajdziemy w czarnej herbacie. Dzięki temu ma łagodne i przyjemne działanie pobudzające.
Najlepsza biała herbata
W naszej ofercie znajdziesz:
- Biała herbata w torebkach (porcjowana)
- Biała herbata liściasta
- Biała herbata bio
- Aromatyzowana biała herbata
- Mieszanki herbat z białą herbatą
Jak przygotować białą herbatę?
Aby uzyskać odpowiedni aromat i kolor, zalej 1 saszetkę (2–5 gramów) białej herbaty 200-250 ml wody o temperaturze 70–80°C. W zależności od pożądanej intensywności, herbatę parzy się od 3 do 7 minut. Z tej samej porcji można przygotować drugi napar. Biała herbata smakuje wyśmienicie zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Czy biała herbata ma jakieś skutki uboczne?
Nie należy przesadzać i pić białej herbaty litrami – zawarta w niej kofeina może utrudniać zasypianie, dlatego biała herbata na noc nie jest najlepszym pomysłem. Jednak w rozsądnych dawkach (1–4 filiżanki dziennie) biała herbata nie wpłynie negatywnie na zdrowie i można cieszyć się nią każdego dnia. Ze względu na zawartość kofeiny herbata biała w ciąży nie jest najlepszym wyborem.
Odkryj magię wysokiej jakości białej herbaty! Herbata biała liściasta, biała herbata w torebkach, biała herbata z jaśminem, biała herbata z aloesem, biała herbata z brzoskwinią, a nawet biała herbata na odchudzanie – wszystkie jej rodzaje kupisz w Notino.