Złuszczanie, czyli usuwanie obumarłych komórek skóry, czy też inaczej mówiąc peeling twarzy, to jeden z niezwykle istotnych zabiegów pielęgnacyjnych, który rozświetli i odmłodzi Twoją cerę. Jeśli nie przepadasz za częstymi wizytami u kosmetyczki, wypróbuj domowy peeling, który zapewnia równie doskonałe efekty. Istnieją 3 podstawowe rodzaje peelingów do twarzy – mechaniczny, chemiczny i enzymatyczny. Który z nich jest odpowiedni do Twojego rodzaju skóry i jak często należy je stosować?
Dlaczego warto stosować peeling do twarzy?
- Peeling skutecznie oczyszcza skórę, eliminuje nadmiar sebum oraz zapobiega zatykaniu porów i powstawaniu zmian trądzikowych.
- Usuwa stare, obumarłe komórki skóry, które gromadzą się na jej powierzchni, zapobiegając tym samym łuszczeniu.
- Przyspiesza proces regeneracji skóry i powstawanie nowych komórek, wygładza i rozświetla skórę.
- Ułatwia skórze oddychanie i poprawia wchłanianie się serów do twarzy, masek i kremów.
- Stymuluje ukrwienie skóry i produkcję kolagenu, odmładza ją i przeciwdziała powstawaniu zmarszczek.
Enzymatyczny peeling do twarzy
Jeśli szukasz delikatnego peelingu do twarzy, postaw na peeling enzymatyczny. To najlepszy produkt złuszczający do skóry wrażliwej, a także suchej. Zawiera naturalne enzymy z kwasów owocowych (np. papai lub ananasów), które stymulują naturalne procesy złuszczające. Enzymy same lokalizują obumarłe komórki, złuszczają je, dodatkowo nawilżając i oczyszczając skórę. Efekty działania tego typu produktów bywają widoczne już od pierwszego użycia.
Przy jakim rodzaju skóry należy stosować peeling enzymatyczny?
Peeling enzymatyczny sprawdzi się przy każdym rodzaju skóry – zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Jest szczególnie pomocny w przypadku zaczerwienień, skóry naczynkowej, zaskórników i przy złuszczaniu zrogowaciałej skóry. To również doskonały peeling do skóry dojrzałej po menopauzie.
Jak stosować peeling enzymatyczny?
- Peeling enzymatyczny aplikuj maksymalnie 2× w tygodniu (lub według zaleceń podanych na opakowaniu) na oczyszczoną i suchą skórę.
- Niewielką ilość produktu nanieś na dłoń, rozprowadź opuszkami palców po twarzy i pozostaw peeling na czas, zgodny z zaleceniami producenta.
- Następnie zmyj peeling letnią wodą i kontynuuj pielęgnację skóry, sięgając po stosowane na co dzień produkty.
Peeling chemiczny do twarzy
Peeling chemiczny opiera się na złuszczeniu warstwy najstarszych komórek skóry. Peeling zawiera owocowe kwasy AHA i BHA, które inicjują proces głębokiej regeneracji i odmładzania. Domowy peeling chemiczny jest delikatniejszy niż te stosowane w salonach kosmetycznych i dermatologicznych. Efekty złuszczania widoczne są w dłuższej perspektywie czasowej, dzięki czemu unika się intensywnego złuszczania skóry, zaczerwienienia czy strupków.
Przy jakim rodzaju skóry należy stosować peeling chemiczny?
To odpowiedni peeling do skóry tłustej i trądzikowej, nie zaleca się go zaś do stosowania przy skórze suchej i wrażliwej. Poradzi sobie z drobnymi zmarszczkami, utratą jędrności skóry, rozszerzonymi porami, przebarwieniami i bliznami potrądzikowymi.
Jak stosować peeling chemiczny?
Zawsze aplikuj produkt złuszczający na czystą, pozbawioną makijażu i osuszoną skórę, zgodnie z instrukcjami producenta. Niewielką ilość nanieś bezpośrednio na skórę, pozostawić na kilka minut, a następnie spłucz twarz. Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji skóry po peelingu chemicznym i ochronie przeciwsłonecznej.
Peeling mechaniczny do twarzy
Peeling mechaniczny lub scrub do twarzy charakteryzuje się konsystencją żelu lub kremu i zawiera drobne cząsteczki (np. kawy, cukru lub soli), które mechanicznie usuwają obumarłe komórki. Peeling do twarzy świetnie sprawdzi się nie tylko na twarzy, ale również do wygładzenia okolic szyi czy złuszczenia zrogowaciałej skóry na piętach czy łokciach.
Przy jakim rodzaju skóry należy stosować peeling mechaniczny?
Wybierając scrub, kieruj się zalecanym rodzajem skóry, podanym na opakowaniu. Peeling mechaniczny dedykowany jest szczególnie cerze mieszanej, tłustej i dojrzałej. Sprawdzi się zatem przy zrogowaciałych partiach ciała, przy łuszczeniu się skóry i zatkanych porach. Nie zaleca się jego stosowania na skórze suchej. W przypadku skóry wrażliwej wybieraj jedynie wyjątkowo delikatne peelingi do twarzy z jak najdrobniejszymi cząsteczkami. Zachowaj ostrożność również podczas stosowania peelingu przy skórze trądzikowej.
Jak stosować peeling mechaniczny?
Peeling mechaniczny wykonuj raz lub dwa razy w tygodniu. Nanieś produkt na zwilżoną skórę. Peeling wmasuj bardzo delikatnymi, okrężnymi ruchami, omijając wrażliwe okolice oczu. Zwróć szczególną uwagę na strefę T lub problematyczne partie. Nigdy nie wywieraj zbyt mocnego nacisku na skórę.
Pielęgnacja skóry twarzy po peelingu
Złuszczenie skóry usuwa górną warstwę naskórka, a skóra bezpośrednio po zastosowaniu peelingu może być bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Doskonałym uzupełnieniem procesu złuszczania twarzy stanowi odpowiednia pielęgnacja skóry po peelingu:
- Myj twarz chłodniejszą wodą.
- Nawilżaj skórę bardziej odżywczym kremem nawilżającym.
- Zwiększ podaż płynów.
- Chroń się przed słońcem! Stosuj krem z filtrem SPF 30 lub wyższym.
- Unikaj saun i pobytu w zaparowanych miejscach.
- Zachowaj zalecany zakres czasowy pomiędzy kolejnymi zabiegami złuszczającymi.