Przechowywanie mleka matki

Pojemniki i worki na mleko matki

Zapas mleka matki zawsze się przydaje! Nie ma nic prostszego niż przechowywanie mleka w lodówce lub zamrażarce w praktycznym woreczku na mleko lub w butelce, niezależnie od tego, czy musisz pozostawić dziecko pod opieką innej osoby, czy też planujesz ulżyć obolałym piersiom między poszczególnymi karmieniami i musisz ściągnąć pokarm, ale chciałabyś przechować go w lodówce w praktycznym woreczku czy butelce do późniejszego wykorzystania. Ważne jest jednak, aby pamiętać o kilku wskazówkach dotyczących higieny. Doradzimy Ci, jak obchodzić się z mlekiem matki i jak najlepiej je przechowywać.

Jak przechowywać mleko matki?

Podczas ściągania pokarmu, mleko matki należy maksymalnie chronić przed zanieczyszczeniami, które mogłyby spowodować problemy trawienne u dziecka. Zawsze najpierw dokładnie umyj ręce i starannie wysterylizuj wszystkie butelki i pojemniki używane do przechowywania pokarmu oraz elementy samego laktatora.

Zasady przechowywania mleka matki

  • Mleko można przechowywać w wysterylizowanym i specjalnie do tego celu przeznaczonym pojemniku przez 24 godziny w lodówce w temperaturze 4°C lub nawet do trzech miesięcy w zamrażarce w temperaturze -18°C.
  • Na pojemniku i woreczkach na mleko należy umieścić etykietę z datą odciągania pokarmu i ilością mleka.
  • Nigdy nie przechowuj mleka na drzwiach lodówki.
  • Ilość mleka przechowywana w jednej dawce powinna odpowiadać ilości, którą dziecko może wypić podczas jednego karmienia.
  • Zamrożone mleko matki należy rozmrażać powoli w lodówce lub w kąpieli wodnej, dobrze wymieszać i zużyć w ciągu 24 godzin.
  • Nie należy ponownie podawać ani zamrażać niewykorzystanego mleka.

Metody przechowywania mleka matki

Pojemniki do przechowywania mleka matki są zwykle wykonane ze szkła lub plastiku i mają szczelnie dopasowane pokrywy, zapobiegające zbieraniu przez mleko zapachów z lodówki lub zamrażarki. Rodzaje pojemników do przechowywania mleka matki:

  • Specjalny pojemnik na mleko matki z hermetyczną zakrętką.
  • Butelka dla niemowląt z kapslem, który następnie można łatwo zastąpić smoczkiem.
  • Woreczki do przechowywania pokarmu matkiktóre oszczędzą miejscew zamrażarce.

Nasza sugestia: Na stronie notino.pl znajdziesz również praktyczny dozownik do mleka, który pozwoli Ci przechowywać mleko modyfikowane w odliczonych dawkach.

Dzięki zapasowi mleka matki, nakarmić dziecko może również tata lub inny członek rodziny! Torebki na mleko, dozownik do mleka modyfikowanego, smoczki oraz inne artykuły dla niemowląt znajdziesz na notino.pl!