Łopian większy (Arctium lappa) zajmuje swoje miejsce nie tylko w medycynie tradycyjnej, ale również w nowoczesnych kosmetykach do włosów. Substancje zawarte w łopianie wykazują antyoksydacyjne i wzmacniające działanie. Dzięki temu należy on do najpopularniejszych składników w pielęgnacji włosów. Dowiedz się, dlaczego łopian jest tak popularny, na co pomaga korzeń łopianu i jak możesz go włączyć do swoich zabiegów na włosy.
Korzeń łopianu i tajemnica jego mocy
Dlaczego korzeń łopianu jest tak skuteczny w pielęgnacji włosów? Zawiera witaminę C i E, żelazo, magnez i inne substancje bioaktywne, które wspomagają zdrowie skóry i włosów. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym łopian skutecznie walczy z wolnymi rodnikami i chroni komórki przed uszkodzeniem.
Jedną z kluczowych substancji zawartych w łopianie jest też inulina. Działa ona jak prebiotyk, pomagając zachować zdrową mikroflorę skóry i nawilżając włosy.
Łopian – działanie na włosy
Czy wiesz, że łopian działa na włosy na kilka sposobów?
- Odżywia cebulki włosowe i wspomaga wzrost włosów
- Wzmacnia cebulki włosowe i zapobiega wypadaniu włosów
- Chroni włosy przed uszkodzeniami, łamaniem i rozdwajaniem
- Reguluje produkcję sebum i pomaga utrzymać zdrowie skóry głowy
- Łagodzi podrażnienia skóry głowy
- Reguluje wytwarzanie łupieżu
Łopian w kosmetykach do włosów
- Szampon łopianowy – pierwszy krok w walce przeciwko wypadaniu włosów i w utrzymaniu zdrowej skóry głowy. Reprezentuje jednocześnie trzy najbardziej popularne kategorie – szampony przeciw wypadaniu włosów, szampony przeciwłupieżowy i związane z nimi szampony przeciw świądowi skóry głowy. Dodatkowo sprawia, że włosy są zdrowe i nawilżone.
- Balsam łopianowy lub maska do włosów – zadbają o blask i siłę Twoich włosów. Aplikuj na długości włosów, a po upływie określonego czasu spłucz.
- Ekstrakt z łopianu do włosów lub woda łopianowa na włosy – to trzeci krok po umyciu włosów. Stosuj wodę bezpośrednio na skórę głowy i delikatnie wmasuj, aby produkt dobrze się wchłonął.
- Olej z korzenia łopianu do włosów – nadaje się idealnie do głębokiego odżywienia i regeneracji włosów w czasie snu. Wmasuj olej w cebulki, pozostaw na noc i rano umyj włosy.
Aby działanie łopianu na włosy było maksymalnie widoczne, stosuj produkty regularnie. Tylko w ten sposób przywrócisz skórze głowy optymalną równowagę i zapewnisz swoim włosom to, czego potrzebują.
Wypróbuj herbatkę z łopianu, liście łopianu, olej z korzenia łopianu i przekonaj się, że roślina ta to nie tylko wspomnienia naszych babć. Wybierz szampon z łopianu, olej z korzenia łopianu albo wodę do włosów z łopianem!
Podpowiedź ostateczna: Wypróbuj też inne naturalne składniki kosmetyków – rozmaryn, konopie, rumianek lub wąkrotę azjatycką!